İYİ YAŞAM

“KONUT SİGORTASINI HERKESE ÖNERİYORUZ”

Yazar  | 

 

 

ARTAN HIRSIZLIK OLAYLARINDAN SONRA GÖKTÜRK’TE PEK ÇOK MEKÂNIN SİGORTASINI YAPAN
GÖKTÜRKLÜ KOMŞUMUZ MEHTAP ASLANOĞLU’NU GEÇTIĞIMIZ YIL TAŞINDIĞI KEMER COUNTRY’DEKI YENI EVINDE ZIYARET EDEREK SIGORTA KONULARI HAKKINDA SOHBET ETTIK.

 

 

 

Mehtap Hanım, siz uzunca bir süredir Göktürk’te oturuyorsunuz. Göktürk’ü tercih etme sebebiniz neydi?
Ben Şişli’de doğdum büyüdüm, buraya taşınmadan önce de Sıracevizler’de oturuyordum. Esasen evim ve ofisim yürüme mesafesinde idi ve İstanbul trafiğinde bu kararı almak çok zordu. Ama büyük oğlumda bir alerji sorunu ortaya çıktı, devamlı ilaç kullanıyordu. Doktorlar havası temiz bir muhite taşınmamızı önerdiler. Sarıyer, Zekeriyaköy ve Göktürk arasında mekik dokuduk ve en sonunda Göktürk’te karar kıldık.

Memnun kaldınız mı?
Tabi ki… Buraya taşınınca oğlumun alerji sorunu tamamen geçti, ilaç kullanmıyor artık. Ayrıca Zekeriyaköy ile karşılaştırınca çok daha sosyal imkanları olan bir bölge. Artık Göktürk dışında zor yaşarım diye düşünüyorum.

Göktürk’ten taşınmam diyorsunuz.
Taşınamam sanırım… Küçük oğlum Uluç’un okulu da yürüme mesafesinde. Ayrıca büyük oğlum Bartu golf öğrenmeye başladı. Kemer Country Club’taki bu spor imkanlarını başka bir yerde bulmak zor. Ama tabi 10 sene önceki hali çok başka idi, şimdi köy içi trafiği inanılmaz kötü oldu. Havaalanı açılınca bu günleri de arayacağız sanırım.

Artan nüfus çeşitli sorunları da beraberinde getirdi. Sadece trafik değil, hırsızlık olayları da arttı.
Sormayın, bizim ailemizin de başına geldi. Eşim geçtiğimiz aylarda bir akşam Mesa Carrefour’a gitti. Saat 20.00 sularında beş dakika içeri giriyor ve arabasının camları patlatılıyor. Mobese
kamerası ve güvenlik kulübesinin önünde! Aynı anda 3 araç daha soyuluyor. Bagajlara bakılmış, profesyonel laptop hırsızları. O gece Göktürk’te başka hırsızlık girişimleri de oluyor. Bir kişinin yapacağı bir olay değil, artık profesyonel çetelerin ilgi alanında Göktürk. Siteler aslında pek çok önlem alıyorlar; jiletli teller, güvenlik görevlileri vb… Ama yine de olaylar arttı.
Hırsızlıkta esas artış metro açıldıktan sonra olacak. Şu anda nispeten ulaşımı kısıtlı bir bölge… Ulaşımın rahatlaması ve kolaylaşması ile dilenci vb. sorunların yanı sıra esasen hırsızlıkta , yankesicilikte artış olacağınıöngörüyorum.

Sizce neler yapılmalı? Evlere alarm mı kurulmalı? Yada başka neler önerirsiniz?
Sonuçta bu güne kadar pek çok sigortalınız hırsızlık ile karşılaşmıştır. Yaklaşık 20 yıldır sigorta sektöründeyim. Gerek kurumsal yapıda çalışırken gerekse acenteliğim döneminde onlarca olayla karşılaştım. Alarmın caydırıcı özelliği olmakla birlikte çözüm değil. Biliyorsunuz geçenlerde
bir sitede hırsızlık oldu. Evde alarm vardı, güvenlik görevlisi daireye gitti ve hırsız silah çekti! Sonrasında alacağını alıp gitti. Asgari ücretle veya biraz üstünde maaş alan güvenlik görevlilerinden de hayatını riske atması beklenemezdi. Tabi ki kapı sağlam olsun, alarm olsun, içerde ışık açık
bırakılsın ama alın teri ile kazanılmış değerlerin kaybolması çok kötü, çok üzücü bir deneyim olur. Konut sigortasını herkese öneriyoruz. Dışarıda iyi bir mekanda 2 defa yemek yiyeceğiniz paralara evininizi 1 yıl boyunca güvence altında tutmak mümkün.

Bir örnek verebilir misiniz?
Mesela içerde 50.000 TL’lik eşya ve 50.000 TL ziyneti olan bir ailenin 1 yıllık konut sigortası maliyeti sadece 250 TL… Ayrıca konut sigortasını sadece hırsızlık için düşünmemek lazım; çilingir hizmetinden, su baskınına kadar pek çok kloz içerir poliçeler.

Okuyucularımıza söylememek istediğiniz son bir söz var mı?
Özellikle yardımcı çalıştıran ve çeşitli kereler yardımcı değiştirmiş komşularımızın mutlaka sahip olması gereken bir hizmet. Yaşam biçiminiz, kaçta gelip kaçta gittiğiniz, yazın hangi ay tatile çıktığınız, sömestr tatilinde kayağa gidip gitmediğiniz, yardımcınız, site bahçıvanı, güvenlikleri ve hatta devamlı sipariş verdiğiniz marketin çalışanları tarafından da biliniyor. Unutmayın, taş her zaman en yakından gelir. Meslek hayatım boyunca özellikle villa vb. soygunların %90’ının yakın çevreden kaynaklandığını gözlemledim. Paranoyak olun demiyorum ama tedbirli olun. Profesyonel
çetelerin varlığının yanı sıra yakın çevrenin de hayatınız hakkında bilgi sahibi olduğunu unutmayın. Sosyal medyada da tatilde olduğunuzu profiliniz
herkese açıksa paylaşmayın!

Konut sigortasını herkese öneriyoruz. Dışarıda iyi bir mekanda 2 defa yemek yiyeceğiniz paralara evininizi 1 yıl boyunca güvence altında tutmak mümkün!

Bir önceki yazımız olan Access The Bars Nedir? başlıklı makalemizde göktürk, göktürk dergi ve intowndergi hakkında bilgiler verilmektedir.