GÜNDEM

ORGANİK PAZAR AÇILDI

Yazar  | 

Eyüpsultan Belediyesi, sağlıklı ürünlerin üretim ve tüketiminin teşvik edilmesi amacıyla ‘Organik Pazar’ açtı.

Göktürk Mahallesi, Çamlık Caddesi üzerinde bulunan pazarın açılışını Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın gerçekleştirirken, açılışa organik ürün üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Pazar alanında, yalnızca organik üretim belgesine sahip olan pazarcılar tezgâh açıp ürünlerini satabilecekler.

SAĞLIKLI BESLENME ADINA ÇOK ÖNEMLİ

İşlenmiş gıdaların hızla yaygınlaşmaya başladığı günümüzde, organik ürün tüketimi çok daha fazla önem kazanmış durumda. Ürünlerin organik sertifikası alabilmesi içinse mutlaka doğal yollarla yetiştirilmiş olması ve yetiştirilirken kesinlikle suni gübre ve kimyasal ilaç kullanılmamasıgerekiyor. Bununla birlikte, tezgâha gelen bütün süreçlerde doğallığını muhafaza edecek yöntemlerle tüketiciye ulaştırılması gerekiyor.

Organik Pazar açılışında bu konuya dikkat çeken Remzi Aydın, “burada satılan ürünler sertifikalı ve gerçekten yüzde yüz emin olduğumuz organik ürünlerdir. Sağlıklı beslenme adına çok önemli bir iş yaptığımızı düşünüyorum” diyerek organik pazarın önemine vurgu yaptı.

CUMA GÜNLERİ KURULACAK

Perşembe günleri semt pazarı, pazar günleri sosyete pazarı olarak kullanılan alan; cuma günleri organik pazar olarak kullanılacak. Sağlıklı ürün tüketmek isteyenlere ev sahipliği yapacak.

Türkiye’nin dört bir yanında üretilen organik ürünlerin satıldığı pazarda; zeytinyağından cevize, sebzeden peynire, organik kozmetik ürünlerden bebekler için ek gıdalara kadar birçok ürün vatandaşların beğenisine sunulacak.

ORGANİK TARIM NEDİR?

Organik tarım; insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir.

Doğal dengeyi muhafaza ederek, hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemidir.

Bir önceki yazımız olan Yarınları kazanmanız için zamanında doğru çözüm başlıklı makalemizde egitimmateryalleri, geometri ve matematik hakkında bilgiler verilmektedir.