RÖPORTAJ

”DOĞDUĞUMDAN BERİ MÜZİĞİN İÇİNDEYİM”

Yazar  | 


Hiçbiri adlı single çalışmasıyla müzik dünyasına hızlı bir giriş yapan Türkü Akbayram’la; müzik yolculuğundan babası Edip Akbayram’la olan ilişkisine kadar pek çok konuda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
“Hiçbiri” adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?
“Hiçbiri” ile ilk tanışmam 2016 yılı Nisan ayıdır, Eflatun’un stüdyosunda dinlemiştim ve dinler dinlemez de şarkıyı almaya karar verdim. Ancak hayat her zaman planladığımız şekilde gitmediğinden dolayı hazırlık aşaması, aranje, stüdyo ve klip derken 2018 Ekim ayında şarkıyı müzikseverlerle buluşturduk
Müziğin içinde doğdun ama müzikle ciddi anlamda uğraşmaya ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın? Doğduğumdan beri müziğin içindeyim. İlkokula giderken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın önünden geçerken ben burada piyano çalacağım derdim ve dediğim oldu. İlk profesyonel sanat hayatım ilkokuldan sonra tam zamanlı İÜDK piyano bölümüne başlamamla oldu diyebilirim. Sonrasında 2008 yılında babamın sahnesine onun vokalisti olarak çıkmaya başladım. Yaklaşık 2 sene önce de kendi kanatlarımla uçma kararını aldım.


“BABAM SESİMİ ÇOK GÜZEL BULUR”
Değerli sanatçı Edip Akbayram’ın kızı olmak müzik kariyerin için bir
avantaj oldu mu? Baba desteği alıyor musun? Şarkını ve sesini nasıl buluyor?
Babam hayatım boyunca her konuda yanımdaydı. Müzik kariyerim için elbette çok büyük bir avantaj. Doğru insanlarla çalışmak, piyasanın içinde olmak, bunlar herkesin kolayca erişebileceği noktalar değil maalesef. Bu anlamda desteği benim için sonsuz… Babam, söz konusu sanat olunca çok ince eleyip sık dokur ve çok açık sözlüdür. Sesimi her zaman çok güzel ve dokunaklı bulur, bu da bana çok cesaret verir. Şarkımı almadan onun onayına sundum ve kesinlikle al dedikten sonra yola çıktık.
Eflatun’la yolunuz nasıl kesişti? Bundan sonra birlikte çalışmalarınız devam edecek mi?
Babamın orkestra şefi, çok değerli bir müzisyen olan Volkan Şanda bizi tanıştırdı. Ben her zaman Eflatun şarkılarını çok sevmişimdir. Beste ararken de ilk aklıma Eflatun geldi, onun kapısını çaldık ve birlikte çalıştık. Kesinlikle çalışmalarımız devam edecek, bu zamanda bu piyasada Eflatun gibi değerli ve egolarından arınmış birini bulmak çok zor. Benim için büyük şans.

“ARTIK KENDİ KANATLARIMLA UÇUYORUM”
“Hiçbiri” adlı şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?
Beste arama sürecinde ilk Eflatun’un kapısını çaldım ve bana ilk dinlettiği şarkı o dönemde yeni bestelediği Hiçbiri’ydi aslında. İlk defa burada itiraf edeceğim, şarkımızın adı “Çok Çok”tu… Ancak sevgili Edis ben şarkıyı piyasaya sunmadan önce çok da güzel olan şarkısına “Çok Çok” ismini koyunca biz “Hiçbiri” demek zorunda kaldık.
Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken baban dışında tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?
Çok sevdiğim ve saygı duyduğum müzisyenler, sanatçılar elbette var ama “Hiçbiri” için herhangi birinden esinlendim diyemem. Ancak genel olarak kariyerim adına mutlaka örnek aldığım, alacağım isimler oldu, olacaktır.
“Hiçbiri” adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?
Şarkıyı kliplendirme sürecinde mutlak suretle bu klipte deniz ve beyaz giyinmiş, uçuş uçuş, efil efil bir kadına bürünmem gerektiği fikri vardı bende. Sevgili menajerim Erman da beni doğru isimlerle buluşturdu sağ olsun. Derhan ve Irmak klip yönetmenlerimiz, bu fikir üzerinden bir kurgu ve senaryo oluşturdular. Kıyıköy’de çektik; çok da eğlenceli, güzel ve mütevazı bir iş çıktı ortaya.


“ARTIK EDİP AKBAYRAM SAHNESİ’NDEN MEZUN OLDUM”
Sırada bir albüm projesi olacak mı?
Günümüz piyasa koşullarında albüm işi hem maddi hem manevi, müzisyenleri çok yoran bir iş. Ama her müzisyenin kariyerinde olması gerektiğine de inancım sonsuz. Kısa vadede olmasa da ileride kesinlikle albüm yapacağım.
Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?
Güncel pop müzik piyasasından bahsedecek olursam Sıla ve Mabel Matiz benim için ilk sırada… Gerek altyapı ve soundlar gerek aranjeler gerçekten çok başarılı ve büyük keyifle dinlediğim isimler. Her zaman söylediğim sol yanım olan özgün müzik ve türkülere gelecek olursak da çok değer verdiğim iki sanatçı abim Hüseyin Turan ve Kubat’ın albümleri her zaman evimde, arabamdadır.
İleride bir Edip Akbayram şarkısı söylemeyi düşünüyor musun ya da birlikte düet yapmak gibi bir projeniz var mı?
Kesinlikle düşünüyorum ve baba kız bir proje mutlaka gerçekleştireceğiz. Ancak öncesinde kendimi bu piyasada Türkü Akbayram olarak kanıtlamam gerektiğini düşünüyorum.

Yıllardır babanın sahnesindesin, bundan sonra sahne programın nasıl devam edecek ve konserlerin ne zaman başlayacak?
Artık Edip Akbayram Sahnesi’nden mezun oldum. Henüz planlanmış bir konser programım yok ama amacım ve hedefim tabii ki belediye festivallerinde, konserlerde tutkuyla yaptığım işi sürdürmek.
RÖPORTAJ: MİNE AYMAN

Bir önceki yazımız olan GENÇ, GÜZEL, BAŞARILI VE GÜÇLÜ BİR KADIN: TUĞBA YURT başlıklı makalemizde merih güzelarda ve tuğba yurt hakkında bilgiler verilmektedir.