İYİ YAŞAM

Terapinin anne, baba veya yakın bir arkadaşla konuşmaktan farkı nedir?

Yazar  | 

Yakın bir arkadaşınızla sohbet etmek, hakkınızdaki görüşlerini duymak, aklınıza gelmeyen seçenekleri konuşmak rahatlatıcı olabilir. Aileden biriyle konuşmak, destek almak güven duygusu oluşturur. Hem aile hem arkadaşla sohbet hepimize iyi gelir ve her ikisi de terapötik sayılabilir.

Arkadaşlarınızın ve ailenizin kişiliğimiz, tercihleriniz, yaşanan bazı durum ve olaylar hakkında yani siz ve hayatınıza dair bilgileri vardır. Bu bilgilere dayanarak da hayatla nasıl başa çıktığınız hakkında fikirleri de olacaktır. Aynı zamanda etrafınızda çocuklarınız, partneriniz, iş arkadaşlarınızla da temasları olduğundan etkileşim biraz

daha karmaşık olabilmektedir.

 

Özetleyecek olursak arkadaşlar ve aile için şunları söyleyebiliriz;

 
 • Taraf tutarlar; kime yakın olduklarına ve nasıl bir ilişki içinde olduklarına göre taraflı olabilirler.

 
 • İncinmenizi görmek istemediklerinden, sizi yatıştırmaya çalışırlar. Her şeyin yoluna gireceğini, daha çok fırsatlar çıkacağını söylerler. Bu pozitif cesaretlendirici, umut verici konuşmalar kısa vadede rahatlatıcı olmakla beraber sorunu çözmek adına çoğu zaman işe yaramazlar

 
 • Sohbeti başka yöne kaydırabilirler.Gerçek konu hakkında konuşmaktan rahatsız olabilirler. Ve daha kolay konuşulacak konulara yönelebilirler.

 
 • Tıpkı küçük çocuklara ebeveynlerinin yaptığı gibi, sizi neşelendirerek dikkatinizi dağıtmaya çalışırlar.

 
 • Benzer hikayelerden yola çıkarak karşılaştırma yaparlar. Başkalarının yaşadıklarını örnek gösterirler.

 
 • Kendi fikirlerini söylerler, Oysa ki durumlar benzer gibi görünse de kişiler farklı, konumlar, istek ihtiyaçlar farklıdır. Farklı bakış açıları kazandırmak ile kendi fikrini söylemek aynı şey değildir.

 
 • Fiziksel yakınlık gösterip, destek verirler. Sevdiğiniz güvendiğiniz birinden fiziksel destek almak, sarılmak iyi gelecektir.

 

Böyle zor zamanlarda arkadaş ve aile desteği hepimize iyi gelir,ilişkileri güçlendirir. Fakat yukarıda paylaştığımız çözümlerin çoğu, uzun vadede aslı sorunun üzerine yara bantı yapıştırmaktan başka işe yaramaz.Yara bandının yapışkanı bitince, bizi rahatsız eden sorunlar tekrar ortaya çıkarlar.

Arkadaş ve ailemizin desteği ile asıl mesele gözden kaçmıştır aslında!

 

Terapistinizle konuştuğunuzda ise;

 
 • Terapide yapılan konuşma herhangi bir sohbet ve konuşmadan çok daha derindir. Bir terapist yukarıdaki stratejileri kullanmak yerine, deneyimlerinizi şevkat ve empati ile keşfedecek, içinde bulunduğunuz durumları, bakış açınızı merak edecektir. Sizi anlamaya çalışacaktır.

 
 • Terapinin merkezinde siz her zaman siz olacaksınız. Başka hiç bir konu terapisti, size ve size olup bitenlere odaklanmaktan alıkoyamaz.

 • Terapistler kendilerinin düşünce ve fikirlerini empoze etmezler. Bunun için eğitilmişlerdir.

 
 • Terapistinizle, terapist danışan bağlamında bir ilişkiniz olduğu için tarafsızdırlar. Sizi ve deneyimlerinizi sahnede bir oyun izlercesine objektif görebilirler.

 
 • Terapistler, varsayımlarınızın sizi nasıl etkilediğini görmenize izin vererek, tüm bu varsayım ve inanışlarınıza meydan okuyacaklardır! Hayattaki seçenekleri keşfetmenizi sağlayarak, artık size hizmet etmeyen düşünce ve davranışları değiştirmenize yardımcı olacaklardır.

 
 • Terapide duygu düşünce ve davranışlarınızı düzenlemeye yönelik yeni beceriler kazanırsınız.

 
 • Terapide özgüveniniz, dayanıklılığınız artar ve başa çıkma becerileri geliştirirsiniz. Terapi sahip olduğunuz fakat daha önce farkına varamadığınız kaynaklarınıza ışık tutar ve potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardım eder.

 

İnsan sosyal bir varlıktır.Hepimizin arkadaşlarımıza ve ailemize ihtiyacı var elbette. Hayatımıza getirdikleri ve onların hayatımıza kattığı değeri küçümseyemeyiz. İyi ki onlar var !

 

Bununla birlikte, arada sırada terapistimizle yapabileceğimiz açık, tarafsız görüşmenin, başka hiçbir dikkat dağıtma veya sapma olmaksızın, sadece bize odaklanan bu derin konuşmanın yerini alabilecek hiçbir şey yoktur.

pinargen.com’dan online veya yüz yüze seans için iletişime geçebilirsiniz!

Psikolog/Terapist
Pınar Gen
05337600177
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bir önceki yazımız olan DEPRESYON MU OBEZİTEDEN, OBEZİTE Mİ DEPRESYONDAN KAYNAKLANIYOR başlıklı makalemizde @pinar_gen, OBEZİTE ve PINAR GEN hakkında bilgiler verilmektedir.