EĞİTİM-SANAT

ULUSLARARASI KODLAMA OKULU LOGİSCOOL ŞİMDİ GÖKTÜRK’TE!

Yazar  | 

ÇOCUKLARINA KODLAMA ÖĞRETMENİN ÇOK GEREKLİ OLDUĞUNA İNANAN İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR ÇİFTİN, EĞLENCELİ BİR İÇERİK BULAMADIKLARI İÇİN BU KONUDAKİ İHTİYACI KENDİLERİNİN ÇÖZMEYE KALKIŞMASI SONUCUNDA, 2014 YILINDA MACARİSTAN’DA HAYATA GEÇİRİLEN LOGISCOOL; BUGÜN KANADA’DAN İSVIÇRE’YE, SİNGAPUR’DAN ALMANYA’YA 32 ÜLKEDE 160 OKULDA AYNI EĞLENCELİ İÇERİK İLE 140.000 ÇOCUĞUN KODLAMA ÖĞRENDİĞİ BİR ORGANİZASYON. BU KEYIFLİ OLUŞUMUN TÜRKİYE AYAĞINDA YER ALAN BAŞARILI İŞ KADINI MÜGE SERAP YILDIRIM İLE KONUŞTUK…

Logiscool Göktürk ne zaman hayata geçti?
Logiscool Göktürk 2022 yılı Ocak ayında kuruldu. Göktürk merkezinde ferah, renkli ve güvenli bir ortamda yüz yüze
eğitimler verirken, aynı zamanda online eğitim imkanı ile tüm Türkiye’den çocuk ve gençlere kodlama eğitimi verebiliyoruz.

Logiscool ne öğretiyor? Eğitimlerinizden bahseder misiniz?
Kodlama, bilgisayarların, tabletlerin, telefonların ve yazılımla yönetilen her türlü teknolojik araçların, robotların, makinaların yönetilebilmesi için gerekli bilgi setidir. Teknolojinin kullanıcısı olarak tanıştık, sonra teknolojiyi iyi kullananlar, yeterince iyi kullanmayanlardan ayrıştı, avantaj kazandı. Ama bir de o teknolojileri yaratanlar var. Çocuğumuzun oyun oynayarak saatlerini geçirmesini istemiyoruz. Ama Türkiye’nin son üç yılda en yüksek bedelle satılan şirketleri oyun yazan şirketler oldu. Milyar dolarlarla ifade edilen şirket değerlerine ulaştılar.
Bu oyunları Türk çocukları İstanbul’da, İzmir’de yazdılar. Milyonlarca çocuk ve genç oyun oynarken, oyun yazabilenler dünya çapında aranan kişilere dönüştüler. Onların tek farkı kodlama bilmeleri. Üstelik sadece yazılımcı olmak için de lazım değil kodlama. Örneğin dünyaca ünlü sanatçımız Refik Anadol, bir röportajında 14 kişilik ekibinde, 10 farklı ülkeden takım arkadaşı olduğunu ve hepsinin farklı yetenek ve bilgi birikimleri olduğunu söylerken, tek ortak yanlarının kodlama bilmeleri olduğunu söylüyor. Yani çağdaş bir sanat eseri ortaya çıkartmak için çalışan 14 sanatçı, tasarımcı bir araya geliyor ve sanatlarını kodlama yaparak meydana getiriyorlar.
Bu müthiş bir dönüşüm ve gelecekte çocuklarımızın nasıl bir hayatı olacağına dair güzel bir gösterge.

Logiscool kimleri hedef alıyor? Öğrenci profilinizden bahseder misiniz?
Logiscool 6-18 yaş arası çocuk ve gençleri eğitmeyi hedefliyor. Çünkü kodlama öğrenmek lisan öğrenmek gibi. Ne kadar erken yaşta başlanırsa, o kadar iyi ve kalıcı sonuç alınabiliyor. Çocuklar inanılmaz hızlı öğreniyor ve yepyeni kavramlara çok çabuk hakim oluyorlar. Bunun yanı sıra, erken yaşta kodlama öğrenmek çocukların soyut düşünme, problem çözme kabiliyetlerini geliştirirken, özgüvenlerinin de yükselmesine yardım ediyor.

Logiscool’a çocuğumuzu kaç yaşında başlatabiliriz? Eğitimlerin süresi ve kazanımlardan bahseder misiniz?
En temel düzeyde okuma yazma becerisi yeterli. Bu nedenle ilkokul birinci sınıfa başlayan tüm çocuklarımız
Logiscool’da kodlama öğrenmeye de başlayabilir. Biz eğitim dönemlerimizi okullarla paralel oluşturuyoruz. İki ana dönemimiz var, her ikisi de 17 hafta sürüyor ve haftada bir gün 90 dakikalık kurslarımız var. Kaçırılan
dersleri telafi edecek ara dersler de ekleyerek, çocuklarımızın programı eksiksiz takip etmesini sağlıyoruz.

Günümüzde kodlama eğitimi veren yüzlerce kurumdan farkınız nedir?
Logiscool’un toplamda 10.000 saati bulan hazır içeriği var. Çocuklarımızın ilgi seviyesine, yeteneklerine ve ayırdıkları zamana göre çok hızla tam donanımlı kodlama uzmanlarına dönüşmelerini sağlayacak her şey hazır.
Ayrıca Logiscool kuruluş felsefesi gereği son derece eğlenceli bir eğitim içeriği sunuyor. Üstelik bütün bu içerik
32 ülkede yıllardır denenmiş ve rafine edilmiş bir içerik. Çocukların keyifle ve hevesle öğrenmelerin sağlamak
konusunda rakipsiz bir içeriğe sahibiz.

Eğitmenlerinizden bahseder misiniz? Eğitmenleriniz özel bir eğitim alıyorlar mı ana merkezden?
Eğitmenlerimiz konuya yakın bölümlerde okuyan üniversite öğrencileri. Diğer ülkelerdeki denemelerde görülmüş ki, üniversite öğrencileri gerek kolay iletişim kurdukları, gerekse rol model oluşturdukları için çocukların öğrenmesine en iyi desteği verebilen öğretmenler. Tabii ki, tüm eğiticilerimiz uzun bir Logiscool eğitiminden geçiyor. Ayrıca sorumlu öğretmenlerimiz üniversitelerin bilgisayar öğretmenliği bölümlerinden mezun öğretmenler ve kendileri de eğitim içirikleri ve öğrencilerin öğrenme hızlarını sürekli denetliyor ve eğiticilerimizi eğitiyorlar.

Eklemek istedikleriniz?..
Ülkemizin ve tüm dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan kaynağı, teknolojiyi işinde güçlü biçimde kullanabilen ve işini bir adım öteye taşıyabilmek için teknoloji geliştirebilen insanlar. Çocuklarımız, ister doktor
olsunlar, ister sanatçı; ister yazılımcı olsunlar, ister şirket yöneticisi, bilgisayarları, sistemleri yönetecek yazılımların
nasıl üretildiğine dair temel bilgilere sahip olmaları, neredeyse İngilizce bilmekten bile daha önemli hale gelmek üzere. Çocuklarımızı kodlama ile tanıştırmakta gecikmeyelim.

hello.gokturk@logiscool.com
İletişim: +908503995222

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzun Geleceğine Logiscool ile Yatırım Yapın! başlıklı makalemizde kodlama, Logiscool ve mükemmellik sertifikası hakkında bilgiler verilmektedir.