İYİ YAŞAM

YOL BİREY VE AİLE DANIŞMANLIK MERKEZİNDE 3. YIL YARATICI DRAMA PROGRAMI BAŞLIYOR!.. 

Yazar  | 
3. YIL YARATICI DRAMA PROGRAMI
Yaratıcı Drama nedir?
Yaratıcı drama; çocukların kendi yaşantılarından yola çıkarak, bir lider eşliğinde doğaçlama ve rol oynama teknikleriyle kendilerini ifade ettikleri ve potansiyellerini fark ettikleri bir süreçtir. Yaratıcı dramada çocuklar gündelik hayatlarında yaşadıkları ve gözlemlediklerini oyunsu süreçlerle deneyimleyerek, kendi yaşantılarına farklı bir gözle bakma imkanı bulurlar. Bu tarz etkileşimler çocukların duygusal, sosyal ve dil gelişimini desteklerken problem çözme, iş birliği ve uzlaşma gibi alanlarda da etkin bir rol almasına olanak tanır.
Uzman psikologlar ve alanında yetkin drama eğitmenlerinin bir araya gelerek oluşturduğu bu programda her çocuğun bireysel değerlendirilmesi, gelişim takibinin yapılması ve güçlük yaşadığı alanlarda kendini ifade ederek destek görebilmesi hedeflenir.
Bu programa kimler katılabilir?
Yaş grupları dahilinde olan; kendini tanımak, hayal gücünü geliştirmek, bir grup içerisinde yer alarak farklı durumları ve karakterleri canlandırmaya istekli her çocuk yaratıcı drama gruplarına katılabilir.
Öte yandan, sosyal ilişkilerde güçlük çeken, çeşitli korku ya da kaygıları olan ya da davranış problemleri yaşayan çocukların da yaratıcı drama gruplarının bir parçası olmaktan son derece faydalandıkları görülmüştür.
Yaratıcı Drama grubunun kazanımları nedir?
Yaratıcı Drama grubuna katılan çocuklar;
  • Gündelik hayatlarında fırsat bulamadıkları yaratıcı düşünme egzersizlerini yaparak, hayal gücünün sınırlarını keşfeder.
  • Yapılan çalışmalarla sonuç odaklı olmak yerine süreç odaklı olmayı, süreçten keyif almayı ve sürecin bir parçası olmayı öğrenir.
  • Grup içerisinde rol almayı, fikir alış verişinde bulunabilmeyi, bazen daha aktif bazen de geri planda durabilmeyi deneyimler.
  • Yaratıcı dramada doğru ya da yanlış olmadığı için, kendisini özgürce, yargılanma kaygısı olmadan ifade edebileceğini fark eder.
  • Grup içerisinde olmanın avantajını kullanarak, aynı anda bir çok kişiyle iletişim kurar ve sosyal becerilerini geliştirir.
MINDFULNESS YETİŞKİNLER 
ÇOCUK ve GENÇLER İÇİN MINDFULNESS
Adres: Göktürk, Kemerburgaz, İstanbul
İletişim: +90 212 322 34 90 – +90 532 445 40 46 – +90 532 294 04 00
yolpsikoloji@gmail.com

Bir önceki yazımız olan KIDS in the KITCHEN MOC Göktürk'de 15 Eylül Cumartesi Göktürk Ebeveynleri ile Buluşuyor !.. başlıklı makalemizde Beslenme Davranış Değişikliği ve Sağlıklı Beslenme Eğitimi, Engin Şenel ve Göktürk Ebeveynleri hakkında bilgiler verilmektedir.