EĞİTİM-SANAT

İstanbul’un Hayaletleri Yayında

Yazar  | 

Göbeklitepe Muhafızı’nın Yazarından: İstanbul’un Hayaletleri

9 baskı yapan ilk kitabı Göbeklitepe Muhafızı ile tarihi-polisiye severlerin beğenisini kazanan yazar Yonca Eldener’in yeni romanı İstanbul’un Hayaletleri Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

İstanbul’un Hayaletleri’nde eşi İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Esra kaybolan bir yüzüğün peşinde İstanbul’un görünmeyen yüzüne tanık oluyor. Esra, her ne kadar uzak durmaya çalışsa da yüzüğün gerçek sahibiGabriel bir şekilde hayatına girecek ve genç kadın İstanbul’un yer altına, yer üstüne, parlak mekânlarına, köhne sokaklarına, dehlizlerine girip görünen yüzünün arkasındaki kirli oyunlara tanık olacak ve bizi de tanık edecektir. İstanbul’un Hayaletleri, adıyla müsemma bir şekilde bu koca şehrin bütün yüzlerini, yaşayan yaşamayan karakterlerini, binlerce yıllık hikâyesini bize soluk soluğa bir kurguyla anlatıyor. Esra, Gabriel, büyükşehir belediye başkanı ya da bir başkası… Hep oldu, hep olacak. İstanbul ise o kadim ve görkemli tarihine yenilerini eklemekten geri durmayacak… Bu koca şehrin binlerce yıllık hikâyesini soluk soluğa bir kurguyla anlatan Yonca Eldener yeni kitabı ile ilgili, “Geçmişi ve gizemi olan coğrafyaları yazıyorum. Bu kez İstanbul’dayız. Kapalıçarşı’yı, su sarnıçlarını ve köle pazarlarını keşfe çıkacağız. İstanbul’un Hayaletleri arasına karışarak evsizlerin, ötekilerin ve gizli aşıkların dünyasına dalacağız,” yorumunda bulunuyor.

  • 1972 yılında Ankara’da doğan Yonca Eldener ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama bölümünden mezun oldu. 1995 yılında Avrupa Birliği ”Jean Monnet Bursu” ile Univeristy College LondonBartlett Mimarlık Okulu’nda “Gayrimenkul ve Planlama” mastırı yaptı. 1996-2002 yıllarında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama bölümünde doktora derecesini aldı. Satış ve pazarlama alanında yönetici olarak çalışan Eldener’in ilk kitabı Göbeklitepe Muhafızı’na tarihi polisiye severler yoğun ilgi gösterdi. Dokuz baskı yapan Göbeklitepe Muhafızı İngilizce’ye çevrilerek “The Guardian of Göbeklitepe ” ismiyle uluslararası sahada ilgi görmeye devam etti.

Bir önceki yazımız olan Bahçeşehir Koleji Öğrencileri Master Eğitim Modelleri ile Yaşamın Her Alanında Beceri Kazanıyor başlıklı makalemizde BAHÇEŞEHIR KOLEJI, Bahçeşehir Koleji Okul Öncesi ve İlkokuldan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hale Güneş ve Bahçeşehir Koleji Ortaokul ve Liseden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan hakkında bilgiler verilmektedir.