GÜNDEM

Oyuncu Altan Erkekli de Kuzey Ormanları Savunması ile , ‘Ormana demir yolu yapılmaz’ demek için Belgrad Ormanları’ndaydı

Yazar  | 

kuzey ormanlarıBelgrad Ormanı’nın Bahçeköy kapısında toplanan Kuzey Ormanları savunucuları, orman içinden geçirilmesi planlanan “turistik” demiryolu hattına karşı bir basın açıklaması yaptı.

Kuzey Ormanları Savunması, Belgrad Ormanı’ndan geçmesi planlanan Haliç-Kemerburgaz-Karadeniz Dekovil Hattı projesine karşı Belgrad Ormanı’nın Bahçeköy girişinde bir araya geldi. Oyuncu Altan Erkekli de eyleme desteğe gelmişti.

“Diren Kuzey Ormanları”, “Diren orman, diren İstanbul”, “Hayırdır ormana yağmaya mı geldiniz” sloganları atan yaşam savunucuları, daha sonra ormana girerek 2. Mahmut Bendi’ne kadar yürüdüler. Burada Belgrad Ormanı ve su bentleri üzerine bilgilendirici konuşmalar yapıldıktan sonra etkinlik sona erdi.

“Dekovil ‘Nostaljik Hat’ değil, talan projesidir. Belgrad Ormanı’ndan eliniz çekin” yazılı pankart açarak basın açıklaması yapan grup, açıklamanın ardından ormanda yürüyüş yaptı.

“BELGRAD ORMANI EN VURUCU DARBESİNİ ALIYOR”

Kuzey Ormanları Savunması adına açıklama yapan Elif Köklü “Megakent İstanbul’un Avrupa yakasındaki tek ormanı Belgrad Ormanı en vurucu darbesini alıyor” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Haliç’ten başlayarak Cendere deresi boyunca ilerleyerek Kemerburgaz’a kadar uzanacak, buradan da ormana hançer gibi saplanacak bir dekovil tren hattının, Kemerburgaz’a kadar olan alanı rant cenneti haline getirilmesine ve Kuzey Ormanları’nın tertemiz nefesini şehre ulaştıran en büyük soluk borusunun ve yaşam kaynağı olan suyun depolandığı su havzalarının inşaat sermayesi tarafından yok edilmesine izin verilemez. Belgrad Ormanı’nın doğal bütünlüğünün korunması gereken son parçasını da ikiye bölecek ve binlerce ağacı katledecek “Dekovil Hattı” demiryolu projesi, her ne kadar nostaljik turistik amaçlı denilse de Belgrad Ormanı için son çılgın projelerden biridir”.

Belgrad Ormanları’nın köpekleri bizi yalnız bırakmadı

Basın açıklamasının ardından, grup ormanda yürüyüş yaptı. Basın açıklaması ve yürüyüş sırasında güvenlik güçleri önlem aldı. Ormanda bir adet TOMA da hazır bulundu. Yürüyüşe katılan Selma Kambur  “Ormanı ranta, talana açacağını, Belgrad Ormanları’nın bütünlüğünü bozacağını düşündüğümüz projeye karşı buradayız. Yapılmasını istemiyoruz” dedi. Dağcılık yaptığını ve doğa ile iç içe olduğunu anlatan Cafer Sungur ise “Belgrad Ormanı gibi bir orman çoğu şehirde yok, bu ormanı korumak gerekiyor. Bundan 5-6 sene önce bu ormanda domuzlar vardı, bülbüller vardı. Adeta bizlerle konuşacak kadar yakındılar bizlerle, ama şimdi yoklar” dedi.

Bir önceki yazımız olan Göktürk Metro Hattı güzergahı belli oldu başlıklı makalemizde 3. havalimanı metro hattı, 3. havalimanı metro hattı istasyonları ve göktürk hakkında bilgiler verilmektedir.