GÜNDEM

Covid 19 Aşısını Türk Doktorlar Buldu

Yazar  | 

COVİD 19 AŞISINI TÜRK DOKTORLAR BULDU ..


Kurucuları arasında Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin de bulunduğu Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech ve Amerika merkezli ilaç şirketi Pfizer, 9 Kasım 2020 tarihinde tüm insanlar ve bilim adına çok önemli bir duyuru paylaştı: Üzerinde çalıştıkları Covid-19 aşısının enfeksiyon bulaşmamış insanlar üzerinde %90’dan fazla etkili olduğu duyuruldu.

DÖNÜM NOKTASI

Pfizer CEO’su Dr. Albert Bourla, CNBC’ye yaptığı açıklamada “Artık tünelin sonundaki ışığı gördüğümüzü düşünüyorum. Bunun halk sağlığı ve küresel ekonomi üzerindeki etkisini de hesaba katarsanız, son 100 yıldaki en önemli tıbbi ilerleme olduğuna inanıyorum.” dedi. BioNTech’in kurucu ve CEOsu Uğur Şahin ise Reuters’a yaptığı değerlendirmede bu sonuçları bir “dönüm noktası” olarak niteledi.

Aşı adayı testi, 6 ülkeden 43.538 katılımcı arasında yapıldı. Test grubunun yaklaşık %42’si farklı ırk ve etnik kökenden gelen kişilerden oluşuyordu. Sonuçlara göre, aşı ikinci doz yapılmasından itibaren yedi gün içinde, tek doz yapılması halinde ise 28 gün içinde korumaya başlıyor.

Yine CNBC’ye yapılan açıklamada, aşının aralık ayı sonlarında sınırlı kullanımına başlanabileceği, 2021’in üçüncü çeyreğinde yaygın olarak bulunabileceği söylendi. Pfizer ve BioNTech, ciddi bir güvenlik endişesinin de olmadığını ekledi.

Şirketler, Kasım ayının üçüncü haftasında iki aylık veriye sahip olacaklarını, bunu takiben ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne acil kullanım izni sunmayı planladıklarını açıkladılar. 2020 yılı içinde 50 milyon, 2021 yılında ise 1,3 milyar doz aşı üretmeyi hedefleyen BioNTech ve Pfizer, Temmuz ayında 100 milyon doz üretmek için ABD hükümetiyle 2 milyar dolarlık bir anlaşma yapmıştı.

Göktürk İntown Dergisi

Bir önceki yazımız olan Sigara Yasağı Göktürk’de Nerede? başlıklı makalemizde göktürk ve Sigara yasağı hakkında bilgiler verilmektedir.