EĞİTİM-SANAT

Özel Yeni Nesil Okulları, Fark Yaratan Okul, Labelize Bir Eğitim

Yazar  | 

Yeni Nesil Okulları’nın kuruluşundan ve kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Yeni Nesil Okulları, Sainte Pulchérie mezunlarının girişimi ile 2000 yılında kurulmuş bir vakıf okuludur. 2005 yılında değişen vakıf yönetimiyle beraber, vakıf koordinatörlüğü görevini yürütmekteyim. Halen Harvard Üniversitesi Okul Yönetimi ve Liderlik Programına devam etmekte olup birçok yurt içi ve yurt dışı eğitsel çalıştaylara katılıyorum. Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı ilk koçluk okulu olan ve dünyada en fazla sertifikalı koç yetiştiren Coaches Training Institute (CTI) tarafından verilen Uluslararası Profesyonel Koçluk Sertifikası’na sahibim. Bilkent Üniversitesi Büro Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra, Amerika’da Pazarlama eğitimi aldım, sonrasında İtalya Domus Academy ve Bilgi Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen Tasarım Kültürü ve Yönetimi ve Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Yönetimi Programları’nı bitirdim. 4 sene Hisar Okulları Tasarım Atölyesi Öğretmenliği ve Özel Yeni Nesil Okulları’nda Teknoloji Tasarım Öğretmenliği yaptım. İnsanları hayat başarısına ulaştırmak eğitimin çok önemli bir araç olduğuna, kişinin kendini gerçekleşmesi ve amaçlarına ulaşmak için belirleyeceği yol haritasında öğretmen ve okul yaklaşımının temel olduğuna inanıyorum.

Yeni Nesil Okulları, öğrencisine yaklaşımıyla adından söz ettiren bir okuldur. Bundan bize söz eder misiniz?
Okul yöneticileri ve öğretmenler olarak, her zaman “okula mutlu gelen öğrenciler” yaklaşımını benimseriz. Bu pedagojik bakış açısı; öğrencilerimize yaratıcı fırsatlar sunarken onların verilen bilgileri kolaylıkla içselleştirmesini, özgüvenli ve özgün bireyler olarak yetişmelerini, nitelikli başarılar elde etmelerini ve en önemlisi çok dilli bireyler olarak kendilerini rahatça ifade etmelerini sağlar.

Peki neden Fransızca dili?
Fransızca bilmek ayrıcalıktır. Fransızca konuşmak “fark yaratır”. Fransızca bilmek sadece İngilizceyi değil, İspanyolca veya İtalyanca gibi diğer Latin dillerini öğrenip konuşmayı kolaylaştırır ve hızlandırır. Köklü Fransız kültürü ile yetişmiş olmak, felsefe, bilim, sanat, tarih, edebiyat, moda ve gastronomi alanlarında fark yaratır.  Küçük bir bilgi: aynı zamanda Fransızca; Türkiye Cumhuriyeti’nin de diplomasi dilidir.

Yeni Nesil’den mezun olan öğrencileriniz hedefledikleri okullara giriyorlar mı?
Evet. Çoğunluğu Fransız Liselerini tercih ediyor. Bununla birlikte, Robert Koleji, Üsküdar Amerikan Lisesi gibi İngilizce eğitim veren okulları kazanan öğrencilerimiz de var.

Peki, Yeni Nesil’den Fransız Liselerine direk geçiş yapılabiliyor mu?
Evet. Fransız Liseleri Türkçe ve Fransızca yazılı ve sözlü dil yeterliliğini ölçen ortak bir kontenjan sınavı yapıyor ve bu sınav sonucunda öğrenciler geçiş yapabiliyor.

Son olarak, okul kayıtlarınız devam ediyor mu?
Tabii ki… Anaokul, 1. sınıf ve yabancı dil ağırlıklı 5. sınıf kayıtlarımız yaz boyu ve Eylül ayına kadar devam edecek. Tanışma günlerimize gelemeyen veliler bizimle irtibata geçip, randevu talep edebilir.

Özel Yeni Nesil 2000 Okulları
Adres : Hunca Cad. No:16 34473 Bahçeköy – Sarıyer / İstanbul
Tel: 0212 263 78 46
Faks: 0212 263 78 48
Web : www.yeninesil.k12.tr

Bir önceki yazımız olan YARATICI DRAMA ve TİYATRO ONLARDAN SORULUR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.