GÜNDEM

Kadın Emeğiyle ve Yüzde Yüz Doğal… Dahara Naturals, ”İyi Kalpli Ürün” Arayanların Tercihi

Yazar  | 

Doğaya zarar vermeyen üretimi ve kadın emeğini destekleyen iki Türk girişimcinin genç markası ”Dahara Naturals”, dünyanın her yanından yerel üreticilerden özel ürünleri ve Türkiye’den değerli yöresel ürünleri tüketiciyle buluşturmaya başladı. 

Günümüzde pek çok insan daha iyi bir dünya için yüzünü doğallığa dönerken, gezegenimize ve canlılara zarar vermeyen doğal üretim felsefesiyle kurulan Dahara Naturals markası, dünyanın her yerinden bu nitelikte özel ürünleri ve Türkiye’den değerli yöresel ürünleri sunuyor.

Tüketicilere dünyamızın bizlere sunduğu doğallıkta ürünler vermek misyonuyla yola çıkan Dahara Naturals’ın ürün gamında, doğal yağlardan kurutulmuş meyvelere, kuruyemişlerden sebze kuruları ve toz gıda grubuna, erişteler ve kahvaltılıklardan doğal sirkeler ve sabunlara 57 çeşit ürün bulunuyor.

Trendyol, saricanta.com, Hepsiburada gibi online pazar yerlerinde tüketiciye ulaşırken Organik mi Organik, Kırk Ambar, Organik dükkanlar gibi mahallenizin doğal ürün sunan işletmelerinden de ürünlere ulaşabilirsiniz.

Yakın zamanda Fas, Hindistan, Kore ve Peru’dan sürpriz ürünleri, yerli üretim doğal ve pratik hazır yemekleri de ürün gamına ekleyecek olan Dahara Naturals, ürün çeşidini 100’ün üzerine taşımayı hedefliyor.

 

 

Dünyanın dört bir yanındaki anavatanlarından ürünler

İki Türk girişimci Zuhal Kaya ve Şenol Kaya, içinde yaşadığımız dünyaya sorumluluğumuz olduğu felsefesiyle hayata geçirdikleri Dahara Naturals markasını 2020 yılında kurdu. Markanın öyküsünü Zuhal Kaya şöyle anlatıyor;

”Dahara Naturals’ı, geleneksel yöntemlerle üretilen dünyanın dört bir yanından ürünleri kendi anavatanından getirerek Türk insanı ile buluşturmak amacıyla kurduk. Türkiye’de olmayan %100 doğal ürünleri getirirken, ürün gamımızda bulunan yerli ürünlerle de ülkemizin zenginliklerini göz önüne çıkarmayı arzu ediyoruz. Hem kadın istihdamı hem de farklı ülkelerden yerel üreticileri desteklemek, adil kazanç, sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı kalmak temel önceliklerimiz.”

 

 

Yerel üreticileri destekliyor

Ağırlıklı olarak kadınlardan oluşan yerel üreticilerden gelen Dahara Naturals ürünleri, koruyucu ya da katkı maddesi kullanılmadan üretilerek tüketicilere ulaşıyor. Dahara Naturals, yerel üreticileri destekliyor.

Ürün gamına ekleyecekleri ürünlerin iyi tarım uygulaması sonucu üretilmiş olmasının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Zuhal Kaya, ”Sebze ve meyvelerin tarladan toplanıp işlenmesi arasında ki zaman dilimi, paketlerin geri dönüşüme uygun olarak hazırlanması, dünyamıza olan saygımız ve sürdürülebilir üretim zinciri, bunların hepsi bizim için çok kıymetli. Bizim ürünlerimiz %100 doğal. Her biri kendi anavatanından geliyor.” bilgisini veriyor.

 

 

Kadın istihdamına öncelik veriyor

Dahara Naturals markasının üretim ve yönetim aşamasında yaklaşık 100 kişilik bir ekibi bulunuyor. Üretimde ve tedarik zincirinde kadınlarla  çalışmaya özen gösteren markanın ekibinin %80’ini kadınlar oluşturuyor.

Dahara Naturals’ın çok kısa süre içerisinde doğal ve iyi kalpli ürün denildiğinde akla gelen marka olacağına inandıklarını belirten Zuhal Kaya, şöyle devam ediyor;

”Bu yıl sonunda Avrupa, Kanada ve Amerika pazarında olmayı planlıyoruz ve şu an hazırlık süreçlerimiz devam ediyor. Hedefimiz %100 doğal ürün denildiğinde dünyanın her yerinde ilk akla gelen marka olmak ve daha çok kadın istihdam sağlamak. Köyde kendi bahçesindeki ürünlerini, değerlendirmek isteyen, iş imkanı olmayan ancak gelir kaynağına ihtiyaç duyan arkadaşlarımızla, teyzelerimizle iş birliği içerisinde olarak, onların aslında neler yapabileceğini ortaya çıkarmak. Gelecekte dünyanın Dahara Naturals’ı Türk kadınlarının büyüttüğü bir marka olarak tanıyacak olması düşüncesinin heyecanı tarif edilemez.”

 

 

Bir önceki yazımız olan Kemerburgaz Kültür Merkezi ve Nikah Salonu Açıldı başlıklı makalemizde Cüneyt Şentürk, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve Eyüpsultan Belediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.