RÖPORTAJ

‘Gönlümün telini titretecek biri olsa yalnız olmam’

Yazar  | 

nukhet1
Geçtiğimiz günlerde Hisar Vakfı Kültür Merkezi’nde Timur Selçuk’la konser veren Nükhet Duru ile Türk şairlerinin eserlerinin müzikle hayat bulduğu, dinleyicileri büyüleyen performansı sonrası söyleştik.

Konserde üç kere bis yaptıktan sonra hala enerji doluydu Nükhet Duru . Duru yaşam felsefesinden, oğlu Cem ile ilişkisine, gönül ilişkilerinden yeni projesine, sahne ve güzellik sırlarına kadar her şeyi içtenlikle anlattı. Türk pop müziğine adını altın harflerle nasıl yazdıran Duru , dört yapraklı yonca olarak anıldığı Sezen Aksu, Nilüfer, Ajda Pekkan dörtlünün başarı sırrını da paylaştı.

Göktürk’te Hisar Vakfı’nda Timur Selçuk’la ‘Bizim Şarkılarımız’ konseptli konserde dikkatimi çekti genç popçuların bile arkalarında en az birkaç tane vokali oluyor, sizde hiç yoktu. Tüm konseri canlı performansla yaptınız, özellikle mi vokal tercih etmiyorsunuz?
Sizin de fark ettiğiniz gibi bu konserler çok özel ve tamamen yürek isteyen bir performans. Bu yüzden salt Nükhet Duru ve Timur Selçuk ve akustik enstrümanlar üzerine kuruldu. Ama genelde ben zaten pek nadir vokallerle çalışırım. O da benimle aynı sesten değil ikinci üçüncü ses yapabilenlerle. Her defasında farklı söylediğimden kendimi uyum sağlamak zorunda hissetmek istemiyorum. Senkron olmazsa da ortaya kakafoni çıkar.(gülüyor)
Türk pop müziğinin önemli bir yorumcususunuz, en keyif aldığınız konserlerden biri sanıyorum son dönemde Timur Selçuk’la yaptığınız Türk edebiyatının şairlerinin bestelerini yorumlamak. Bu konserlerde şiir ve sanatı halkla buluşturuyorsunuz. Tepkiler nasıl? Devam edecek misiniz?
Bütün konserlerimizde kaliteye özlemin olduğunu tekrar tekrar gözlemliyoruz. Ve ayrı çalışmalarımız dışında istendikçe ikimiz de devam etmeyi düşünüyoruz.
Her konser doğaçlama espiriler de içeriyor, hem kendiniz eğleniyor hem de müzik ziyafeti çekiyorsunuz. Bu kadar enerjiyi nerden buluyorsunuz? Nedir sizin sırrınız?
Egolarından soyunmuş , ilişkileri sevgi ve saygı üzerine kurulmuş iki sanatçı birikimi de katınca her değişik dinleyiciye farklı espri kendiliğinden geliyor. Bir de Timur Selçuk imajı sert görünse de çok zeki espriler üreten şahane bir karakterdir.
Bir dönem Göktürk’te yaşamıştınız. O zamandan bu zaman nasıl buldunuz Göktürk’ün gelişimini? Tekrar burada yaşamayı düşünür müsünüz?
İnanılmaz boyutta gelişmeye devam ediyor. İleride yeniden düşünebilirim.
Türk müzik dünyasında çok yeni sanatçı çıktı, fakat bir dönemin yorumcuları siz, Sezen Aksu, Nilüfer, Ajda Pekkan gibi uzun soluklu olamadılar. Sizin farkınız neydi?
Bizim farkımız gerçek olmamız. Sanal bir şöhret olmadık hiç. Mesleğimize saygıyla ve özveriyle durmadan çalışarak kendimizi adadık. Özet olarak bu…
Türk dizilerinin sıkı bir takipçisi olduğunuzu biliyoruz. Son dönemde hangi dizileri seviyorsunuz? Dizi teklifi gelse oynar mısınız?
Evet ama geçen yıl daha fazla düşkündüm. Bu yıl henüz birine bağlanamadım. Her biri dört bölüm dayanıyor. Acele hazırlanıp proje deniyorlar. Uzun soluklu ekibi sağlam bir işte yer almak keyifli olur pek tabii ki.
Evet benim bütün besin kaynağım toprak
Doğal yaşamı benimsemiş birisiniz. İstanbul’da doğal yaşam olarak nerelerden besleniyorsunuz? Yürüyüş ya da vakit geçirmek için saklı yerleriniz var mı?
Evet benim bütün besin kaynağım toprak. Onun tüm mahsulleri ve hayvanlarla olan bağım yaşayarak. Bunu öğrendim ve enerjimi nerden alıp nerde harcayacağımı biliyorum. Şileye yakın oturuyorum. Olabildiğinde doğanın içindeyim.
Sizi hiç üzüntülü sıkıntılı görmedik. MS gibi bir hastalığınız olduğunu bile yıllar sonra öğrendik. Yıllardır pozitif enerjinizle insana keyif veren bir duruşunuz var. Bunu nasıl koruyorsunuz?
Ben üzüntümü saklar neşemi paylaşırım. En yakınlarım bile fark etmez . Başka türlüsü bana ayıp geliyor. Tuhaf ama gerçek bu. Gayretle öğrenilebilir bir şeydir.
Biraz da annelik. Genç bir delikanlı Cem’in annesisiniz. Yeni gençlikle kendi gençliğiniz arasında nasıl farklar var. Kuşak çatışması yaşıyor musunuz? Nasıl başa çıkıyorsunuz?
Ne mutlu ki biz Göktürk’ten taşınana kadar Cem Hisar Vakfı’nda okudu. Yaramaz ele avuca sığmayan ama kendini sevdiren bir çocuktu. Şimdi daha olgun ve dikkatli. Ben sadece yol gösterip onu anlamaya çalışırım. Yaptırım uygulamam , kararlarını kendi verir. Bu yüzden pek tartışma yaşamayız. Tek sorunumuz çok üzerine düşersem olur.(gülüyor)
Özel hayatınızla değil hep sanatınızla sizi takip ediyoruz. Özel hayatınızın özel kalmasını nasıl sağlayabildiniz? Hiç sizi bir bar çıkışı, bir restoran çıkışı azıcık da olsa dağılmış görmedik. Rahatlamak için ne yaparsınız?
Eh artık bu deneyimle sabit. Bizler aramızda ve evde eğleniriz. Şarkı türkü olmadan yemek geçmez. Dolayısıyla dışarda çok sık görünmüyoruz. Çünkü her yeri kendimize uyduramayız. Dağılmak ne demek bilmem. Otokontrolüm o kadar gelişmiş ki zaten içkinin etkisi de bence çok yumuşaktır. Ya gülerim ya uyurum.
Konserde ilk çıkış parçanız ‘’Beni benimle bırak’’ parçasının önce Ajda Pekkan’a teklif edildiğini o beğenmeyince parçanın size kaldığını anlattınız. Hayat sizce tesadüflerden mi oluşuyor? Yoksa yaşamda her şeyin bir nedeni var mıdır?
Evet ikisine de inanıyorum. Doğru zaman doğru yer doğru insanlar. Bunu değerlendirmekte zeka ve beceri biraz da şans.
14 yaşından beri çalışıyorsunuz. O zamanlar belki mecburiyetten ama şimdi keyif için mi ya da unutturmamak için mi sahnedesiniz?
Sahne benim evim…Her şeyin en doğrusunu orada öğrendim ve yaşadım. Genelde utangaç bir insandım ama sahnede değilim. Yaşadıkça bu sürüsün istiyorum. Çünkü yeni yılda daha güzel şarkı söyleyeceğim.
Son zamanlarda ‘kendinizle çıkıyor muşsunuz’. Neden yalnızsınız? Yalnız yaşamaktan keyif alıyorsunuz mutlak ki, her yaşta aşık olunacağına inanır mısınız?
Gönlümün telini titretecek biri olsa yalnız olmam. Nitelikli ve birbirinin en yakın arkadaşı olunabilecek bir ilişki isterim. Yoksa kendimle takılmaya devam. (gülüyor)
Tedavisi mümkünsüz bir iyimser romantiğim.
Ruhunun güzelliği dışa yansıyan insanlardansınız? Başkalarının nelerini kıskanırsınız?
Kimsenin bir şeyini kıskanmam. Nefret ve kıskançlık duygusu benimle bir arada yaşayamaz. Ben güzel duygular ve sözler severim. Tedavisi mümkünsüz bir iyimser romantiğim.
Bir dönem güzellik sektörünü de deneyip bıraktınız. Pilates yaptığınızı, ev de squat yaptığınızı biliyoruz. Güzellik sırlarınızdan biraz ipucu alabilir miyiz?
Siz aşağı yukarı her şeyi biliyorsunuz. Ne güzel demek başarmışım. Hareketli ve üretken olmak insanı şahane yapar. Tembel olmaktan çok korkarım. Kimseye de tavsiye etmem.
Yeni yılda albüm hazırlığınız var. Nasıl bir albüm yapmayı düşünüyorsunuz? Best of Nükhet olacak mı? Yeni projeler var mı?
Çok sürpriz ve hayatımda bir ilki oluşturacak bir albüm . Yeni yıla yetişecek umuyorum. Başka bir şey sürprizi bozar.
Bu sayı yeni yıl özel sayımız. Yeni yıl size ne hissettiriyor? Yenilenmek mi, bir yaş daha almak mı?
Başında yeni kelimesi olan her şeye bayılırım. Hüzün bu konuda bana uğramaz. Güzel yaşadım şükür ve yaşıyorum. Genç bir ruh ve bakışla yaş almak harika. Her yıl daha iyi ne yapabilirim fikrini seviyorum.
Sorularınız nezaket doluydu teşekkürler ve mutlu yıllar…

Bir önceki yazımız olan İyisiyle kötüsüyle Göktürk bizimdir! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.