GÜNDEM

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Ucuz ve Kaliteli Sağlık Hizmeti

Yazar  | 

Son dönemde adını sıkça duymaya başladığımız tamamlayıcı sağlık sigortası, içinde bulunduğumuz zamanın olmazsa olmazlarından. Konuyla ilgili olarak, Göktürk’te pek çok mekanın sigortasını yapan, sigortacı komşumuz Mehtap Aslanoğlu’nu ziyaret ettik…

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası adını son dönemde çok duymaya başladığımız bir ürün, özel sağlık sigortası ile arasındaki fark nedir ?

SGK güvencesine sahip kişilerin özel hastane konforundan ekonomik şekilde yararlanabilmesini sağlayan bir sigorta çeşidi. Burada en önemli husus yaptıracak kişinin SGK ’lı olması, böylelikle hem kişinin kendisi, hem de poliçeye ailesini dahil etti ise, aile fertleri ile birlikte anlaşmalı özel hastanede tedavi alabiliyorlar.

Bir örnek verebilir misiniz? Sistem nasıl çalışıyor ?

Diyelim ki bir ameliyat olacaksınız, normalde SGK’lı olduğunuz için bir kamu hastanesinde hiç bir ücret ödemeden ameliyat olabilirsiniz. Ancak daha konforlu bir hizmet almak isterseniz, SGK ile anlaşma yapmış özel hastanelere gidebilir, ücret farkı ödeyerek ameliyatınızı anlaşmalı hastanede olabilirsiniz. Burada özel hastanenin ilgili ameliyat fiyatı 30.000 TL. ise, genelde SGK’nın anlaşması 20.000 TL. ödemek şeklinde oluyor. O takdirde hasta kalan 10.000 TL. yi hastaneye nakit olarak ödemek durumunda kalıyor. İşte kısaca TSS dediğimiz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası tam da burada devreye giriyor ve aradaki 10.000 TL. farkı özel hastaneye ödüyor. Bu şekilde hasta cebinden hiç para çıkmadan ameliyatını özel hastanede olmuş oluyor.

Oldukça faydalı bir ürünmüş , peki hangi hastanelerde geçiyor?

Hangi hastanelerin SGK ile anlaşmalı olduğu, kurumun web sayfasında güncel bulunuyor. Sigorta şirketleri bazında farklılıklar olabilse de, Medical Park, Medipol, Medicana, Medilife, Avicenna, Bezmialem, Derindere, Kolan, Türkiye Gazetesi Hastanesi gibi hastanelerde geçmektedir. Göktürk özelinde de Mono Tıp Merkezi’ni sayabiliriz.

Sadece ameliyatlarda mı geçerli ? Muayene olamıyor muyuz ?
Muayene de olabiliyorsunuz ancak, sigorta şirketi özelinde değişen rakamlarla yıllık 8-10 adet. Bir yılda kaç defa hastaneye gittiğimizi düşünürsek çok yeterli bir sayı. Görüntüleme, laboratuvar hizmetleri, ileri tanı yöntemleri ve fizik tedavi masrafları da karşılıyor. Buradaki ölçü SGK’nın kendi hastanelerinde karşıladıklarının aynısı olması, SGK kendisi neyi karşılıyorsa, anlaşmalı özel hastanelerde de aynı tedavileri karşılıyor.

 

Herkes yaptırabiliyor mu?
Kişinin SGK’lı olması gerekiyor. Bebek ise 14 gününü doldurmuş olmalı, yetişkinler ise ile 59 yaş aralığında ve
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı. Ayrıca kanser, kalp damar cerrahisi gibi ağır hastalıklarda Liv Hospital vb. gibi A+ hastanelerde de geçerli.

Peki maliyetler nasıl oluyor? Malum zor bir dönem geçiriyoruz.
Yaşa göre değişmekle birlikte, eğer geçmişten gelen bir rahatsızlık yoksa, karı koca 40 yaş toplam maliyet 2.800 TL.
mertebesinde. Mehtap Hanım, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, son sözü size bırakalım. En önemli yatırım dolar, arsa, altın değil, kişinin kendine yaptığı yatırımlardır. Yani sağlık ve eğitim. Sağlığınız olmadan hayattan keyif alamazsınız, kendinize iyi bakın!

 

Aşağıdaki fiyat çalışması Allianz Sigorta A.Ş. ürünü olup, kişinin yaşına bağlı olarak değişebilmektedir. Kredi kartı ile 8 taksitle ödenebilmektedir.

Örnek Fiyat Tablosu

33 yaş erkek, bekar, hem yatarak hem ayakta geçerli TSS  sadece 1.538 TL. !

Yatarak Tedavi                  Limitsiz                                Sgk’nın karşılamadığı kısmı %100 öder.

Ayakta Tedavi                   Yılda 10 Muayene               Sgk’nın karşılamadığı kısmı %100 öder.

Fizik Tedavi                       Yılda 30 Seans                    Sgk’nın karşılamadığı kısmı %100 öder.

33 yaş erkek, bekar yatarak  geçerli TSS  sadece 516 TL. !

Yatarak Tedavi                  Limitsiz                                Sgk’nın karşılamadığı kısmı %100 öder.

Ücretsiz Check-up ! Yılda bir kere hediye..

Akciğer Grafisi (Tek Yönlü), EKG, Tam Kan Sayımı (18 Parametre ),Tam İdrar Testi, Sedimantasyon, Açlık Kan Şekeri, Total Kolesterol ve Doktor Değerlendirmesi ile ilgili giderler yılda bir kez ve %100 oranında karşılanır.

 

Bir önceki yazımız olan Turşu Festivali’ne İlgi Yoğun Oldu başlıklı makalemizde Cüneyt Şentürk, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve Eyüpsultan Belediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.