İYİ YAŞAM

EV DAVETLERİ VE BUTİK CATERING ARAYIŞINDA OLANLAR İÇİN : TEZGAH

Yazar  | 

Yazı: Sim Yener

Göktürk’te davet verecekseniz ya da iyi ve leziz ev yemeğine ihtiyacınız varsa, pek fazla seçenek yok ne yazık ki. Tezgah bu önemli açığı gidermeye aday. Kapıdan girer girmez kendinizi bir evin geniş mutfağında hissettiğiniz Tezgah’ın yaratıcı şefi Alp Çekici’nin çalışma alanı olan ve mekana adını veren kocaman bir tezgah ile karşılaşıyorsunuz. Modern, sıcacık dekorasyonu insanıda tüm yemeklerden tatma arzusu uyandırıyor. Zaten pek de büyük olmayan mekanda bu tezgahın dışında yemekleri görebileceğiniz bir buzdolabı ve fırın ile satışı yapılan sınırlı sayıda yöresel ürünün sergilendiği raflar yer alıyor.


Alp’in çalışma alanı buradaki lezzetleri eve götürmeden tatmak isteyenler için masa olarak da kullanılıyor. Böylelikle yemeğinizi yerken iki kafadar Alp ve Murat ile sohbet etme imkanı da buluyorsunuz. Yaptıkları işi o kadar zevkle anlatıyorlar ki, bu başarı hikayesinin kahramanı olma arzusu ile siparişinizi iştahla yemeye başlıyorsunuz. Aslında başlangıçta sadece eve servis yapan bir mutfak planlamışlar ama yoğun talep nedeniyle dükkanın önündeki terasta iki küçük masada isteyen müşterilerine de servis yapıyorlar.
Tezgah’ın hikayesi ise şöyle: Tezgah, yemeğe gönül veren iki arkadaşın tatmış oldukları lezzetleri sevdikleriyle paylaşma hayaliyle kurulmuş. Konsept olarak yoğun günlük hayat koşuşturmacası içerisinde hem lezzetli hem sağlıklı hem de hesaplı yemek isteyenlere farklı bir alternatif sunmak istemişler. Bu nedenle “take away” ve “butik catering” odaklı bir model seçmişler ve mekanda oturma alanını sınırlı tutmuşlar. Menünün ağırlığını mevsim itibariyle salata, meze ve zeytinyağlı çeşitleri oluşturuyor.
Her gün günün sıcak yemeği değişiyor. Böylelikle her geldiğinizde farklı lezzetle buluşma imkanını elde ediyorsunuz. Müdavim yapacak kadar lezzetli zeytinyağlıları var. Türk mutfağını füzyon dokunuşla modernleştirmiş Alp. Denediklerimden kinoa salatası, portakallı enginar, kabak carpaccio ve imam bayıldı oldukça hoş, damakta iz bırakacak kalitede. Fırından sıcak çıkmış cevizli ekmekle harmanlanmış zeytinyağına bir de Alp ve Murat’ın servisi eklenince keyfine doyum olmuyor. Yemekler sadece günlük taze sebzelerle, hiçbir katkı maddesi kullanmadan özgün bir yorumla pişiriliyor ve her yemek reçetelendiriliyor ki ilerde başka şubelerde kolaylık olsun.
Tezgah’ta bir kişi ortalama 20-30 TL civarında keyifli bir yemek yiyebilirsiniz ama hem tüm yemeklerden tadımlık yapıp hem de ana yemek yerseniz midede fazla yer kalmaz, dikkatli sipariş vermekte yarar var. Yediğim rosto ve somon ızgara çok lezzetliydi. Paket serviste fiyatlar kilo üzerinden hesaplanıyor. Evde yemek yapmaktan kaçanlara ya da evde davet planlayanlara iyi bir seçenek.Tabii önceden planlamak kaydıyla… Farklı konseptler de sunan Tezgah, servis ekibi ve aşçı desteği de verebiliyor.

Neden gitmeli? Portakallı enginar ve zeytinyağlıları deneyip, Alp ve Murat’ın sohbetini dinlemek için.
Beğendim: Buradaki her şey günlük yapılıp, malzemeler yerel üreticilerden katkı maddesiz alınıyor.
Beğenmedim: Ana yemekte az seçenek var.

Merkez Mah. Kemer Corner Sitesi Tan Sok. No:1/C Göktürk (0212) 924 99 85

«OCUKLUĞUMUZUN SAF DONDUMACISI YENİ LEZZETLERLE
DONDURMACCİíDE
Dondurmacci markasını şöyle tanımlıyor: “Kaymak, limon ve kakao bu aşkın en saf en katkısız haliydi… ‹şte o günlerde başlayan platonik bir sevdanın, bugün ilan-ı aşkıdır ‘Dondurmacci’. Günümüz toplumunun doğala dönme ve gıdasına sahip çıkma ihtiyacına bir cevap olarak; tadı mazide, tınısı kulağımızda kalan o saf ve doğal dondurmayı günümüze taşıma çabasıdır.”
Isparta’nın gülü, Çeşme’nin sakızı, Bodrum’un mandalinası, Antep’in fıstığı, Giresun’un fındığı, Datça’nın bademi, Antalya’nın portakalı, bergamotu, Bursa’nın şeftalisi, vişnesi, çileği, Maraş’ın salebi, ‹stanbul’un akasyası, Aysun Hanım’ın özenle, gözü gibi baktığı asil kızlarından elde ettiği iksiri o güzel sütü ile birleşiyor. Üstüne üstlük bu lezzetlere ne gıda boyası, ne gıda aromaları ve ne de glikoz şurubu katılıyor! Dünya lezzetlerine de yabancı değil Dondurmacci. Madagaskar’ın vanilyası, Fransız Valrhona kakaosu, Brezilya kahvesi, ‹ran safranı, Provence’ın lavantası ve daha nicelerini burada tatmanız mümkün. Dondurmacci, doğal lezzetlerden oluşan zengin ve farklı seçenekleri ile Göktürk’ün favori dondurmacılarının arasında yer almaya aday! Deneyince hak vereceksiniz, dondurmaları gerçekten lezzetli. Farklı ürünleriyle 150 çeşide yakın dondurma yapılıyor. Lavantalı dondurma farklı ama lezzetli bir tat. Bodrum mandalinalı olan dondurmasını da yerken taze meyve tadını alıyorsunuz. Bergamot çikolata ve zencefilli limon sorbe farklı ve çok lezzetli… Mekanın ayrıca paket servisi de var.
‹stanbul Caddesi Arcadium Life II
No: 26 Dükkan No: 20 Göktürk
0 (212) 322 81 80

Neden gitmeli? Gıda boyasız, gıda aromasız ve glikoz şurupsuz doğal dondurma yemek için.
Beğendim: Light dondurma seçeneği var.
Beğenmedim: Mekan arkada kalmış o yüzden geç keşfedebildik.

KASAPíTAN ET LOKANTASI AKIMINA
ONUR KASAP DA KATILDI
Nusr-et’in her gün büyüyen şöhreti tüm kasapları et lokantasına dönüştürme hayaline sürüklüyor. Göktürk’ün ünlü kasabı Onur Kasap da bu akıma kapılıp, ‹stanbul Caddesi’nde Onur Et’i açtı. Kapıdan girişte sağda büyük et dolabı sizi karşılıyor. Keşke bu dolap eski dükkanda kalsaydı dercesine dolabı geçip lokantaya ulaşmaya çalışırken, bu kez de ocakbaşının tüten dumanları eşliğinde yerinizi bulmaya çalışıyorsunuz. Et kokusu üzerimize sinmeden bahçeye geçmeyi başardık.
Masaya oturduğunuzda gelen sıcak lavaş ve tulum peyniri açlık bastırmak için çok başarılıydı. Keşke diğer yediklerim için de aynı yorumu yapabilsem. Favori yemeğim Lokum siparişi verdim. Maalesef hem sert hem de hayal ettiğimden çok uzaktı. Salatanın ise fazla bir özelliği yoktu. Masadaki siparişlerden fiinitzel ve kasap köfte ise nispeten daha lezzetliydi. fiinitzel klasiği patates salatası yerine patates kızartması ise biraz özensiz bir mutfak şefi olduğu izlenimi bıraktı. Menü zengin, et konusunda her tür talebe yetecek türde oluşturulmuş. Onur özel salata 15 TL, kuzu külbastı salata 30 TL, et burger 20 TL, taş fırından pideler 15-19 TL arasında . 5-6 kişilik olan Onur metrelik kebap ise 150 TL .Ana yemeklerden dana pirzola 62 TL, dana bonfile 40 TL olarak ücretlendirilmiş.
‹stanbul Caddesi Arcadium Life:2 26/I Göktürk (0212) 322 40 01

Neden gitmeli? Şinitzel ve kasap köftesini denemek için.
Beğendim: Güler yüzlü personel, iyi malzemeden et ve ocakbaşında pişirilme seçeneği var.
Beğenmedim: Ne kasap ne de et lokantası olmuş. Biraz ondan biraz bundan
derken tam çizgi oturtulamamış.

Bir önceki yazımız olan Hydra Facial Nudayspa'da başlıklı makalemizde amerikan cilt bakımı, hydrafacial ve hydrafacial amerikan cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.