İYİ YAŞAM

Başarıya Götüren Alışkanlıklar Nelerdir?

Yazar  | 

BAŞARI BİR YOLCULUKTUR, BİR VARIŞ NOKTASI DEĞİL.
BAŞARI SİZİN İÇİN SADECE BİR KEREDEN İBARET DEĞİL, YAŞAMINIZIN BİRÇOK ALANINDA OLMASI GEREKENDİR. İLİŞKİDE BAŞARI, OKULDA BAŞARI, İŞ HAYATINDA BAŞARI, ARKADAŞLIKLARDA BAŞARI, EBEVEYN OLARAK BAŞARI…

Geçen gün yaptığım bir danışmanlık esnasında danışanım bana ne kadar başarısız bir insan olduğundan bahsetti.
Elli yaşına gelmişti ama hayatta ne bir ev, ne bir araba ne de bir sosyal statüsü yoktu. Bunun yanında, onu en çok yaralayan da başarısız bir aile hayatının oluşuydu. “Geriye baktığımda benim için evet bunu da başardım diyebileceğim herhangi bir durum yok ortada. Ben şimdi ne yapacağım?” Kendisine şunu ifade ettim. Çok şanslısınız. Bu sözüm karşısında çok şaşırdı, sanırım biraz da öfkelendi. “Anlamadım?..” dedi. Çok şanslısınız, çünkü bunu 80-90 yaşında da fark edebilirdiniz. Belki de ölmek üzereyken. Hayata işte o zaman geç kalmış olurdunuz. İşte bu yüzden çok şanslısınız. Böyle dediğimde yüzünde bir umut ışığı belirdi ama yine de nasıl olacağını bilemediği aşikar ortadaydı.
Haydi, şimdi neden olmadığı ile bir bakış açısı geliştirelim, sonra da olması için neler yapabilirsiniz ona bakalım, ne
dersiniz?

”Ailede olan bu beklenti ve sürekli başarı odaklı yaşamak bir zaman sonra insanı ruhen yorar ve artık yapmama noktasına getirir.”

Başarısız olmaktan korkmayın, hiç denememiş olmaktan korkun.
Yaşamda neden başarısız olduğunuzla ilgili düşündüğünüzde ilk olan şeyin ne olduğunu sorduğumda,
hatırladığınız bir anınıza gidersiniz. Bu anı sizin ilk başarı anınızdır. Sizi hayatta başarısız kılan. Bu anıda hissettiğiniz olumsuz duygular sizin daha sonra başarıyla ilgili olan değerlerinizi oluşturmanızı sağlar. Bundan sonra
başarısızlıkla başarı elde etmeye çalışırsınız. Bu çok yorucu olduğu gibi aynı zamanda sizi zaman içinde tüketen ve tüm hayatınıza yansımasını sağlayan bir durumdur.
Genelde okul yaşamı ve anne-babanın size olan tutumları, beklentileri sizin başarı odağınız olur. Rekabetle gelişen
ve değişen dünyada artık bir zaman içinde pes etmeye başlarsınız. Bu umutsuzluk ve vazgeçmişlik daha sonra sizin kemikleşmiş olan hayata bakış açınızı oluşturur ve siz bir zaman sonra kendinizi artık bastırılmış ve sıkışmış olarak hisseder ya bir bağımlılık geliştirir ya da tamamen sıradan vazgeçmişlik hayatında yok olur gidersiniz. Ailede olan bu beklenti ve sürekli başarı odaklı yaşamak bir zaman sonra insanı ruhen yorar ve artık yapmama noktasına getirir.
Çok iyi okullarda okuyan ve otuzlu yaşlarına gelen ama hiçbir iş yapmayan gençlerin bulunduğu bir dünyada yaşıyoruz. İş bulamadıklarından değil çalışmak istemediklerinden dolayı. Çünkü o kadar çok çalışıp ailelerini mutlu etmeye çabaladılar ki, şimdilerde hiçbir şey yapmayarak da kendilerini mutlu ediyorlar.

Yaşam dengeyi sever.
Her zaman her şeyde öncelikle dengeli olmalıyız. İlk baştan itibaren dengeyle hem çalışmalı hem de sosyal ortamlarda olmalıyız. Amerika’da üniversite seçimlerine başvuran gençlerde öncelik profesyonel bir sporla uğraşmalarıdır. Spor her zaman hem ritim hem disiplin sağlar. Aynı zamanda seratonin hormonu salgılandığından dolayı kişiler spor yaptıklarında kendilerini mutlu hissederler. Bedeninizi öncelikle fark ettiğiniz için hem düzenli
bir beslenme hem de sağlıklı bir yaşam sizin hayatta dengenizi oluşturmanızı sağlar. Aynı zamanda spor yaptığınızda her zaman kendi performansınızın daha da üzerine çıkarsınız. Pes etmek gibi bir durum asla söz konusu olmaz.

Pes edenler hayattan vazgeçenlerdir.

Hayat bir çizgi olmuş olsaydı siz bu çizginin üzerinde dengeyle gitmeye çalışırdınız. Çizgiden çıktığınızda tekrar o yola girmeye çalışır ve yolda kalmak sizin amacınız olurdu. Bazen yaşadığınız olumsuz olaylar sizi aynen böyle yoldan çıkarabilir. Hatta belki de mola verebilirsiniz. Hayat ufak molaları tolere eder. Ama hatırlayın ki, zaman bizler için en değerli olandır.


Hiçbir şey için geç değildir. Yeter ki azim ve istek olsun.
‘Senden Başla’ kitabımda da yaşamımdan kesitlerle yolda nasıl kaldığıma dair sizlere kendi hikayelerimden bölümler
aktardım. Yoldan bazen savrulsam da tekrar aynı güzargaha girmek için belki çabaladım. Ama yaşamda
çabaladığımız her olay bize bir değer katar değil mi? Kendi ritminizi belirleyin. En iyi kendinizi bilen sizsiniz ve neyle motive olacağınızı neyle mutlu olacağınızı bilen sizsiniz. Kendi planınızı oluşturun. Bu plan aylık ve yıllık
bazda olsun. Hatırlayın ki hedefleriniz ve değerleriniz sizin yaşamınızı oluşturur.

Bedeninizi öncelikle fark ettiğiniz için hem dengeli bir beslenme hem de dengeli bir yaşam sizin hayatta dengenizi
oluşturmanızı sağlar.
Aynı zamanda spor yaptığınızda her zaman kendi performansınızın daha da üzerine çıkarsınız. Pes etmek gibi bir
durum asla söz konusu olmaz.

 

 

 

REYHAN İLDAŞ
ThetaHealing® Certificate of Science&Master
ICF PCC Koç ve Eğitmen

 

Bir önceki yazımız olan Uzm. Dr. Özben Oran Mezoterapi ve Ozon Tedavisini Anlatıyor başlıklı makalemizde @dr.ozben_oran, Cilt Mezoterapisi ve göktürk hakkında bilgiler verilmektedir.