GÜNDEM

Saçlarınıza bakım yaparken zarar vermeyin!

Yazar  | 

 El alışkanlığı, stres ya da bazen bakım yapmak isterken saçlarımıza istemeden zarar verebiliyoruz. Saçları tırnaklamak, bilinçsizce kullanılan bakım yağları ve saçlarımıza sürdüğümüz sarımsak ve sirke gibi ürünler saçımıza faydadan çok zarar verebiliyor. Kişisel bakım ve kozmetik ürünleri markası Morfose Cosmetics’in eğitmenleri, saçlarımıza bakım yaparken yaptığımız hataları paylaşarak doğru bakım için yapılması gerekenleri paylaşıyor.

 

Saç derisinin canlılığı ve yapısı saçın canlılığını ve görüntüsünü ciddi oranda etkiliyor. Evlerinde saçlarına bakım yapmak isteyen kadınlar kulaktan duyma bilgileri uygulayarak saç derisine ve saçlarına istemeden de olsa zarar verebiliyor. Saça yapılan hatalı uygulamaların saç dökülmesinin yanı bölgesel saç kayıpları dahi yaşatabileceğine değinen Morfose Cosmetics’in eğitmenleri, saç bakımında yapılan hatalar konusunda uyarıyor.

 

Saçlarınızı tırnaklamayın

Bazen stres bazen el alışkanlığıyla yaptığımız saç tırnaklama alışkanlığı, saç sağlığı için en zararlı uygulama arasında yer alıyor. Saçları tırnaklamak foliküllerinin zarar görmesine hatta ölmesine sebep olur. Bundan dolayı banyo ya da bakım sırasında da dahi saçları tırnaklama alışkanlığında vazgeçmeniz gerekmektedir. Bunun yerine parmak uçlarınızla saç derinize masaj yaparak, saç derinizin kan akışını hızlandırabilirsiniz.  Böylece saç deriniz ve saçlarınız daha sağlıklı bir görünüm kazanır.

 

Saça sarımsak ve sirke sürmek

Saç bakımı sırasında yapılan yanlış uygulamalardan birisi de saça sarımsak ve sirke gibi ürünlerin kullanılması. Halk arasında son derece yanlış ama bir o kadar da yaygın olan bu uygulama, saç derisinin floral yapısının bozulmasına hatta saç derinizin yanmasına yol açabilir. Hiçbir koşulda saçlarınıza sarımsak, sirke ya da halk arasında dilden dile dolaşan bu önerilere kulak asmayın. Son derece asitli olan sirke ve sarımsak saçlarınıza fayda sağlamak yerine zarar verecektir.

 

Bakım yağlarını bilinçsizce kullanmayın

Saça iyi gelen bakım yağı önerilerini, komşu ziyaretlerinde ve kısa bir internet araştırması sonrasında ulaşabilirsiniz. Farklı yağları birbirine karıştırarak saça uygulamak saçınıza zarar verebilir. Saç derisi canlı ve hava alan bir yapıdadır, uygulanan bu yağlar saç derisi ve saç köklerini tıkayarak saçların dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca bakım yağları farklı PH derecelerine sahip olabilir ve bilinçsizce birbirine karıştırılan yağlar tepkimeye girerek asidik bir karışım oluşturabilir. Bu da saçınızın pH dengesini bozarak önü alınamayan sorunlara yol açabilir.

 

Doktor tavsiyesi dışında vitamin ve mineral kullanmak

Saç bakımında yapılan bir diğer ve en tehlikeli hatanın bilinçsiz vitamin ve mineral kullanılması olduğunu unutmayın. Saç dökülmeniz varsa ya da saçlarınıza bakım yapmak için vitamin ya da takviye gıdaları kullanmak istiyorsanız, doktorunuza başvurun. Gerekli tahliller sonrası doktorunuz sizin ve saçınızın ihtiyacı olan vitaminleri tavsiye edecektir. Bunun dışında bilinçsizce kullanılan vitamin ve gıda takviyeleri saçlarınıza fayda sağlamak yerine karaciğer ve böbrek gibi birçok organa zarar vererek geri dönüşü olmayan yollara sürükleyebilir.

 

İnternette yazılanlara inanmayın

İnternet günümüzün en kolay bilgi edinme yolu. Ancak bu kolaylık doğru bilgi olduğu kadar yanlış bilgilere de kolaylıkla ulaşmamıza sebep olabiliyor. Bundan dolayı internette duyduğunuz her bilgiye ve öneriye inanmayın. Özellikle bir ürün tavsiye ediyorsa şüpheyle yaklaşın. Bunlar bilimsellikten uzak ve insan sağlığı için son derece tehlikeli ürünler olabilir.

 

Saçlarınıza bakım yapmak için güvenilir firmaların ürünlerini seçin

Saç bakımı için her zaman güvenilir markaların güvenilir ürünlerini seçin. Bu ürünleri de bildiğiniz zincir mağazalardan tedarik etmeye çalışın. Böylece taklit ve sahte ürün kullanımının önüne de geçmiş olursunuz.

 

Saçınıza özel geliştirilen ürünleri tercih edin

Saçlarınıza özel geliştirilmiş formüllü Barcelino Saç Bakım Yağı bitkisel yağların birleşiminden doğan bir saç bakım yağıdır. İçeriğindeki bitki yağları sayesinde tüm saç tiplerine uygun olarak tasarlanan bakım yağı saç ve saç derisine bakım yaparak saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç ve saç derisinin pH’ıyla uygun yapısı sayesinde mükemmel sonuç sağlayan bakım yağı kolay arınan formülüyle de bakım sonrası saç derinizin nefes almasına yardımcı olur.

 

Bir önceki yazımız olan Natural Comfort ile iyi uyumak çok doğal başlıklı makalemizde göktürk, Göktürk İdaş ve İDAŞ hakkında bilgiler verilmektedir.