RÖPORTAJ

GENÇ, GÜZEL, BAŞARILI VE GÜÇLÜ BİR KADIN: TUĞBA YURT

Yazar  | 

GENÇ, GÜZEL, BAŞARILI VE GÜÇLÜ BİR KADIN:
TUĞBA YURT


Onu ilk olarak 2013 yılında çıkardığı “Ağır Yaralı” isimli şarkısıyla tanıdık. 2014’te Doğukan Manço ile söylediği “Sakin Ol” isimli şarkısıyla dikkatleri üzerine toplayan Tuğba Yurt şimdilerde bizi “Masal” isimli yeni şarkısıyla bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor. Son yıllarda Türk pop müzik dünyasında sesiyle, farklı duruşuyla ve güzelliğiyle adından söz ettiren ünlü şarkıcıyla müzikten sağlığa; yaşama dair her şeyi konuştuk.

Seninle en son konuştuğumuzda yeni albüm üzerinde çalışıyordun ve oldukça da heyecanlıydın. Albümün ilk şarkısı “Masal” geçtiğimiz günlerde dinleyici ile buluştu. Neler hissediyorsun ?
Güzel bir şarkıyla buluştuk yine dinleyicilerimle, oldukça heyecanlıyım. Diğer şarkılarıma göre daha akustik, daha kendimi ifade edebildiğim, çok duygusal bir şarkı oldu. Keza klip de öyle. Biraz daha sonbahar havalarını yansıtan bir klip oldu. Yönetmenliğini Murat Joker yaptı ve çok güzel oldu. Ben bu şarkımın diğer şarkılarım kadar sevileceğine çok inanıyorum.
Klip mekanına sen karar vermişsin. Neden orası ve neden o villa ?
Aslında ben o evi ilk olarak “Kara Sevda” dizisinde görmüştüm. “Masal” da çok duygusal bir şarkı. Murat Joker ile bir araya gelip nasıl bir klip olacağını konuştuğumuzda benim yalnız hallerimi yansıtacağımız bir mekana ihtiyacımız olduğunu düşündük. Murat Joker’e bu evden bahsettim. Bahçesi de olduğu için sonbahar havasını yansıtabileceğimiz uygun bir evdi. Joker de araştırmaya girdi ve şansıma orayı ayarladık ve klip için o mekanı kullandık.


“GÜÇLÜ KADINLARI SEVİYORUM”
“Masal” gerçekten güzel bir şarkı. Peki sen bir masal kahramanı olsaydın eğer kim olmak isterdin?
Bir film kahramanı olacak ama Angelina Jolie’nin oynadığı Tom Raider filmindeki Lara Croft olmak isterdim sanırım. Çünkü güçlü kadınları seviyorum.

Senin şarkılarının böyle bir özelliği var sanki. “Güç Bende Artık” şarkısında olduğu gibi. Yani üzülüp kahrolan bir kadından ziyade daha ayakları üzerine basan güçlü kadın havası var şarkılarında.
Aslında özellikle güçlü kadın şarkıları seçmeliyim diye bir kuralım yok. Genelde dinlediğim ve beğendiğim şarkılar hep böyle oluyor. Mesela “Masal” çok daha duygusal bir şarkı. Açıkçası şarkıların bir karakterinin olduğunu düşünmüyorum, yani en azından buna göre seçmiyorum, denk geliyor.
Şimdi sırada yeni albüm heyecanı var öyle değil mi?
Evet ama aslında “Masal” albümden bir şarkı. Albümün çıkışı hakkında tarih veriyoruz ama bazen süreç uzayabiliyor. İstedik ki arayı çok açmayalım ve bu şarkıyı albümden önce çıkaralım. Albümdeki bazı şarkılar tamamlandı. Bazıları üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. “Masal” tamamlanmış şarkılardan biriydi ve ekipçe hepimizin sevdiği bir şarkıydı. Aralık ayına uygun, duygusal, orta tempoda bir şarkıyla çıkmanın doğru olacağını düşündük.

”GIDA TAKVİYESİ YERİNE DOĞAL YOLLARI TERCİH EDİYORUM”
Bu yaz sürekli sahnelerdeydin, konserler ve festivallerle birlikte Türkiye’yi şehir şehir dolaştın. Peki bu yoğunluğun arasında sağlığına yeterince dikkat edebiliyor musun? Mesela takviye edici gıda kullanıyor musun ? Gerçekten yoğun bir tempodayız. Mesela geçen haftalarda Kütahya ve Ordu konserlerimiz vardı ve 48 saatte sadece 1 saat uyuyabildim. Yorgun düştüğüm için direncimin de düştüğü oluyor tabi. Bunun için vitaminlerimi almaya özen gösteriyorum ama onun dışında ekstra takviye edici gıda almıyorum. Bazen de doğal yollarla halletmeye çalışıyorum. Mesela bal zencefil karışımı yapıyorum, hem bağışıklığıma hem de sesime iyi geliyor. Eskilerin uyguladığı bu tip şeylerin bana iyi geldiğine inanıyorum.
Az önce konser zamanı 1 saat uyudum dedin. Peki konserlerin dışında nasıl bir uyku düzenin var ? Sever misin uyumayı?
Başak burcuyum ve sanıyorum burcumun özelliği bu yani uyumayı çok seviyorum. Uykumu alamadığım zaman mutsuz uyanıyorum bu bir gerçek. 10 saat uyumak fazla belki ama bana iyi geliyor. İş yoğunluğunda 1 saat uykuyla bile

durabiliyorum ama fırsat bulduğumda uyumayı seviyorum. Özellikle arka arkaya konserler verdiğimde uyumak sesime de çok iyi geliyor.
Peki gelelim beslenmeye. Orda durum nasıl ? Dengeli ve sağlıklı beslenebiliyor musun?
Aslında çok düzenli beslendiğim söylenemez. Çünkü çoğu zaman sahneye çıkmadan önce bir şey yemiyorum ve sabaha karşı eve döndüğümde acıkmış oluyorum. Yani olmadık saatlerde bir şey atıştırma ihtiyacı hissediyorum.
Peki böyle bir günün ardından ertesi gün bu durumu telafi etmek için yediklerine dikkat eder misin?
Ertesi gün bunu yaptığım için kendimi mutsuz hissediyorum aslında. Bir ara düzenli spor yapıyordum fakat daha sonra el bileğim kırıldı ve spora ara vermek durumunda kaldım. Şu aralar da yoğunluktan spor yapamıyorum ve bundan dolayı kendimi mutsuz hissediyorum. En kısa zamanda yeniden başlayacağım çünkü spor yaptığımda beslenmemi de bir şekilde kontrol altına almaya çalışıyorum.
Türkiye’nin bir çok şehrine konser vermeye gidiyorken kendini yöresel lezzetlerden uzak tutmayı nasıl başarıyorsun?
Ben çok yeni tatlara, yeni lezzetlere açık biri değilim sanırım. Tabii ki de tatmak amaçlı yemeklerin tadına bakıyorum, çünkü yöresel yemekleri de merak ediyorum ama değişik lezzetlere çok da düşkün olduğum söylenemez.
“AYNAYA BAKTIĞIMDA MUTLU OLUYORUM”
Spor yaptığın günlerde kendini nasıl hissediyorsun?
Spor yaptığımda güne daha zinde, daha iyi başlıyorum. Her şeyi bir kenara bırakıp kendime zaman ayırmak bana ruhen de iyi geliyor ve beni mutlu hissettiriyor. Sanki üzerimdeki negatif elektriği atıyorum. Sahnede her zaman iyi görünmek ve giydiğimiz kıyafetin içinde rahat edebilmek bizler için çok önemli. Spor sadece zayıflamak için değil iyi hissetmek için de yapılmalı.

Sahnede her zaman iyi görünmekten bahsettin. Peki Tuğba Yurt kendisiyle barışık mıdır? Yoksa kendinde kusurlar bulur musun?
Kendimle barışık bir insanım. Kendimi seviyorum ve aynaya baktığımda mutsuz olmuyorum. Bu kendimi kusursuz görmekle alakalı bir şey değil, kendini sevmekle alakalı bir şey. Sana verilen güzelliği fark edip biçimlendirmek ve daha da iyi göstermek senin elinde. Ben buna dikkat etmeye çalışıyorum. İyi görünmek adına kendimce bir şeyler yapıyorum.
Konu güzellikten açılmışken konserler ve çekimlerden dolayı sürekli makyaj yapmak durumunda kalıyorsun. Ama buna rağmen cildin ışıl ışıl parlıyor. Cildine uyguladığın özel bir şey var mı?
Cildim biraz genetik aslında. Onun dışında günlük hayatımda pek makyaj yapmayı seven biri değilim, yani yüzünde sürekli fondötenle dolaşan birisi değilim. Sahnem bittikten sonra mutlaka makyajımı çıkarır cildimi temizlerim. Bir de bol su içiyorum. Bunların dışında fazladan bir şey uyguladığımı söyleyemem.
Tuğba Yurt sahne dışında nasıl bir kadın?
31 yaşındayım ama sahnede yaşımdan daha büyük abiye kıyafetler giymeyi tercih etmiyorum. Kıyafetlerimin bir yanı ışıltılı olsa dahi bir taraftan spor bir havada olmasını seviyorum. Günlük hayatımda da abartılı şeyleri sevmiyorum. Abartı makyajları sevmiyorum. Mesela beni sokakta topuklu ayakkabılarla dolaşırken çok sık göremezsiniz. Mümkün olduğunca rahat ve spor kıyafetleri ve çok sade bir makyajı tercih ediyorum. Doğal olan her şeyin daha güzel olduğunu düşünüyorum.
Konser veya çekimlerinin olmadığı zamanlarda hangisini tercih edersin. Evde tembellik yapmak mı ? Yoksa doğada yürüyüş yapmak mı?
Bu tamamen ruh halime göre değişiyor (gülüyor). Bazen konserlerden dolayı günlerce evime gelemediğim zamanlar oluyor. Evimi, yatağımı özlüyorum. Böyle zamanlarda evde kalmayı ve miskinlik yapmayı seviyorum ama bunun dışında mesela sahilde yada Belgrad Ormanı’nda yürüyüş yapmayı da çok seviyorum. Hatta yeni yılda seninle yeniden yürüyüşlere ve spora başlayacağız. Gerçi senin

yürüyüşlerin biraz koşar adım oluyor. Sana yetişmeye çalışırken nefes nefese kalıyorum (gülüyor). Ama güzel oluyor, iyi hissettiriyor seninle spor yapmak.
O halde albüm çıkmadan seninle yeniden spora başlıyoruz ve yaza hazırlanıyoruz anlaştık. Şu anda radyo programımda olsaydım bunun üzerine bu röportajın finalini “Güç Bende Artık” isimli şarkınla yapardım sanırım (gülüyorlar). Zaman ayırıp sorularımı içtenlikle yanıtladığın için çok teşekkür ederim Tuğba.
Ben de bu keyifli röportaj için sana ve Intown dergisine teşekkür ederim. Tüm okuyuculara sevgiler.

Bir önceki yazımız olan DÜNYAYA İYİ MÜZİK YAPMAK İÇİN GELDİM başlıklı makalemizde simge ve Simge sağın hakkında bilgiler verilmektedir.