RÖPORTAJ

KASKOLAR HAKİKATEN ZAMLANDI MI?

Yazar  | 

SON DÖNEMDE KASKO FİYATLARINDA ARTIŞLAR KONUŞULUR OLDU. BİZ DE BU KONUDA EN YETKİN İSİMLERDEN BİRİ OLAN, GÖKTÜRKLÜ KOMŞUMUZ WWW.SİGORTAMMARKET.COM YÖNETİCİ ORTAĞI MEHTAP ASLANOĞLU’NU ZİYARET EDEREK GÖRÜŞLERİNİ ALDIK…

Mehtap Hanım, kasko fiyatlarında çok artış olduğu söyleniyor, vatandaşlar yaptırmakta zorlanmaya başladık, diyorlar. Kimileri de ‘trafik sigortasının ve kaskonun fiyatı arttı, kaskomu iptal ettirdim, trafiği zorunlu yaptırıyorum, iki sigortanın fiyatı karşılanamaz hale geldi, neden iki sigorta birden yaptırıyoruz?’ diye yakınıyor. Bu konudaki görüşünüz nedir?
Öncelikle şunu belirteyim; kasko ile trafik sigortası birbirinden tamamen farklı iki sigorta… Biri, trafikte karşı
tarafa vereceğiniz zararı karşılar; kasko ise kendi aracınıza gelecek zararı öder. Ve bugünkü ortamda iki sigorta da
zorunludur. Gerekli demiyorum, bana göre zorunlu. Geçen sene 368.000 TL.’ye alınan bir araç bugün bayide 850.000 TL. etiketle satılıyor. Dolayısı ile aracınızın 2. el değeri de çok arttı. Aracınızın Allah korusun, pert olduğunu düşünün, ya da çalındığını. Sigorta şirketi size aldığınız 368.000 TL.’yi değil, güncel 2.el değerini ödeyecektir. Bu açıdan bakıldığında primlerde meydana gelen artışın araç değer artışlarına oransal olarak uygun olduğunu görüyoruz.

İndirim imkânı olmuyor mu?
Eğer, hasar frekansı yüksek olan illerde oturmuyorsanız ve hasarsızlık indiriminiz de varsa; sigorta şirketine göre değişmekle birlikte indirimli fiyat alabiliyorsunuz. Yok, hasarlı bir sürücüyseniz, indirim olamıyor. TC kimlik numarasının toplumumuza en önemli faydası iyi sürücü ile özensiz sürücü arasında, iyi sürücü lehine avantaj sağlaması oldu. Kredi kartınıza 9-10 taksit imkânı da var.

Araç fiyatlarındaki artış trafik sigorta primleri de etkiledi mi?
Evet, biliyorsunuz trafik sigortası karşı tarafa verdiğiniz hasarı karşılıyor. Ancak maalesef hem bazı meslektaşlarımız
sigorta müşterilerine yeteri kadar bilgi vermiyorlar. Hem de vatandaşlarımız bu konuda yeterli bilgiye sahip değil.
Trafik sigortası karşı tarafa vereceğiniz hasarı poliçenizde yazılı tutar kadar ödemektedir. Pek çok poliçede bu rakam
150.000-200.000 TL. seviyesindedir. Ancak değeri yüksek, hem de çok yüksek bir araca hatalı olarak hasar verdiğinizi düşünün . Yollarda değeri milyonlarla ölçülen çok sayıda araç modeli var. Böyle bir durumda size rücu edilecek ve trafik sigortasının karşılamadığı tutarı ödemeniz istenecektir. Öyle modeller var ki, kendi aracınızı satsanız dahi karşı tarafın hasarını kapatamayabilirsiniz!

Mehtap Hanım korkuttunuz bizi 🙂
Korkmayın ama önlem alın. Trafik sigortalarında limit dışı kalan kısım için mesela temsilcisi olduğumuz şirketlerden Aksigorta’da Limitsiz İMM (İhtiyari Mali Mesuliyet) Sınırsız Sorumluluk Teminatı mevcut. Bu kasko ürünümüz trafik sigortanıza ilave bir destek sağlıyor. 3. şahıslara verilebilecek hasarlarda trafik sigortası limitleri üzerinde kalan hasarlar için sınırsız teminat seçeneği.

Son söz olarak ne söylemek istersiniz ?
Son yıllarda memleketimizde sıkıntılı bir ekonomik süreç var. En son Rusya-Ukrayna gerginliği de piyasaları olumsuz etkileyecektir. Bu dönemde varlıklarımızı koruma altında tutmak çok çok önemli. Kaybedilen varlıkları yerine koymak böyle dönemlerde çok daha zor. Her şeyden tasarruf edilir, sigortadan asla

Bir önceki yazımız olan OP. DR. BURHANETTİN ŞAHİN GÖKTÜRK’Ü ‘SAĞLIKLA VE ESTETİK’LE BULUŞTURAN İSİM; başlıklı makalemizde ameliyatsız yüz germe, badem göz ve botoks hakkında bilgiler verilmektedir.