Genel

Hem Sağlıklı Hem de Fit Kalın

Yazar  | 

Eylül ayından bu yana Göktürklü sporseverlere hizmet veren House Fit Clinic, sporun yanı sıra kişiye özel sağlık koçluğuyla da öne çıkıyor. Hem sağlıklı hem fit kalayım isteyenler adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik…

House Fit Clinic’in marka öyküsünü anlatır mısınız? Ne zaman ve kimler tarafından kuruldu? Ortaklı bir oluşum mu?

Uzun yıllardır yaptığımız eğitim ve tesis işletmeciliğinin yanında hayalimiz olan, tamamen kişiye özel olarak düşünülmüş ve farklı disiplinleri aynı çatı altında topladığımız House Fit Clinic markası kurulmuş oldu. 2021 Mayıs ayında markamızı resmi olarak oluşturarak 1 Eylül 2021 itibariyle hizmet vermeye başladık. Evet, ortaklı bir oluşumuz. Yıllardır sektörde beraber çalıştığımız Doç. Dr. Türker Bıyıklı, Halim Öz, Cenk Kaplan ile birlikte markamızı kurduk.

House Fit’in kuruluş amacını ve hedef kitlesini nasıl tanımlarsınız?

Kuruluş amacımız, her metabolizmanın parmak izi kadar değişken olması, egzersiz programlarının da bu nedenle kişiye özgü oluşturulması amacıyla yola çıktık. Hedef kitlemiz sağlık için egzersiz yapmak isteyen kişilerin yanı sıra kronik hastalıkları olanlar, sporcular, çocuklar kısacası sağlıklı hareket etmek isteyen herkes…

House Fit’te sunulan hizmetler nelerdir?

Merkezimize gelen kişiler üyelik veya özel ders (personal training) hizmeti alabilirler. Bu hizmetler dahilinde; sağlık ile ilgili fiziksel uygunluk özelliklerinin ölçümleri ve değerlendirilmesi, Klinik egzersiz ile kronik hastalıkları olan bireylere özel egzersiz uygulamaları, Fizyoterapi, Beslenme danışmanlığı, Spor ve egzersiz psikolojisi, Pilates egzersiz yöntemi ile bireysel çalışmalar, sportif performans ölçme, değerlendirme ve atletik performans gelişimi antrenmanları. Bütün bunların yanında çok önem verdiğimiz HOUSE JUNIOR CLINIC merkezimiz okul öncesi 3-6 yaş çocuklara fiziksel gelişim, motor gelişim ve yetenek seçimi gibi uygulamalar yaparak, kişiye özel yaklaşımımızla hem egzersiz hem oyunu bir arada tutmayı hedefliyoruz. Bu alanda çocukları genetik analizlerle spora yönlendirme, fiziksel ve fizyolojik temel oluşturarak ilerde yapacakları spora hazırlanmaları amacıyla küçük özel gruplarla, uzman beden eğitimciler ile eğitim verilmektedir.

Kişiye özel egzersiz kavramını açar mısınız?

Kişiye özel egzersiz kavramı aslında kuruluş amacımızdan da anlaşılacağı üzere her bireyin eşsiz olduğunu savunuyoruz. Egzersiz programı tasarlamadan önce kişiye özel olması amacıyla yaklaşık bir saat süren fiziksel ve fizyolojik ölçümler yapıyoruz. Bu ölçümler içerisinde postür, vücut kompozisyonu, esneklik, oksijen kapasitesi ve kuvvet gibi sağlığı etkileyen özellikleri farklı test protokolleriyle uyguluyoruz. Bu uygulamaların sonucunda kişilerin kendi yaş ve cinsiyet kategorilerine göre oluşturulan uluslararası normlarla karşılaştırarak sahip olmaları gereken değerleri inceleyerek kişinin fiziksel uygunluk karnesini çıkartmış oluyoruz. Bu değerlendirmeler, kişilerin istekleri ve yaşam tarzları göz önünde bulundurularak tasarlanan, kişiye özel egzersiz programlarını gelen misafirlerimize uygulatıyoruz.

Tüm sağlık sorunlarında ‘egzersiz’ önerilebilir mi?

Evet önerilebilir. Çünkü egzersiz ilaçtır! House Fit Clinic içerisinde sadece sağlıklı bireyler değil, belirli kronik hastalıkları veya eklem rahatsızlıkları olan bireyler için de klinik egzersiz, hastalıkları önlemek veya mevcut
hastalıklarını tetiklemeyecek egzersiz uygulamalarıyla sağlığını korumayı ve geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Sporculara özel hizmetleriniz nelerdir?

Her metabolizma parmak izi kadar değişken ise her sporcu da eşsiz bir performans planlamasına sahip olmalıdır!
Profesyonel veya amatör sporcular için yapılan spor branşı fark etmeksizin House Fit Clinic’de sporun fiziksel ve fizyolojik ihtiyaçları belirlenir. Sporcunun mevcut performansı motorik, biokimyasal ve genetik açıdan ölçülerek uluslararası norm değerlendirmeleriyle kendi yaş grubundaki ve branşındaki sporcularla karşılaştırılarak şuan ki mevcut durumu belirlenir. Bireysel atletik performans antrenörü ile birlikte antrenman planlaması yapılır ve atletik performansı en üst seviyede geliştirmeye yönelik antrenmanlar uygulanır. Bu arada bütün antrenmanları kurgularken bilimsel olarak kanıtlanmış olan Amerika Ulusal Sporcu Sağlığı Akademisi’nin tasarladığı Optimum Performance Training modelini uyguluyoruz. Bu programlar neticesinde başarı da kaçınılmaz oluyor.

Tesis ve egzersiz alanlarınızdan bahseder misiniz?

Yaklaşık 500 metrekare üzerine kurulu kişiye özel hizmet verilen olan tesisimizde;
200 metrekare alanda sınıfının en iyi egzersiz ekipmanı olan Technogym marka ekipmanlar kullanılmıştır. Bu alanda kardiyo ekipmanları, izotonik kuvvet makinaları ve serbest ağırlıklar ile eğitmenlerimizin kontrolünde egzersiz yapabileceksiniz. Cadillac ve reformer bulunan pilates stüdyomuz, Fitness ölçüm ve değerlendirme Laboratuvarımız, Corrective Exercise – Düzeltici Egzersiz stüdyosu, 3-6 Yaş çocuklara özel dizayn edilmiş House Junior Clinic, Kadın, erkek ayrı olarak duş ve soyunma odaları, Dinlenme ve sosyalleşebileceğiniz alanlara kadar tüm ihtiyaçları karşılamak amacıyla dizayn edilmiştir.

 

Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor? Hangi uzmanlardan danışmanlık alıyorsunuz?

15 kişiden oluşan ekibimizde egzersiz ve spor biliminde akademisyen, master eğitmenler, uluslararası sertifikaya
sahip personal trainer’lar, uzman diyetisyen, uzman fizyoterapist, uzman spor psikoloğu bulunmaktadır. Ayrıca House Fit Clinic olarak Avrupa standartlarında hizmet vermek için bünyemizdeki eğitmenlerimiz Avrupa Birliği Egzersiz Profesyonelleri (EREPS) sistemine kayıtlıdırlar. Aynı zamanda dünya çapında geçerliliği bulunan NASM Personal Trainer sertifikasına da sahipler.

Eklemek istedikleriniz?..

Son olarak kişiye özel olarak planlanmış egzersizle birlikte kalp ve dolaşım sistemi, merkezi sinir sistemi, endokrin ve sindirim sistemimiz dahil olumlu olarak etkilenerek yaşam kalitemizi arttırır ve bizleri sağlıklı bir yaşama götürür. Bütün komşularımızı sağlıklı harekete davet ediyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Şimdi 'Aktivite' Zamanı! başlıklı makalemizde @ateliergokturk, @beyond_music_gokturk ve @bizimboyahane hakkında bilgiler verilmektedir.