RÖPORTAJ

Ekmekte Alman Ekolü; Die Bäckerei

Yazar  | 

MERVE SÖNMEZ’İN ‘LEZZETLİ’ GİRİŞİMİ DIE BÄCKEREI, 2019 AĞUSTOS’UNDA HAYATA GEÇMİŞ SICACIK BİR PROJE. KENDİ İŞİNİ YAPMAK İSTEDİĞİ BİR DÖNEMDE YOLLARI ANNA’S BAKERY İLE KESİŞEN SÖNMEZ, BURAYI YEPYENİ BİR KİMLİKLE ADETA YENİDEN YARATMIŞ. GÖKTÜRK’ÜN EKMEK DENDİĞİNDE AKLA GELEN DIE BÄCKEREI’Yİ MERVE SÖNMEZ İLE KONUŞTUK…

Öncelikle biraz sizi tanıyalım ve Die Bäckerei’yi nasıl hayata geçirdiğinizi öğrenelim…
Avusturya Ticaret Lisesi ve Boğaziçi Turizm Otelcilik Bölümü’nden sonra 23 sene uluslararası otellerde yöneticilik yaptım. Kendi işimi yapmak istediğim dönemde, yollarımız Anna’s Bakery ile kesişti ve Die Bäckerei’yı 2019 Ağustos ayında , devralarak yeniden açtık.

Mekan isminizi alışılmışın aksine Almanca kullanmışsınız. Özel bir nedeni var mı?
Eskiden beri süregelen sevilen Alman ürünlerinin olması, Türkiye’de yaşayan Alman dostlarımızın ekmekteki ilk adresi olması ve benim Avusturya& Alman kültürünün içinde yetişmemden dolayı, Alman ismiyle devam etmek istedik.

Müşteri kitlenizi nasıl hedeflediniz? Ya da müşteri profilinizden bahseder misiniz desek…
Fırını devraldığımızda zaten Göktürk’teki müşterilerimiz fırınımızı tanıyordu, biz ürünlerimizi biraz daha geliştirdik,
yeni ürünler ekledik, kurumsal müşterilerimizin sayısını artırdık. Mayıs ayı itibariyle sağlıklı snack catering servisi veriyor olacağız. İstanbul’da her yere catering yapacağız. Diğer güzel bir haber ise, Mayıs ayında Göktürk’te fırınımızın önünde, kahvaltı servisimiz olacak.

Die Bäckerei’nin ürün gamından bahseder misiniz? Öncelikle ekmek çeşitleri…
Fırını ilk devraldığımızda, sadece Alman ekmeklerimiz vardı, daha sonra ekşi maya grubunu ekledik, zaman içinde ekşi maya grubunu çeşitlendirdik, glutensiz ve karabuğday ekmeklerini üretmeye başladık.

Ekmek dışında diğer pastane tipi ürünleriniz var mı?
Pandemi döneminde oturma alanımızı kullanamayınca, fırının içinde pastane bölümü açtık. Butik pastane konseptiyle ilerliyoruz, ve miks ve katkı maddesi kullanmadan üretim yapıyoruz. Aynı zamanda pastane bölümümüzde beyaz un kullanmadığımız, toz badem, hurma veya agave şurubu ile tatlandırdığımız fit ve vegan ürünlerimiz mevcut. Pasta tasarımlarımızda da katkı maddesi kullanmadan üretim yapıyoruz. Tasarım pasta siparişlerimizi İstanbul’da her yere teslimat yapabiliyoruz.

Üretiminiz nerede gerçekleştiriliyor?
Üretimimiz Göktürk’te, ekmek ve pasta şeflerinden oluşan bir kadromuz var.

Un ve şekerden uzak durmak isteyenler için seçenekleriniz var mı?
Beyaz şeker ve beyaz un kullanmadığımız pasta, tatlı ve tuzlu ürünlerimiz bulunmaktadır. Die Bäckerei olarak bizim mottomuz, ‘Katkısız, kaliteli malzeme ile üretilen leziz ürünler sunmak’. Biz ekmeğimizle, unlu mamüllerimizle, pastalarımızla, tasarım pastalarımızla, snack catering servisimizle, bir bütün olarak sağlıklı, kaliteli ürünler üretmeyi seviyoruz. Ekmekten, pastaya, catering servisine kadar detaylı hizmet veren tek yeriz.

Yakın zamanda Bebek’te bir şube açtınız. Biraz bahseder misiniz? İki şube arası farklılıklar?
Bebek, ürünlerimizi beğenen Göktürk’teki müşteri profilimizle de örtüşeceğini düşündüğümüz bir bölge. Bu şube, damak tadına düşkün ama sağlıklı beslenmeye de dikkat eden, katkı maddeleri ve suni ürünlerden uzak durmak isteyenler için iyi bir adres. Ayrıca Bebek’in oldukça dinamik bir nüfusu var. Hem kendi kuryemizle hem Fuudy, Getir Yemek ve Yemek Sepeti gibi online sistemlerle yaptığımız işbirlikleri sayesinde Ortaköy’den Tarabya’ya kadar tüm boğaz hattında, Etiler ve Ulus’ta da paket hizmet verme imkanımız doğdu. Bebek’te açtığımız şubede müşterilerimizin Göktürk’te bulabileceği tüm ürünler mevcut. Ekmek çeşitleri, diğer unlu mamüller, tatlı ve pasta çeşitleri tamamen aynı. Ürünler Göktürk’teki imalathanemizde hazırlanıp her gün sabahtan ve öğlende iki ayrı sevkiyat ile Bebek’e ulaştırılıyor. Böylece Bebek’ten sipariş veren ziyaretçilerimiz de günlük, taze ürünlere ulaşabiliyor. Ayrıca özel sipariş vermek isteyenler için de sipariş verildiği günün gecesi ürünler hazırlanıp ertesi
sabaha hazır etme imkanımız var.

Göktürk Adres: Göktürk Merkez, Yücel Sok. No:2 D:1E, 34077 Eyüpsultan/İstanbul

İletişim: 0212 322 78 32

Bebek Adres: Manolya Sokak No:1, Bebek

İletişim: 0212 265 62 00

@diebackereiistanbul

 

Bir önceki yazımız olan KASKOLAR HAKİKATEN ZAMLANDI MI? başlıklı makalemizde KASKO, MEHTAP ASLANOĞLU ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.