Genel

Ergenlikte Flört Etme

Yazar  | 

ERGEN ÇOCUĞUNUZUN FLÖRTE BAŞLAMA OLASILIĞI KABUL EDELİM Kİ BİRAZ SİNİR BOZUCUDUR. ÇOCUĞUNUZUN İNCİNMESİNDEN, KONUNUN KAFASINA FAZLA TAKILMASINDAN, MANİPÜLE EDİLMESİNDEN, KALBİNİN KIRILMASINDAN KORKUYOR OLMANIZ OLASIDIR.

ERGENLİKTE FLÖRT ETME

Bu bizim için olduğu kadar çocuğumuz için de korkutucu bir durum. Çocuklar da bir başkasına romantik ilgi göstererek, reddedilme riskini alıyor, nasıl bir flört partneri olunacağını ve bunun tam olarak ne anlama geldiğini
anlayarak, kendilerini de ortaya koyuyorlar. Ancak genç yetişkinlikteki çocuğunuzu romantik bir
ilişkide düşünmek ne kadar korkutucu olsa da, bunun duygusal gelişim açısından normal, sağlıklı ve gerekli
olduğunu da unutmamak gerekir. Ergenlikte yaşanan romantik ilişkiler, toplumun bir bireyi olma yolundaki
gençlerin, kimlik gelişimlerini destekler. Ergenlik, aileden ayrışma ve bireyleşmenin yaşandığı çok önemli
bir kimlik gelişimi basamağıdır. Ailesi ile güven temelli ilişkiler kurmuş, söz hakkı tanınmış, demokratik tutumla
yetiştirilmiş ergenler, bu konuda aileyle iletişimde daha açık olacaklardır. Bebeklikten süregelen destekleyici
tutumun, bu dönemde de, önyargı ve korkulardan etkilenmeden, ebeveynler tarafından sürdürülmesi oldukça değerlidir.
Bazı gençler diğerlerinden daha erken flört etmeye veya çıkmaya başlarlar ve bunu çevresine daha açık ve sözel ifade ediyor olabilirler. Bazıları ise daha geç flört ederler. Her iki durumda da, liseden üniversiteye uzanan bu süreçte, bu konu bir çok gencin ilgi alanına girecektir. Bu dönemde şefkatli ve destekleyici bir diyalog için hazır olmalısınız. Çok erken yaşta yaşanan romantik ilişkiler ergen çocuğun duygusal durumunu ve ilerleyen zamanda ilişki düzenlemelerini olumsuz etkileyebilir. Erken çıkmaya başladığını düşündüğünüz çocuğunuzla; erken çıkmanın onlar için nasıl bir şey olabileceğini ana hatlarıyla belirlemeniz faydalı olabilir. Onlara flört konusunda ne düşündüklerini ve soruları olup olmadığını sorun. Kendi deneyimlerinizden bazılarını paylaşmaktan çekinmeyin. Sizin yaşadıklarınız, deneyimleriniz ilgilerini çekecektir. Onlara suçlayıcı dil kullanmadan, endişelerinizi dile getirmeniz, aranızdaki ilişkiyi koruyacaktır. Çocuğunuz yine de erken flört etme konusunda ısrarcı ise, aşırı tepki vermeniz onun ısrarcı tavrını sürdürmesine sebep olacaktır. Bunun yerine olumlu ve olumsuz her şeyi sizinle paylaşabileceğini hissettirin. Hatalar yapabilirler veya incinebilirler, ancak sonuç olarak bu deneyimlerden de öğreneceklerdir. Zorlandığınız zamanlarda bir profesyonelden yardım almayı ihmal etmeyin!
Mahremiyet ve güven sağlıklı ebeveynçocuk ilişkisinin vazgeçilmez ögesidir. Onları sosyal medyalarında gizli takip
etmeniz, sosyal medya veya yüz yüze arkadaş ortamlarında müdahalelerde bulunmanız, aranızdaki güveni zedeler.
Kişisel alan ihlali yapmamaya özen gösterin. Onların yol göstericiye ihtiyaçları olduğu kadar, bağımsızlığa ve kendi seçimlerini yapma becerisi kazanmaya da ihtiyaçları vardır. Bir ebeveyn olarak, işiniz çocuğunuza sağlıklı ilişkiler kurmak için ihtiyaç duydukları becerileri öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Çocuğunuz büyüdükçe, olgunlaştıkça, daha az flört kuralına ihtiyaç duyacaktır.

DİGİTAL ALANDA FLÖRTLEŞME

Genel olarak flört etmek, çıkmak kelimenin anlamı açısından aynı kalsa da işleyiş olarak geride bıraktığımız
yıllara göre oldukça farklılaştı. Sosyal medyanın, akıllı telefonların patlamasıyla liseden üniversiteye uzanan genç
erişkinlik döneminde arkadaşlarınızla, hatta flörtünüzle takılmak için odanızdan çıkmanıza pek de gerek kalmıyor.
Digital dünyanın kendi dili ve terimleri var, her geçen gün de bu terimlere yenisi ekleniyor. Bu sürekli gelişen,
değişen dijital ortam ebeveynlerin sınır belirlemeleri, çocuklarıyla aynı dilden konuşmalarını da haliyle
giderek zorlaştırıyor. Bizim neslimiz , kantinde takılan, okul ortamında bakışan, benimle ilgileniyor mu diye çevresindekilerden bilgi almaya çalışan, yüz yüze iletişim kuran, belki de bir merhaba için haftalarca beklemek durumunda kalan bir nesildi. Şimdiki gençler sosyal medyada eski resimlerinin beğenilmesinden, stalk edilmekten, post ettiklerinin beğenilmesinden çıkarımda bulunarak, birisinin kendisinden hoşlanıp hoşlanmadığını anlıyor.
Sonra DM’den mesajlaşmalar başlıyor. Randevu tarihi bir grup ortamında veya Snapchat aracılığıyla olabiliyor. Telefon numarası paylaşma, snapchat mesajlarından bir sonraki adıma bile kalabiliyor. Görüldüğü üzere, bu dijital ortam iletişimin şeklini epeyce değiştirmiş durumda. Diğer taraftan bu dijital hayattaki değişiklikler bizi yanıltmasın. Duygular aynı derecede gerçek! Digital alan, dışarıda takılmak gibi açık olmadığından, bazıları ‘daha iyi olan seçeneği kaçırma’ korkusuyla internet ortamında kolaylıkla bir kaç kişiyi aynı anda idare edip, listede birkaç kişiyi yedekte tutmayı tercih ediyor. Her iki taraf da en iyi seçeneğin birbirleri olduğunu anladıklarında sosyal medyada ve dışarıda ilişkilerini anons etme adımına geçiyorlar.
Bundan sonra gerçek hayat arenasında, birbirleriyle nasıl iletişim kurabileceklerini öğreniyorlar. İletişim kurarken
sözlü iletişim, beden dili, tonlama gibi iletişim araçlarını kullanıyorlar. Bunlardan daha da önemlisi kıskançlık, güven (kendine ve diğerine güven), öfke gibi duyguları da deneyimleyip, yönetme becerisi kazanıyorlar.
Tüm bunlardan yola çıkarak; buyeni aşamada çocuğunuza nasıl ebeveynlik yaptığınızın, gelecekte kuracakları tüm ilişkileri, seçimleri ve yaşam tarzları üzerinde büyük etkileri olabileceğini unutmayın. Onlarla açık ve destekleyici iletişim kurun. İşler ne kadar ters giderse gitsin; siz onların her zaman en yakınındaki, en çok güvendikleri kişileri
olacaksınız!

PINAR GEN

Psikolog / Terapist

www.pinargen.com / pinargen@gmail.com
0 533 760 01 77
@pinar_gen

Bir önceki yazımız olan 15 AYRI SEZEN AKSU ŞARKISINI AKUSTİK YORUMLADIĞI “YOLCULUK” ALBÜMÜNÜ PİYASAYA ÇIKARAN CEM BEKAR’A SİBEL ARNA SORDU… başlıklı makalemizde CEM BEKAR, göktürk ve intown dergisi hakkında bilgiler verilmektedir.