GÜNDEM

Dünya Temizlik Günü Etkinliğinde Göktürk ve Kemerburgaz’dan Gönüllüler Bir Araya Geldi

Yazar  | 

18 Eylül 2021 Cumartesi günü Let’s Do It! Türkiye ekibinin yurt çapında organizasyonuyla düzenlenen Dünya Temizlik Günü etkinliklerine Eyüpsultan ilçesinde Göktürk Merkez Mahallesi ve Mithatpaşa Mahallesi sakinleri de ilgi gösterdi. Göktürk’te ve Kemerburgaz’da ormanlık alanda gerçekleşen atık toplama etkinliklerinde büyük emek harcayan gönüllüler ormanın nefes almasını sağlarken çok mutlu ve huzurlu bir şekilde evlerine döndüler. Ayrıca Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki manzarasıyla herkesi hayran bırakan tarihi Mağlova Kemeri’nde de atık toplama etkinliği düzenlendi.

   

Eyüpsultan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün ve Fen İşleri Müdürlüğü’nün katkılarıyla hem Göktürk Meydan’dan gönüllülerin ulaşımı için otobüs kaldırıldı, hem de temizlik noktalarında gönüllüler tarafından toplanan atıkların çöp arabalarına aktarımı sağlandı. Cam atıkların alınması ve geri dönüşümü için ise Özen Cam firması destek oldu.

Etkinliklere Göktürk Merkez Mahallesi muhtarı Seval Kızılateş, ÇYDD (Göktürk Şubesi, Şişli Şubesi) gönüllüleri, Turgut Özal Ortaokulu öğrencileri, Tefal çalışanları, Kızılay (Genç Kızılay) gönüllüleri ve Yeşilay (Sultangazi Şubesi) gönüllüleri katılarak “Atıksız Dünya” hayaline ortak oldular.

 

Toplamda 111 saha gönüllüsüyle (12 çocuk) doğadan 229 çöp torbası büyüklüğünde atık toplanmış oldu. Ayrıca “Göktürk Ormanlık Alan” sahasından 20 ton hafriyat atığı iş makineleriyle kamyona yüklenerek bertaraf edildi.

Herkesin çöpüne sahip çıkması gerektiği vurgulandı; doğaya bırakılan bu atıklar, bütün canlıların hayatını olumsuz etkilemektedir. Vatandaşlar, “Sıfır Atık” projesine destek vererek; atığını azaltmalı ve atığını kaynağında ayrıştırıp, doğru çöp konteynırlarına koyarak geri dönüşüme katkıda bulunmalılar. Tüketim alışkanlıklarımızı ve hayat tarzımızı en kısa zamanda çevreci alternatiflerle değiştirmeliyiz.

 

Bir önceki yazımız olan L’Oréal Paris'ten Devrim Niteliğinde Bir Yenilik: True Match Nude Serum Fondöten başlıklı makalemizde cilt, Fondöten ve L’Oréal hakkında bilgiler verilmektedir.