RÖPORTAJ

OP. DR. BURHANETTİN ŞAHİN GÖKTÜRK’Ü ‘SAĞLIKLA VE ESTETİK’LE BULUŞTURAN İSİM;

Yazar  | 

OP. DR. BURHANETTİN ŞAHİN, BÖLGEYİ İHTİYACI OLAN VE HAK ETTİĞİNE İNANDIĞI ‘ESTETİK’
UYGULAMALARIYLA BULUŞTURUYOR. DENEYİMLİ HEKİMLE GÜNÜMÜZ MEDİKAL ESTETİK
UYGULAMALARI ÜZERİNE KEYİFLİ BİR SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİK.

Öncelikle sizi tanıyalım. Uzmanlık alanınız… Estetiğe yönelişiniz…
1987 yılında Giresun ili Tirebolu ilçesinde doğdum. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2011 yılında mezun olduktan sonra bir süre acil hekimliği ve sağlık müdürlüğü yaptım. 2018 yılında İstanbulda kadın hastalıkları ve doğum alanında ihtisasımı tamamlayıp uzmanlığımı aldım. Estetik görünümün insan hayatındaki öneminin, bilhassa uzmanlık alanımla ilgili estetik kaygıların gittikçe artması nedeniyle 3 yıl boyunca estetik alanında eğitim aldım ve bu alanda çeşitli yurtiçi, yurt dışı workshop’lara katıldım. Halen özel kliniğimde bir hekim olarak danışanlarıma yönelik estetik uygulamaları yapmaya devam etmekteyim.

Medikal estetik ve sağlıklı yaşam oldukça geniş bir kavram. Bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Medikal estetik tıbbi bir tanım olmakla birlikte cilt, vücut ve genital bölgeyi estetik bir görünüme kavuşturmak için ufak çaplı işlemlerle (dolgu, botoks, cilt gençleştirme, mezoterapi, gıdı ertime, prp (saç ve cilt), örümcek ağı çeşitli ip askılama (Fransız askı, badem göz, kaş kaldırma) uygulamaları ameliyatsız yüz germe (ultra v lift-lifting), bölgesel zayıflama ve genel anestezi/narkoz verilmeden yapılan işlemlere denir.
Farklı teknik ve prosedürlerin işletilmesiyle yapılan estetik uygulamaları, bireyin estetik kaygılarını gidermesinin yanı sıra onarıcı ve tedavi edici özelliklere de sahiptir. Estetik uygulamalar uzun süreli tedavi ihtiyacı gerektirmeksizin yapılan işlemlerdir. Söz konusu uygulama sonrasında hasta kısa bir sürede normal yaşantısına devam edebilir. Sağlıklı yaşam konusunda ise önerilerim diyetisyen kontrolünde (kliniğimizden destek alabilirsiniz) sağlıklı ve kişiye özel bir beslenme programı, egzersizlerimi ihmal etmeden ideal kilomuzu koruyarak ve bunlara ek olarak toplumda son dönemde popüler olan ozon terapi, glutatyon ve diğer vitamin takviyelerini hekim kontrolünde alabilirsiniz.

Siz estetiği jinekoloji alanı özelinde mi uyguluyorsunuz?
Estetik denildiğinde çoğunlukla akla yüz başta olmak üzere , vücudumuzun farklı kısımlarında estetik görünüm
alması için yapılan uygulamalar gelmektedir. Jinekoloji alanında ise genital estetik ile uğraşmaktayım. Bunu daha
detaylandırırsam; labioplasti (iç ve dış dudak estetiği), vajinoplasti (vajina daraltma) , perine estetiği (cerrahi ve
dolgu-yağ enjeksiyonları), beyazlatma, hymenoplasti (kızlık zarı onarımı) ve doğum sonrası oluşan izlerin onarımını
yapmaktayım.

Başka ne tür uygulamalar yapıyorsunuz?
Kendi uzmanlık alanım olan kadın hastalıkları ve doğum üzerine gebelik takibi ve jinekolojik muayeneleri yanı sıra,
kliniğimde daha çok estetik işlemlerini uygulamaktayım.

Medikal estetik güvenli midir? Kimler medikal estetik yapabilir? Bu alanda kimlere güvenmeliyiz? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
Güvenli olması için başta 3 önemli unsura dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle, işlemi uygulayan kişinin öncelikle tıp
hekimi ve medikal estetik alanında deneyimli olması gerekiyor. Uygulama yapılacak olan kişinin isteği ve ihtiyacı doğrultusunda, uygunluğuna hekim ile ortak karar verilmesi çok önemli. En önemlisi ise uygun klinik şartlarda
yapılması gerekiyor.

Her hasta estetiğe uygun mudur? Ne tür şartlar aranır?
Her hasta maalesef estetiğe uygun değildir. Yapılan estetik çeşidinin içeriğine göre bu uygunluk değişmektedir.
Alanım itibari ile örneğin mezoterapi içerisindeki maddelere göre gebeliğin belirli dönemlerinde kısıtlamamız olurken; Prp uygulaması da bir mezoterapi işlemi olmasına rağmen gebeliğin tüm dönemlerinde güvenle yaptırabileceğini öneriyorum.
Kişinin başta gebelik ve emzirme döneminde olup  olmadığı, alerji, kan sulandırıcı kullanım öyküsü, ek hastalığının bulunup bulunmadığı sorgulaması yapılmalıdır.

Son dönemde en revaçta olan medikal estetik uygulamalar hangileri?
Medikal estetik dendiğinde tüm insanlar için akla gelen uygulamalar başlıca; botoks, dolgu ve cilt gençleştirme işlemlerinin tümüdür. Aslına bakacak olursak işlemlerin ilk sıralarında botoks, dolgu, sıvı yüz germe (biyolojik lıftıng), ip askılama (Fransız askı) uygulamaları gelmektedir. Medikal estetikte kaş kaldırma botoksundan migren botoksuna kadar birçok botoks uygulaması tercih edilmektedir. Ayrıca, hyalüronik asit dolgu uygulamaları özellikle
yüz gençleştirme için oldukça etkili bir yöntem olduğundan danışanlar tarafından fazlasıyla tercih edilmekte olduğu bilinmektedir. Elmacık, yanak, şakak ve çene dolguları ile de yüzdeki estetiği kişinin beklentilerine uygun olarak
tasarlanabilir. Dudak, el üstü, gıdı, gözaltı ve göz çevresi için de uygulamalar fazlasıyla tercih edilmektedir.

Medikal estetik tamamen estetik kaygı ile mi yaptırılıyor? Sizin bir tıp hekimi görüşünüz nedir?
Medikal estetik ön planda güzellik kaygısı nedeniyle yapılıyor gibi gözükse de sağlıklı bir yaşam için de yapılmaktadır. Sağlık olmadan güzellik olabilmesi mümkün değildir. Bunun için kişilerin isteğini dikkate alarak onun için en uygun olan ve sağlık seviyesini de arttırmaya yönelik işlemleri planlanması gerekir.

wwwdrburhanettinsahincom
iletişim: 0532 250 74 86

Bir önceki yazımız olan Ortodontik Tedaviler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları başlıklı makalemizde göktürk ortodonti, ortodontik tedavi ve r&s orthodontics hakkında bilgiler verilmektedir.