Genel

Göktürk Esenbahçe: Şehrin İçinde, Doğayla İç İçe…

Yazar  | 

 

Öncelikle sizi tanıyalım. Bilgihan Öztürk kimdir? Eğitim yaşamınız nasıl şekillendi? Bu güne dek hangi işlerle uğraştınız?

1970 yılında Artvin’de doğdum. İlk ve ortaokul tahsilimi Artvin’de, lise eğitimini Bolu’da tamamladıktan sonra Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesi’nden elektronik mühendisi olarak mezun oldum. İş hayatıma 1993 yılında tekstil makinaları üzerine faaliyet gösteren ve sektöründe lider konumda olan özel bir şirkette başladım. Daha sonra 2004 yılında, kurduğum şirketlerimin ilki olan Datatec tekstil teknolojileri  şirketini kurdum. Takip eden yıllarda bilişim sektöründe hizmet veren Funtent Bilişim Hizmetleri, Özkaplan Yapı Dizayn gibi toplam 7 adet şirket kurdum ve yönetiyorum.

Restoran işletmeciliği sizin için yepyeni bir alan. Bu işe girme kararınız nasıl oldu?

Yemek yemek benim için bir zevktir fakat sebebi biraz daha derin. Benim babam orman mühendisi ve görevi dolayısı ile hep yeşille ve orman ile iç içe büyüdüm. Önüme de böyle bir fırsat geçti ve ormanın içindeki cafe ve restoran fikri çok hoşuma gitti ve süreç böyle gelişti.

Esenbahçe Restaurant ne zaman açıldı? Ortaklı bir oluşum mu?

Buranın kuruluşu 2010 yıllarına gidiyor. Büyük bir çadırda cafe olarak hizmet verirken daha sonrasında restoran binası ahşap olarak inşa ediliyor ve akabinde çadır olan cafe binası da yine ahşap olarak yeniden inşa edilerek bugüne geliyor. İki ortaklı bir oluşumumuz var.

 

Tesis özellikleri, kapasitesi nedir? Sanırım ciddi bir renovasyon geçirdi burası sizinle birlikte…

Buradaki işletme geçmişimiz mart 2019 da başladı. İlk önce cafe bölümümüzde revizyon yaparak başladık. Mevcut yapıyı dış kısmı hariç yeniden tadilata aldık bununla birlikte iç mekan masa ve sandalyelerini değiştirdik. Sonrasında yine kapalı mekan sıkıntısı yaşayan restoranımızın giriş kısmında bulunan açık bahçe kısmını pergola sistemi ile kapatarak 4 mevsim hizmet veriri hale geldik.  Isıtmasını doğalgaz sistemi ve şömine ile sağlar hale geldik. Restoranın giriş kısmını zemin ve duvarlar dahil yeniden imar ettik. Restoran binasına bize kahvaltıda sıcak ekmek çıkartacak ve pide çeşitleri yapmamıza yardımcı olacak olan pide bölümümüzü hizmete aldık. Sonrasında üst tarafta yer alan açık bahçemizi yeniden imar ederek üstü kapalı localar oluşturarak peyzaj düzenlemelerini yaptık. Son olarak ağaçların içinde üstü açık 20 masalı peyzaj düzenlemeleri ile birlikte tamamlanmış olan yeni bir alan daha yarattık. Toplamda 3 adet açık 1 adet kapalı alana kavuştuk. Restoran da toplam kapasitemiz 650 kişidir. Cafe de ise bu sayı 250 kişidir. Şunu da hatırlatmakta fayda var; restoran ve cafe kısmında masa aralıkları 2,5 ila 3 metre arasında ferahlık sunmaktadır.

Esenbahçe’nin mutfağını nasıl tanımlarsınız? Şefiniz ve mutfak kadronuzdan bahseder misiniz?

Restoran ve cafe mutfağımız dünya mutfağı olarak hizmet veriyor. Kahvaltı (serpme kahvaltı, sıcak kahvaltı ve kahvaltı tabağı), balık, tavuk ve kırmızı etlerin dışında; pide, burger, börek ve tost çeşitleri, makarna ve mantı çeşitleri, geniş salata seçenekleri ile hizmet vermektedir. Bunun dışında zengin bir soğuk, buzlu ve sıcak içecek hizmeti vermekteyiz. Kış sezonunda 6, yaz sezonunda ise 10 -12 kişiye ulaşan mutfak kadromuzda Türk ve dünya mutfağını iyi bilen şef ve yardımcılarını istihdam etmekteyiz.

Hedef kitlenizi nasıl tanımlarsınız?

Biliyorsunuz yeşil bir orman ve çok güzel bir göle sahibiz. Hedef kitlemiz de doğal olarak ormanı gerçekten seven, lezzetli yemekler yemeyi seven tüm bunlardan zevk alan misafirlerdir.

 

Doğayla iç içe bir mekan burası. Doğayı da korumaya kararlı. Bu konuda hassas. Biraz anlatır mısınız?

Evet doğayı korumaya kararlıyız bunu da bilinçli ve babası orman mühendisi olan ve bu alanlarda yaşamış birisi olarak söylüyorum. Size şöyle bir bilgi vereyim. Restoranın üst kısmında yer alan localı ve açık alan da kot farkları ve yetişmiş ağaçlar mevcuttu. Projemizi tek bir ağaç ve dalını kesmemek üzerine yaptık. Kolaycılığa kaçmadan bulunduğumuz ortamın değerini bilerek ona saygı göstererek yaptık ve bundan sonrada önceliğimiz yok etmeden yapmak ve mevcudu korumaktır.

Restoran hangi gün ve saatlerde açık?

Restoran ve cafemiz haftanın 7 günü açıktır. Cafe çalışma saatleri kışın saat 08:00-24:00, yazın ise; sabah 08:00-02:00 arasıdır. Restoran çalışma saatleri ise; yaz ve kış sabah 08:00-24:00 arasındadır.

Esenbahçe’de ulaşım ve park sorunu yok bildiğimiz kadarıyla…

Evet yaklaşık 700 araçlık büyük ve geniş otoparkımızın avantajını yaşamaktayız. Lokasyon olarak yeni havaalanına 9 dakikalık bir mesafedeyiz. Yine şehir içinden gelen misafirlerimiz için ise hemen anayola yakın olmamız bize büyük bir avantaj sağlıyor. İster Göktürklü misafirlerimiz isterse de şehir içinden gelen misafirlerimiz olsun çok rahat bir şekilde alanımıza ulaşabiliyor ve park sorunu gibi büyük bir sorun ile misafirlerimiz karşılaşmıyor.

Mekanınız organizasyonlar için de oldukça uygun. Ne tür organizasyonlara ev sahipliği yapmayı planlıyorsunuz?

Yaklaşık 2 senedir düğün, kına, nişan, mezuniyet yemekleri, şirket yemekleri ve doğum günü organizasyonları yapıyoruz ve gelecek planlarımız arasında bunu daha farklı noktalara götürmek var.

 

Gelecek planlarınız?

Geleceğe yönelik tamamı kısa sürelerde hayata geçireceğimiz projelerimiz var. Bu projeler sadece bize değil tüm Göktürk’e fayda getirecek prestij projelerdir.

a- 1. Projemiz göl çevresinin tamamını kapsayacak yürüyüş, koşu, bisiklet parkuru ve bağlı dinlenme alanları oluşturmak.

b- 2. Projemiz macera sevenlere yönelik olan gölün üzerinden geçen zipline ve çocuk macera parkını hizmete açmak.

c- 3. Projemiz ise çok amaçlı göl kenarında yer alan 700-800 kişilik kongre merkezi yapmak. Yine diğer işlerimizde olduğu gibi doğaya uygun yani topografik yapı ve ağaç yerleşimine uygun bir proje kapsamında bunu hayata geçirmek.

d- 4. Projemiz ise misafirlerimizin otoparktan güvenli ve rahat çıkış yapmalarını sağlamak için daha konforlu ve rahat bir altyapı oluşturmak.

Adres: Göktürk Merkez, İstanbul Cd. No:64, 34077 Eyüpsultan/İstanbul

İletişim: 0538 482 12 69

@gokturkesenbahce

 

Bir önceki yazımız olan Die Bäckerei Göktürk'ten Sonra Bebek'te Kapılarını Açtı... başlıklı makalemizde @diebackerei.istanbul, Alman Fırını ve artisan bakery hakkında bilgiler verilmektedir.