İYİ YAŞAM

Göktürk’ün yenileri:THE NORTH SHIELD PUB

Yazar  | 

Sizi tanıyabilir miyiz? Kaç yıldır bu sektördesiniz?

Adım Esen Blake, The North Shield Pub’ların mutfak koordinatörüyüm. Biz bir aile işletmesiyiz. Babam Teoman Hünal, annem Lale Hünal, ablam Seda Bilgin ve ben beraber çalışıyoruz. Annemler 1990’dan beri bu sektörde. Seda ile ben de 8-10 yıldır aktif olarak şirkette çalışıyoruz.

Markanın hikayesi nedir? 

Babam Teoman Hünal ve annem Lale Hünal 1990 senesinde The North Shield Pub’ın ilk şubesini Ataköy marinada açıyorlar. İlk dükkanı açarlarken İngiltere’yi ve kuzeyi çağrıştıracak bir isim ararken, dedem babamlarla dekorasyonda kullanmaları için bir gemi çanı veriyor. Çanın üstünde de geminin bağlı olduğu limanın adı yazıyor “North Shield”. Çanı da barın üstüne yerleştirdiklerinde bu ismin dükkana çok uygun olduğunu düşünüp, isme öyle karar veriyorlar.  Hobi olarak başladıkları bu işten çok zevk alıyorlar ve emin adımlarla büyümeye başlıyorlar.

Göktürk’teki kaçıncı şube? Neden Göktürk?

Biz ailece 97 senesinden beri Göktürk bölgesinde yaşıyoruz. Buradaki müşteri profilinin biz dükkan konseptine çok uyduğunu öngörerek buna karar verdik. Bu Göktürk’te açılan ikinci ama aslında bize göre ilk North Shield.

İlk deneme kapanmıştı. fiimdi ne gibi farklar var?

İlk deneme bizim şirket olarak franchise yani isim hakkı verdiğimiz bir dükkandı. Bazı problem yaşadığımız ve genel merkezimize yapılan yorumlar doğrultusunda anlaşmamızı feshettik. Aslında lokasyon ve zaman olarak çok iyi bir dükkandı ama The North Shield ruhunu hissettiremedi. İki sene sonra biz bu sefer kendimiz de bu bölgede yaşadığımız için dükkanımızı kendi bünyemizde açma kararını aldık. En büyük fark, kendimizin işletiyor ve sürekli başında duruyor olmamız. O dükkana apayrı bir ruh ve keyif katıyor.

Dekorasyonu kim yaptı?

Dekorasyonu aynı zamanda mimar olan ablam Seda Bilgin yaptı. Bizim bütün dükkanların projeleri onun elinden çıkıyor. Dekor olarak ahşap ağırlıklı, vitrayların sıkça kullanıldığı ve ekose halısıyla klasik bir pub. Bu bizim The North Shield Pub olarak yeni yarattığımız Gastro Pub tadında bir dükkan olduğu için diğer pub’larımıza göre dekoru biraz daha Coloniel tarzda.

Menü bir bar menüsünden daha zengin. Özellikle tavsiye edeceğiniz mutlaka denenmeli diyecekleriniz hangileri?

Göktürk’teki The North Shield Pub, zincir içinde kurduğumuz ilk Gastro Pub. Yani yemekleri kızartma ve bira yanı yemeklerden daha geniş. İngiliz pub mutfağına ait bir sürü yemek, 1-2 adet Hint körisi ve ızgara somona kadar daha geniş bir menü bulunduruyoruz. Benim menüde ki favorilerim Steak and Ale Pie (siyah biralı et güveç), Lamb Korma (kuzulu hint körisi), trüf mantarlı pappardelle ve tatlılardan ise Sticky Toffee Pudding.

gokturk northshield

Bizim yine kendi bünyemizin restoranı olan La Brise ekibinden senelerdir çalıştığım İlhan Karahan’ı buraya mutfak şefi olarak getirdik. Aynı zamanda yine ben haftanın 3-4 günü mutfakla ilgileniyorum ve benim La Brise’de olduğum günlerde yedi yıldır beraber çalıştığım şefim İnan Yıldırım burada oluyor. Yani anlayacağınız üzere mutfağımızda ekibimizden güvendiğimiz kişiler sürekli burada.

Yılbaşına özel bir şey var mı?

Yılbaşı eğlencemiz tabii ki olacak. O güne özel bir kaç yemek koymayı planlıyorum. Aralık ayının son haftasında sıcak şarap servislerimizi de
başlatmayı planlıyoruz. Süslemelerle de yurtdışında ki pub’ların havasını yaratacağımıza inanıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Göktürk'ün yenileri:Giritli başlıklı makalemizde giritli göktürk hakkında bilgiler verilmektedir.