GÜNDEM

Göktürk Metro Durağı Nerede?

Yazar  | 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Gayrettepe-Kağıthane metrosunun 2022’de, Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı metrosunun ise 2022 başında açılacağını açıkladı.

Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı Projesi

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı İstanbul Avrupa Yakasının kuzey kesiminde, doğu-batı aksında konumlandırılmış Şişli, Kağıthane, Eyüp ve Arnavutköy İlçeleri’nden geçmekte olup sırasıyla Gayrettepe, Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, Havalimanı-2, İstanbul Havalimanı Metro İstasyonu ve Teknik Destek Bölgesi İstasyonlarından oluşmaktadır. Bu istasyonlar iç çapı 5,70 m olan her biri yaklaşık 37,5 km uzunluğunda olan iki adet ana hat tüneli ile bağlanmakta olup, hattın tamamı yer altında inşa edilmektedir.

Sefer sıklığı 3 dakika olarak planlanan hatta, maksimum işletme hızı 120 km/saat olup, istasyonlar ve güzergâh araçların 4’lü veya 8’li diziler halinde işletilmesine imkân tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu özelliği ile Türkiye’nin ilk hızlı metro hattı olacaktır.

Hat trenleri sürücüsüz sinyalizasyona göre tasarlanmaktadır. Yaklaşık 37,5 km uzunluğunda olan Gayrettepe- İstanbul Havalimanı metro hattı, 1’i Delme Tünel 8’i Aç-Kapa olmak üzere toplamda 9 İstasyon, 13 Makas Yapısı (4 Aç-Kapa Makas Yapısı, 9 Tünel tipi Makas Yapısı), 10 Servis İstasyonu ve 4 Acil Kaçış Şaftı’ndan oluşmaktadır. Hat Gayrettepe İstasyonu’ndan başlayarak sırasıyla Kağıthane, Hasdal, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye İstasyonlarından geçerek İstanbul Havalimanı’na ulaşmakta olup burada sırasıyla Havalimanı-2 (Terminal-2 Önü), İstanbul Havalimanı Metro İstasyonu (Ana Terminal Önü) ve Teknik Destek Bölgesi (THY Destek Hizmetleri Yerleşkesi) İstasyonları ile yolcu ve personel aktarımının modern, konforlu ve hızlı koşullarda yapılmasını temin edecek şekilde tasarlanmıştır.

Metro hattı 10 adet Tünel Açma Makinesi (TBM/EPB) ile inşa edilmektedir. TBM ile yapılan işlerin tamamlanmış olduğu hatlarda demiryolu üstyapı imalatlarına devam edilmektedir. İstasyon betonarme imalatlarında sona yaklaşılmış olup ince inşaat imalatlarına devam edilmektedir.

Göktürk Durağı Nerede?

Göktürk Durağı Göktürk Fidanlığı ile eski karakol binası arasında.

Bir önceki yazımız olan Göktürk'te Sanat Sokağı Kuruldu başlıklı makalemizde Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Eyüpsultan Belediyesi ve Geleneksel Sanatlar hakkında bilgiler verilmektedir.