RÖPORTAJ

İyisiyle kötüsüyle Göktürk bizimdir!

Yazar  | 

Şüphesiz, Göktürk’te yaşamayı çok seviyoruz. Ama her güzel şeyde olduğu gibi Göktürk’te de bazı sorunlar var. Bunların mümkün olduğunca azalması ya da konulara farklı ve yapıcı yaklaşılması dileğimiz. Biz de buradan yola çıkarak, birkaç Göktürk sakinine sorun olarak gördükleri konuları ve sundukları çözüm önerilerini sorduk. Bakın ne cevaplar verdiler…

Zennure Acar
29 yaşında
Yollar tek yönlü yapılmalı; yani bir yön gidiş bir yön geliş şeklinde. Eski Mado’nun olduğu yerin altına otopark üstüne park yapılmalı. Ayrıca ormanın içinde yaşıyoruz ama ağaç göremiyoruz.

Sedef Kökçüoğlu
48 yaşında
En büyük sorun yapılaşma. Sosyal ortam iyi ama doğayla iç içe yaşadığımız yerde bununla ilgili eksikler olduğunu düşünüyorum. Kemerburgaz’a gidince daha rahat ediyorum. Göktürk o kadar hızlı gelişiyor ki artık şehir gibi oldu ve varoluş amacındaki cazibeyi yitiriyor gibi geliyor bana. Bu saatten sonra düzelir mi bilmiyorum ama yapılaşmanın artık önüne geçilmesi gerek. Dilerim burası örnek olur, mesela Kemerburgaz’a bir ışık tutar ki orası da bu hale gelmesin.

Kemal Koç
57 yaşında
En büyük problem köpekler. Daha sonra trafik ve yol alt yapı geliyor. Çözüm belediyemizde. Sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapmaları gerekiyor.

Serap Pirali
47 yaşında
Göktürk’ün en büyük sorunu sokakta yaşayan canlıları “sorun” olarak görenlerdir. İnsanlara, özellikle okul çağındaki çocuklara sokaktaki köpeğin ona zarar vermeye kalkmadığınız sürece kimseye bir zararı olmayacağını öğretmek gerek… “Belediye toplasın, barınak yapılsın’’ın anlamı şudur: “Benden uzak olsun da ister sakatlansın ister acı çeksin, ya da ölsün umrumda değil!” Bu kadar çok hayvanın sokakta olma nedeni aslında yok etmekten yana olanlardır. Göktürk’te kedi, köpek asla bitemez. Zira İstanbul’daki bütün semtlerden getirilip Göktürk’e atılıyorlar… Haftasonu ailece arabaya doluşup köpeğini bu civara atanlar var. Hangi birine dur diyeceksiniz?

Gözde ÇağlaR 42 yaşında
Göktürk’ün en büyük sorunu trafik. Hasdal yolundaki ışıklandırma eksikliğinden kontrolsüz kamyon trafiğine, yanlış park etmelerden kaynaklı sıkışıklıktan gece geç saatlerde gürültü yapan araçlara kadar her şeyi bu başlıkta toplayabiliriz. Çözüm önerim denetim ve kontrollerin artırılmasıdır. Göktürk için problem olarak görülen ve iç sızlatan önemli bir konu da sokak hayvanları. Sorunun çözümü empatiden geçiyor. Köpeklerden korkarız, kedilerden rahatsız oluruz, kuşlar etrafı kirletiyor deriz; çünkü hiçbirinin gözlerinin içine bakmamışızdır. Göktürk ve çevresinde çok sokak hayvanı var evet. Peki bu hayvanların alınmasını istediğinizde nereye gideceğini biliyor musunuz? Barınak nedir ve şartları nasıldır? Toplu zehirleme ve ormana atma yoluyla sayıları azaltılabilmiş mi? Cevapları bulmak için kişi ve kurumlarla birlikte hareket edersek, tüm canlılar için daha kaliteli bir hayat sağlarız.

Hakan Yangın 44 yaşında
Başıboş köpekler en büyük sorun. Belediye çözüm bulmalı.

Alev Urçar
45 yaşında
Bana göre en büyük sorun çöp kokusu. Bunun çözümü ise ancak tesisin yerleşime uzak bir bölgeye taşınmasıyla mümkün olur.

Murat Bağıran
30 yaşında
En büyük sorun sokak köpekleri. Başıboş çok köpeğimiz var. Şehrin farklı yerlerinden getirilip atılan köpekler de Göktürk’teki köpek popülasyonunu arttırıyor. Kolay olmamakla birlikte bir rehabilitasyon merkezi olması şart. Böylece hayvanların da daha güvenli ve sağlıklı yaşayacağına inanıyorum.

Onur Aynacı
29 yaşında
Göktürk’te yaşayanların en önemli sorunu, burada bir hastane olmamasıdır. Bu büyük bir eksiklik. Diğer bir problem ise sokak köpeklerinin çok olması. Belediyenin çözüm bulması gerekiyor.

Ahmet Tellİ
44 yaşında
Trafik ve otopark ciddi bir sorun. Ana artelin bir tane olması, üzerinde okulların yer alması ve yolun dar olması sebebiyle trafik oluşuyor ve çözümü bence imkansız. Giderek büyüyecek bir problem.