GÜNDEM

Çocuklarınız STEM’i LEGO® ve benzeri yapı oyuncakları ile eğlenerek öğrensin

Yazar  | 

Velilerin her daim kafasını en çok meşgul eden konulardan biri çocuklarımıza “NE” öğretildiğidir. Müfredata ne koyacağımız konusuna o kadar takılmış durumdayız ki “NASIL” öğreteceğimiz konusu nerdeyse hiç konuşulmuyor. Sınıf içinde klasik yöntemlerle ders anlatmak çoğu zaman yeteri kadar ilgi çekici ve merak uyandırıcı olmuyor. Oysa çocukları eğitmenin, onlara kendileri ve dünya hakkında bir şeyler öğretmenin en iyi yolunun oyunlar olduğunu biliyor muydunuz?

e² Genç Mühendisler, 4-15 yaş arası çocuklara fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematiğin temellerini (STEM = Science, Technology, Engineering, Mathematics) eğlendirerek öğreten (eğitim + eğlence= e²) ve sevdiren bir STEM programı.

2011 yılında, Youth Business International’ın verdiği ‘’En İyi Girişim Ödülü’’nü alan marka, eğlenceyi ve uygulamalı eğitimi aynı anda veren bir öğrenme deneyimi sunmakta. Üstelik yapılan araştırmalar, e² Genç Mühendisler programlarına katılan öğrencilerin okulda gördükleri fen derslerinde diğer öğrencilere göre daha yüksek puanlar aldıklarını gösteriyor.

Her çocuğun öğrenme tarzının ve edindiği bilgileri uygulamasının farklı olduğunu biliyoruz; ancak bildiğimiz bir başka şey de başarılı bir eğitimde anahtar unsurun eğlence olduğu. Öğrencilerin eğitim süreçlerine, öğrenme kapasitelerini geliştirerek ve onlara doğru ortamları hazırlayarak dahil olmak önemli. Peki, eğlenerek öğrenme nasıl oluyor?  Öncelikle, öğretmek istenilen matematik ve fen konularına dair ilgi çekici hikâyeler ve deneylerle başlayıp çocuklarda merak uyandırılıyor. 10-15 dakika süren teorik bölümden hemen sonra öğrenciler atölyenin uygulamalı aşamasına geçiyorlar ve öğrendikleri konuyla bağlantılı bir model inşa ediyorlar. Böylelikle anlatılan konuyu hem çok daha iyi kavrıyorlar hem de inşa aşamasında oldukça eğleniyorlar. Örneğin anaokulu seviyesinde, çocuğa denge kavramını, ağırlık ve uzunluğun denge üzerindeki etkisini öğretmek istiyorsanız bunu uygulama kısmında inşa edeceğiniz bir tahterevalli ile çok daha eğlenceli şekilde öğretebilirsiniz.

STEM atölyeleri, 7 Kasım Cumartesi başlıyor.  e² Genç Mühendisler’in geliştirdiği STEM programları, e² eğitmenleri tarafından eğitim yılı boyunca anlaşmalı eğitim kurumlarında ve e² atölyelerinde online ve/veya yüz yüze şekilde uygulanıyor. Bunların yanı sıra ev atölyelerine, doğum günlerine, aile buluşmalarına, yaz/sömestr kamplarına, kurumsal şirketlere, ileri yaşlara ve özel ihtiyaçları olan çocuklara yönelik farklı atölye çalışmaları da mevcut. Anaokulu ve İlkokul seviyesi için yüz yüze atölyeler 7 Kasım Cumartesi; ilkokul seviyesi için online atölyeler ise 9 Kasım Pazartesi başlıyor. Haftada 1 kez uygulanan atölyeler, 6’şar haftalık 4 dönem şeklinde sene boyunca devam ediyor.

Farklı öğrenme kapasitelerine sahip çocuklarla çalışmaya uygun olarak hazırlanan atölyeler, öğretmenin anlatıp öğrencinin dinlediği klasik derslerin aksine, çocukların merkezde olduğu bir işleyişle uygulanıyor. İşin sırrı eğitimin eğlencenin içinde gizli olması.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:  http://sariyereyup.e2gencmuhendisler.com/

Facebook: e2 Genç Mühendisler Sarıyer & Eyüp

Instagram: @gencmuhendislersariyereyup

Bir önceki yazımız olan HER ŞEY BİR NİYETLE BAŞLAR... başlıklı makalemizde göktürk, reyhan ildaş ve Thetahealing hakkında bilgiler verilmektedir.