Genel

MATTEL, 2030 YILINA KADAR TÜM ÜRÜNLERİNİ VE AMBALAJLARINI %100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR MALZEMELERDEN YAPACAK. İLK ÜRÜN İSE FISHER-PRICE®’IN KLASİKLEŞMİŞ OYUNCAĞI RENKLİ HALKALAR!

Yazar  | 

Mattel, 2030 yılına kadar yapacağı ürünlerin ve ambalajların %100 geri dönüştürülmüş, geri dönüştürülebilir ya da biyo-bazlı plastik malzemelerle elde edeceğini açıkladı. 2020’nin ilk yarısında bu hedefe uygun olacak ilk ürünü ise, Fisher-Price®’ın bir klasiğe dönüşen oyuncağı Renkli Halkalar olacak. Tüm Fisher-Price® Renkli Halkalar oyuncakları, şeker kamışı bazlı ve %100 geri dönüşümlü ambalajla paketlenecek.

Bu sene 90. yılını kutlayan Fisher-Price®, yıl sonuna kadar Renkli Halkalar oyuncaklarını, bitki bazlı plastiklerle üretilecek, %100 geri dönüştürülmüş veya sürdürülebilir kaynaklı malzemeyle paketlenecek. Günümüzde klasikleşmiş bir oyuncak olan Renkli Halkalar oyuncağı, Fisher-Price® tarafından ilk olarak 1960 yılında üretildi ve bu tarzda oyuncakların üretilmesine ön ayak oldu. Şimdiyse geri dönüşüme uygun olarak, şeker kamışı tabanlı polietilen, yenilenebilir hammadde ile çocukların karşısına çıkıyor. Bu yöntem sayesinde oyuncak malzemeleri tamamen geri dönüştürülebilecek. Böylece oyuncak atıkları ortadan kalkarak, malzemenin oyuncak kullanım ömrünün sona erdikten sonra bile geri kazanılmasını sağlayacak.


Mattel’in 2020 Hedefi

Mattel’in bu yeni hedefi, 2011 yılında açıkladığı “Çevresel Sürdürülebilir Kaynak İlkeleri”ni daha da genişleten bir adım oldu. Mattel, ürünlerinde ve ambalajlarında kullandığı kağıdı ve ahşap elyafının %93’ünü geri dönüştürerek 2018 hedefini %90’ını geçmişti. Buna ek olarak Mattel, geri dönüşüm talimatlarını halka açıkça ileten standartlaştırılmış bir etiketleme sistemi olan “How2Recycle” etiketini uzun süredir kullanarak ebeveynleri bilgilenmesine yardımcı oluyor.

Mattel, 2020 yılı itibariyle şirketin malzeme inovasyonu da dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki sürdürülebilirlik çabalarını aktif olarak ilerletmek için “Çevresel Sürdürülebilirlik Konseyi” kurdu. Mattel Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ynon Kreiz konuyla ilgili olarak “Çevresel sürdürülebilirlik Mattel’de kurumsal bir önceliktir. Sürdürülebilir ürünler ve ambalajlar yaratmak, gezegene olan bağlılığımızın önemli bir parçasıdır” açıklamasında bulundu. Kreiz sözlerine şöyle devam etti; “Özel çapraz fonksiyonel ekibimiz, sürdürülebilirliği ürün, ambalaj tasarımı ve üretim süreci boyunca önemli bir öncelik haline getirmiştir. Bugün sürdürülebilir malzemelerden üretilen ilk ürünümüzü duyurarak bu önceliği yerine getirmekteyiz ve bunu tüm Mattel markalarında gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Mattel Başkanı ve Operasyon Direktörü Richard Dickson ise “İnovasyon DNA’mızın bir parçasıdır ve çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarımızın merkezinde yer alıyor. Dünya standartlarındaki tasarımcılarımız sürekli olarak nesillere aktarılabilen ürünler yarattılar. Şimdiyse oyuncak endüstrisinin en ikonik ve en çok satan oyuncaklarından biri olan yeni sürdürülebilir Renkli Halkalar oyuncağı ile bu gurur verici geleneği sürdürüyoruz.” dedi.

Bir önceki yazımız olan FISHER-PRICE® ile ÇOCUK OLMA ZAMANI! başlıklı makalemizde çocuk, çocuk gelişimi ve çocuk olma zamanı hakkında bilgiler verilmektedir.