EĞİTİM-SANAT

YARATICI DRAMA ve TİYATRO ONLARDAN SORULUR

Yazar  | 

2005 yılından bu yana düzenlenen Fransızca Tiyatro Festivali’nin 13.etkinliği geçtiğimiz haftalarda kutlandı.

Türkiye’de yabancı dili Fransızca olan ve modern dillerde Fransızca okutan tüm okulların katıldığı etkinlik, Sainte Pulchérie Mezunları Öğretim Eğitim ve Sağlık Vakfı Özel Yeni Nesil Okulları iş birliğiyle organize ediliyor. Yeni Nesil Okulları’nın benimsediği “teatral yaklaşım” (“Approche Théâtrale”) eğitim metodunun bir parçası haline gelen “Frankofon Okulları Tiyatro Festivali” her yıl daha çok rağbet görüyor. Okulun hedefi ise bu festivali tüm Avrupa’ya taşımak.

Festivalin ev sahipliğini üstlenen Özel Yeni Nesil Okulları’nın koridorları ise festival süresince Molière, Racine veya Corneille gibi Fransız edebiyatının önemli kalemlerinin replikleri ile canlanıyor ve gerçek tiyatro sahnesine dönüşüyor.

Bu yıl katılma fırsatı bulamadıysanız üzülmeyin, seneye Mayıs’ın ilk haftasında 14. Tiyatro Festivali sizleri bekliyor olacak.

Bir önceki yazımız olan Özel Yeni Nesil Okulları Vakıf Koordinatörü Ekin Cengiç ile röportaj başlıklı makalemizde Özel Yeni Nesil Okulları hakkında bilgiler verilmektedir.