EĞİTİM-SANAT

Sağlıklı, Eğitimli, Nesiller ”S.E.N.’ siz Olmaz!”

Yazar  | 

“ÖZGÜN VE ÖZEL BİR EĞİTİM İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
S.E.N. AKADEMİ ANAOKULU

Çocuk gelişimi eğitimi uzmanı Seda Polat’ın kurucusu olduğu S.E.N Anaokulu; Montessori ve Waldorf Primary Years programlarıyla zenginleşmiş içeriği ve high scope yaklaşımıyla alanında özgün ve özel bir eğitim kurumu. Keyifli bir sohbet eşliğinde S.E.N. Akademi Anaokulu’nu daha yakından tanımaya ne dersiniz?..


S.E.N. Akademi Anaokulu ne zaman açıldı? Kurucu/lar kimler?
Okulumuz 2019 yılında eğitim ve öğretim faaliyetine başlamıştır. Çocuk Gelişimi Eğitimi Uzmanı olan Seda Polat hem kurum yönetecisi hem de kurucusudur.

Okulunuzun mekansal özellikleri, kapasitesi ve eğitim kadrosu?
İçin de meyve ağaçları olan giriş ve alt bahçeden oluşan 4 katlı, sıcak, müstakil bir villada hizmet vermekteyiz. 60 kişi kapasiteli 5 ayrı sınıfımızla, müzik, dans, drama ve sanat atölyelerinin de yer aldığı okulumuz, okul yemeklerinin aşçımız tarafından yapılıp eğitim kadar beslenmeye de önem verilen butik bir okuldur. Alanında uzman ve deneyimli okul öncesi öğretmelerimiz kendi branşları dışında Montessori, Waldrof Primary Years Programı ve ‘high scope’ yaklaşım modelleriyle eğitimlerini zenginleştirmişlerdir.

Hizmet verilen yaş aralığı?
18 aydan 9 yaşa kadar hizmet vermekteyiz.

 

Kreş grubunuz var mı?
Evet, kreş grubumuz var. 18 – 30 ay aralığındaki öğrenciler için esnek saatlerde özel olarak ayrılmış katımızda eğitim vermekteyiz. Uyku, yemek ve tuvalet eğitimlerinin danışmanlığını da üstleniyoruz aynı zamanda. Sınıf öğretmenlerimizin ilk yardım ve öz bakım alanında eğitimleri de bulunmaktadır.

Pandemi döneminde en dikkat edilen konu hijyen. Bu alandaki çalışmalarınız?
S.E.N Akademi Anaokulu’nda (Sağlıklı Eğitimli Nesiller) adından anlaşılabileceği gibi en başta sağlığa çok önem verdik.
Bu bağlamda İl, ilçe, sağlık müdürlüklerive il, ilçe milli eğitim müdürlükleri taraflarınca sıkı denetimlerden geçerek, TSE tarafından onaylanan, belli periyotlarda denetimi sürdürülmeye devam eden uluslararası bir belge almaya hak kazandık. Gösterdiğimiz özenin sonucunda da en ağır pandemi koşullarında tek bir öğrencimiz ve personelimizde vaka olmadan eğitimimize ara vermeden devam ettik.“Okulum Temiz Belgesi” okulun hijyen alanlarından, mutfakta kullanılan yiyecek
malzemeye, kombi ve depo bakımlarından iş güveliği ve sağlığının uygulanma koşullarına, personelin hijyen ve ilk yardım sertifikalarına sahip olmalarına kadar detaylı bir alana hakim olarak denetim yapar. Velilerin okullara gittiklerinde kesinlikle sormaları gereken en önemli belge “Okulum Temiz Belgesi”dir. Göktürk’te de bu belgeye sahip tek özel anaokulu olmaktan gurur duyuyoruz.

Okulunuzun ek kazanımları neler?
Kendi alanında uzman bale, ritim, piyano, İnglizce ve yoga derslerimiz branş öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir. Aynı zamanda bu programlara dışardan saatlik öğrenci grupları da dahil olmaktadır.

Etüd sınıflarınız var mı?
Okulumuzda hem sosyalleşmeye kazanım sağlamak amaçlı, hem de ödev desteği sunan bir sınıfımız bulunmaktadır. 1. , 2. ve 3. , sınıf öğrencilerine etüd desteği sunmaktayız.

Bir önceki yazımız olan Şimdi 'Aktivite' Zamanı! başlıklı makalemizde @ateliergokturk, @beyond_music_gokturk ve @bizimboyahane hakkında bilgiler verilmektedir.