İYİ YAŞAM

DEPRESYON MU OBEZİTEDEN, OBEZİTE Mİ DEPRESYONDAN KAYNAKLANIYOR

Yazar  | 

DEPRESYON MU OBEZİTEDEN, OBEZİTE Mİ DEPRESYONDAN KAYNAKLANIYOR

Depresyondaysam obezite için de risk altında mıyım?
Eğer obezite teşhisi varsa depresyon için riskim nedir?

Hepimiz ya kendimizden ya da yakınlarımızdan depresyon ve anksiyeteye aşinayızdır. Bunların her ikisi de gereğinden fazla yemeye, sağlıksız gıdalar tüketmeye veya daha hareketsiz bir yaşantıya kişiyi itebilir. Günün sonunda obezite sorunu ile karşı karşıya kalmak oldukça muhtemeldir.Son yıllarda yapılan güvenilir araştırmalara dayalı bilgilere göre; depresyon yetişkin ve çocuklarda kilo aşımına sebep olabilir. Yine 2010 yılında yapılan bir araştırma; Obez olan kişilerin yaşamları boyunca depresyon geliştirme riskinin obez olmayanlara göre yüzde 55 daha fazla olduğunu göstermiştir.Bu durumda yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan diye sormak içten bile değil!!Burada dikkat çekmek istediğim; hangisinin önce geldiğinden daha çok depresyon ve obezitenin birbiriyle bağlantılı olduğudur. Stres, kaygı, depresyon gibi etkenler ve tanılar obezite ile yakından ilişkilidir. Bu az yemek, iştahsızlık gibi tersi durum için de geçerlidir.
Burada yapılacak en önemli şey bütünsel hareket edebilmektir. Duygu durumları ile yemenin yakın ilişkisi olduğundan, uzman doktor ve diyetisyenlere başvurulduğunda, işin psikolojik boyutu da unutulmamalıdır.

Yüzyüze veya online seanslarımız için 05337600177 den randevu alabilirsiniz..

Psikolog/Terapist Pınar Gen

@pinar_gen

Bir önceki yazımız olan Neden Bize Söyleneni Yapmaktan Hoşlanmayız? başlıklı makalemizde PINAR GEN, Psikolog ve Psikolog/Terapist hakkında bilgiler verilmektedir.