RÖPORTAJ

İlk oğlumda yapamadıklarımın acısını RÜZGAR ile Çıkarıyorum

Yazar  | 

Röportaj: Sim Yener  Fotoğraf: Hüseyin Kerem Yılmaz

BİR DÖNEM GAZETELERE EVLİLİKLERİ İLE  SIK SIK KONUK OLAN SANATÇI KAYAHAN’IN KIZI BESTE AÇAR HARAVON, İYİ NİYETLİ POZİTİF BAKIŞ AÇISI, İKİ OĞLU, EŞİ, ANNESİ, KEDİLERİ VE KÖPEĞİ İLE HUZURU, DIŞ DÜNYAYA ADETA BİR DUVAR ÖRDÜKLERİ ÜÇÜNCÜ EVLİLİĞİNDE,  KEMERBURGAZ’DAKİ MUTLU YUVASINDA BULMUŞ. AÇAR, YAŞAMA TUTUNMA SÜRECİNDE YAŞADIKLARINI, GÜZELLİK YARIŞMASINI, EVLİLİKLERİNİ VE HAYALLERİNİ TÜM İÇTENLİĞİ İLE PAYLAŞTI.

Sondan başlayalım istersen… Annelik nasıl gidiyor? Çok tatlı bir oğlun var, ikinci kez anne oldun. Nasıl hissediyorsun?

Öncelikle herkes diyor ki sen bize cesaret örneğisin. Oğlum 13 yaşındaydı ben Rüzgar’ı öğrendiğimde. fiimdi o 16, Rüzgar 2,5 yaşında. Arada çok büyük fark var. Tüm zorluklar bitmişken tekrar başladım. Öbür oğlumu doğurduğumda 23 yaşındaydım; daha bilinçsiz, daha gözü kördüm. fiimdi daha zevkine, keyfine vara vara anneliğin tadını çıkarıyorum.

Zor olmuyor mu, hiç ayrılmadan, kendine vakit ayırmadan sadece Rüzgar’a endeksli hayat?

2,5 yıldır 2,5 dakika ayrılmadım. Hâlâ süt vermeye devam ediyorum. Biraz fazla titizleniyorum. Bir daha anne olmayı düşünmediğimden bunun keyfini sürüyorum. İlerde istediklerimi yapabileceğimi biliyorum ama çocukluklarını kaçırdın mı bir daha yakalayamıyorsun. İlk oğlumda yapamadıklarımın acısını Rüzgar ile çıkarıyorum. Hatta o kadar ayrılmıyorum ki, parktaki bakıcılar beni de kendilerinden sanıp ‘Rus musun, ne kadar maaş alıyorsun’ diye sordu. Ben de ‘Bakıcıyım ama gönülden yapıyorum para almıyorum’ dedim. Parktaki bakıcılar, her türlü dertlerini paylaşır benimle.

Karakter olarak Rüzgar kime benziyor?

Bana çok benzediğini söylüyorlar. Yaşının gerekliliği dolayısıyla çok hareketli ve çok yaramaz. Ben boğa burcuyum, o kova. İstediğinin mutlaka yapılması lazım, çok inatçı. O huyunu da benden almış. Ben de çok inatçıyımdır.

Abisinin kardeşi ile arası nasıl?

Arada çok yaş farkı olduğu için hiç problem olmadı. Abisi çok insancıl, hiç kıskanç değil, aklından kötü bir şey asla geçirmez. O çok istiyordu bir kardeşi olmasını. O yüzden çok iyi anlaşıyorlar. fiu anda ergenlik döneminde, biraz asi. Kendi dünyasında ama sorunlarını bize yansıtmıyor. Ben insanlarla iyi anlaşırım. Onların suyuna giderim. Neden kızar, neden hoşlanır bilirim ve ona göre davranırım.

Bu üçüncü evliliğin. Genç yaşına üç evlilik sığdırdın. Eski eşlerle görüşüyor musun? Evlilik nasıl gidiyor?

Tayfun ile evlendiğimde 21 yaşındaydım. Okul hayatı, biraz daha flört gibiydi. O yaşta evliliği hiç hissedememiştim. Oyun gibiydi. Tabii sürmedi. Şimdi evlendiğini biliyorum, onun da çocukları olmuş, mutlu oluyorum duyunca. İkinci eşim, oğlumun babası aslında benim hatamdı. Babalık sorumluluklarını taşıyacak biri olmadığını göremedim. Sorumluluk tarafı eksik olduğu için hem beni hem de ailemi yoruyordu. Onunla uzun süreli bir yaşam olmayacağını görünce ayrıldım. Oğluyla bile bir diyaloğu yok. 8-9 senedir hiç görüşmüyorlar. fiimdi gençlere 30 yaşından önce evlenmemelerini tavsiye ediyorum. Engin’le 2011’in Mayıs’ında evlendik. 3,5 sene oldu. Hemen akabinde Rüzgar doğduğundan evliliğim de çok hızlı geçti. Artık her şey oturdu hayatımda.  Tüm istediklerim gerçekleşti. Sadece işle, müzikle  ilgili yapmak istediğim bir şeyler var ve inşallah ilerde onları yapacağım.

Evlilik dışında bu süreçte neler yapmıştın?

Ben 7-8 yıl reklamcılık yaptım. Radyolarda reklam müdürlüğü yaptım. Birkaç televizyon programı da yaptım. Kurumsal radyolarda çalıştım. En son Sadettin Saran bünyesindeki radyolarda çalıştım. Benim için en güzel beş yıldı o dönem. Hem patronumuz hem de çalışanlar çok iyiydi. Hem radyonun reklamları ile ilgileniyordum, hem de program yapıyordum. Yine çalışacak olursam oraya gitmek isterim.

İlerde neler yapmayı istiyorsun?

Adım Beste diye mi acaba ya da bununla büyüdüm diye midir, müziği çok seviyorum. Konservatuar yıllarımda bale yapmıştım ve müzik eğitimi de almıştım. Daha sonra birkaç söz ve beste denemem oldu. Rahmetli Kerim Tekin albümünde sözler yazmıştım. ‘Karbeyaz’ şarkısının sözleri bana ait. O albümde 4-5 şarkı daha vardı. Kendim için de bir şeyler planlamışken olmamıştı o zaman.

Sesin nasıl? Babadan gelen genler var mı?

Güzel olduğunu söylüyorlar. Babam da dinledi, hatta düzenlemelerini bile yapmışlardı. Gelenlere dinletiyorlarmış, dinleyenler şaşırıyorlarmış. İçimde kalan şey aslında o. Müzikle ilgili bir şeyler yapmak istiyorum. Albüm yapmak istiyorum. Satılsın ya da konser vereyim diye değil. Meşhur olup para kazanmak değil amacım. Bu yönümü de insanlarla paylaşmak istiyorum. Albüm kapağı için bile küçükken hayalim vardı. İsim, resim olmasın simsiyah olsun sadece bir soru işareti, insanlar dinlesin kim bu desinler. Geliri de bir hayır kurumuna gitsin isterim.

Hayvanları çok seviyorsun…

Evet, sokakta görüp eve aldıklarım da olmuştur. Üç kedim, bir köpeğim var. Sokakta bulduğum, enfeksiyonlu olan bir kediciği alıp tedavi ettirdim.  Ölecek dediler, iğneler yapıldı, çok şükür iki aylık oldu. Ona bir yuva arıyorum. Masraflarını aşısını bile ben yaptıracağım, yeter ki bir yuvası olsun. Bizimkilerle anlaşamıyor.

Ev kadınlığı ile aran nasıl?

fiu anda vakit bulamıyorum ama yaptım mı çok güzel yemek yaparım. Aşırı titizim, temizlik hastasıyım. Et yemeklerinde iddialıyım. Değişik çorbalar yaparım. Türk yemeklerini iyi yaparım, çok da severim, gördüğünüz gibi belli oluyor (gülüyor).

Boş vakitlerini nasıl değerlendiriyorsun?

Kitap okurum. Müzik dinlerim. Arabaya binip müzik dinlemek için dolaştığımı bilirim. Televizyon izlemiyorum sadece Baby TV izliyorum. Havaalanında ücretsiz dağıtılan bir gazetede var her ay oraya yazı yazıyorum. Sosyal medyayı sıkı takip ederim, güncel olaylara kendi yorumumu bakış açımı yansıtan yazılar yazıyorum.

Peki, ya bale?

16 sene konservatuarda bale eğitimi aldım. Maalesef sakatlanınca bıraktım. Bir ara bale eğitmenliği yaptım.

Güzellik yarışmasında da üçüncülüğün var…

Neşe Erberk ajansında fotomodellik yaparken Neşe Erberk’in ısrarıyla girdim güzellik yarışmasına. O zamanlar bu yarışmalar çok ciddiydi. Babam da onaylayınca girip üçüncü olmuştum. Daha ciddi teklifler gelir diye umarak katıldım yarışmaya. Fotomodellik yapıyordum ama teklif alıp oyuncu olmayı, Arzum Onan gibi filmler, diziler yapmayı umuyordum. Demet fiener de benim girdiğim yarışmadaydı. İyi teklifler geldi yarışmadan sonra ama ailemizi korumak için birçoğunu reddettik. O zamanlar üzülüyordum ama şimdi çok hak veriyorum. Yarışma hoş bir anı olarak kaldı. O his bile çok güzeldi, yaşanılması lazımdı. İyi ki yapmışım.

Pişman olduğun bir şey oldu mu hayatta?

Hiç olmadı. Hepimizin bir dünyaya geliş sebebi ve bir rolü olduğuna inanıyorum.Yaşadıklarımın, üzüntülerimin olması gerektiği için olduğuna inanıyorum. Aslında küçüklüğümden beri kimse beni çok fazla üzemez. Kafaya takıp üzülmem, sağlık dışında. Yaşananlardan ders alırım, bir dahakinde yapmamaya çalışırım.

Babanla ilişkiler nasıl?

Her zaman çok iyiydi. Ben hayatımda hep babam gibi birini aradım. fiimdiki eşim de babama biraz benziyor. Daha koruyucu, daha kollayıcı. İnsan kendini onun yanında güvende hissediyor.

Annen babanla boşandığında 18 yaşındaydın. O zaman ayrılıkla ilgili hissin nasıldı?

Aslında fazla hissetmedim. Çünkü babamın hep işi vardı. Çoğu zaman yalnızdık. O hep konserlerdeydi, hep yoğundu. Turneleri çok uzun sürerdi. Ayrıldıktan sonra da bir sokak ötede oturduk. O yüzden ayrılığı hissetmedik.

Kayahan’ın kızı olmak nasıl bir duygu?

Babamla hep gurur duydum. Çok çalıştı, bugünlere gelmek için çok emek harcadı. Keşke o zaman gözümde bir kamera olup kayıt edebilseydim. Herkese izletebilseydim şimdi. Gördüklerim o yaşadıklarım müthiş şeylerdi. Daha fazlasını hakkediyordu ama bu ülkede sanatçıya bu kadar değer veriliyor ne yazık ki… Avrupa’da olsaydı maddi ve manevi anlamda çok daha farklı yerlerde olurdu.

Şimdi sıhhati nasıl?

Bir yıldır kanser tedavisi sürüyor. İpek için bir albüm hazırlığı var. Babamın ‘best of’  bestelerinden oluşan Sezen Aksu, Nilüfer ve birkaç isimle ile birlikte bir albüm yapacaklar. Çalışmaya devam ediyor.

Oğlunun müzikle arası nasıl? İlerde müzisyen olsun ister misin?

Müziğe ilgisi var gibi geliyor. Ama ben ne isterse ilerde o mesleği yapmasını isterim. Ancak öyle mutlu olacağına inanırım. Babamla bir araya geldiklerinde ritim tutuyor çok hoşumuza gidiyor. Kim bilir belki o da dedesi gibi bir müzisyen olur. Konservatuara gitsin istemem. Kendi içinde varsa zaten çıkar, ben de ona destek olurum.

Zamanı geri çevirebilsek hangi yaşa dönmek ve ne yapmak isterdin?

20 yaşına dönmek ve müzikle uğraşmak isterdim. Yine bale yapardım ama meslek olarak baleyi seçmezdim. Babam o zaman müzik bölümüne girmemi çok istemişti ben inat edip baleye girmiştim. Bugünkü aklım olsaydı müzik bölümünü bitirirdim. Kimseye muhtaç olmadan müziğimi kendim üretmek isterdim.

Biraz da Göktürk… Burada yaşamaktan memnun musun?

Ben yıllarca Ulus’ta oturdum. Sadettin Saran ve işteki arkadaşlarımın tavsiyesiyle Göktürk’e geldik. Baştan biraz tereddütüm vardı, yapabilir miyim diye. Şimdi çok mutluyum, çok seviyorum burada yaşamayı. Keşke bu kadar gelişmeseydi.

HEPİMİZİN DÜNYAYA BİR GELİŞ SEBEBİ VE BİR RÖLÜ OLDU⁄ANA İNANIYORUM.

“Ben 7-8 yıl reklamcılık yaptım. Radyolarda reklam müdürü olarak çalıştım. Birkaç televizyon programı da yaptım. En son Sadettin Saran bünyesindeki radyolarda çalıştım. Benim için en güzel beş yıldı o dönem. Hem patronumuz hem de çalışanlar

çok iyiydi.”

Bir önceki yazımız olan İyisiyle kötüsüyle Göktürk bizimdir! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.