RÖPORTAJ

‘Can’larınız Ona Emanet; Pack Positive

Yazar  | 

Çocukluğundan bu yana ciddi bir köpek tutkunu olan Emre Erdoğru, küçük yaştan itibaren hobi olarak köpek eğitimi kitapları okumaya başlamış. Meslek seçiminde daha realist davranan Erdoğru, üniversitede İşletme-Ekonomi okumuş. İş hayatına atıldığında masa başı çalışmanın ruhuna uymadığını anlamış. 2007 yılında yaşadığı ciddi bir trafik kazası sonrası düştüğü bunalımdan yeni doğmuş Alman çoban köpekleri sayesinde çıkınca, hayata bakışı da değişmiş…

Röportajımıza hayatınızda dönüm noktası olan Jo ile başlayalım dilerseniz…

  Jo bir Alman çoban köpeği. Annesinin altında gördüğüm ilk an, Jo’ya ilk bakışta aşık oldum. Düşünmeden sahiplendim. Jo büyürken ilk 1 sene tüm vaktimi ona verdim. Aile evimizin önündeki Arnavutköy-Bebek sahilinde onunla eğitimler yapıyor, oyunlar oynuyordum. Görenler etrafımızda çember olup bizi izliyordu. Jo 1 yaşına geldiğinde artık Bebek sahilinde onu görenler, eğitiminin çok iyi olduğunu, kimin eğittiğini sorup, kendi köpekleri için de aramak istediklerini söylüyorlardı. Jo’nun eğitimini kimseden destek almadan tek başıma kendi okuduklarım, izlediğim videolar ile ben vermiştim. Finans bölümünde staj yaptığım işimi bırakıp, benden eğitim almak

isteyenlere Ekim 2008’de profesyonel eğitim vermeye başladım. Ocak 2009’da eğitim verdiğim kişiler bana çok güvendikleri için köpeklerine onlar tatildeyken bakmamı istemeye başladılar. Aile evimizde, 15 m2 olan odamda 4 köpeğe bakmaya başladım. Köpek eğitimi dışında, ülkenin eksiği olan, kimsenin yapmadığı köpeklerin sürü halinde tüm gün oyun oynadıkları otel ve kreş işimi bu süreçte planlamaya başladım…

Pack, sürü demek. Oluşturabildiğim kalabalık köpek sürüsü dengeli ve uyumlu olsun istedim. Bu sebeple işimin adını Pack Positive koymaya karar verdim.

Misyonunuzdan ve yakın dönem hedeflerinizden bahseder misiniz?

Bu ülkede doğru köpek bilinci oluşturmak misyonu ile çıktığım yolumda 2 amacım vardı; birincisi köpeklerin doğru bir eğitim alarak ailesiyle uyumlu bir hayat sürmesi ve ikincisi de 2011 yılında ülkenin ilk profesyonel köpek otel & kreşini açarak köpeklerin aileleri yokken de iyi bakılmalarını sağlamaktı… 2011 senesinde açtığım otelimi artık yeni yeri olan Göktürk’e taşıdım. 2012 yılında yine Amerika’dan ilk sertifikamı aldığım köpek beslenme uzmanlığı mesleğimi de yıllar içinde pekiştirerek, köpekler için gerçek besin üreten Pack Positive Gourmet markamı yarattım. Hedefim paketlenmiş, raf ömrü olan hazır mamalar yerine gerçek besin ile köpeklerin ömrünü uzatmak.

Pack Positive’de ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Pack Positive olarak köpek eğitimi, kreş & otel, asosyal köpekler için sosyalleşme kampı, davranış bozukluğu olan
köpekler için terapiler veriyoruz. Marka tescilli özel dizayn servisimiz ile köpek ulaşımı yapıyoruz. Pack Positive
Gourmet ile ise sağlıklı, gerçek besin üretiyoruz.

Hedef kitlenizden ve müşteri profilinizden bahseder misiniz?

İlk günden beri sadece ağızdan ağıza, referans ile büyümeyi tercih ettim. Bana güvenen insanlar yakınlarına soylesin, köpeğini ailesinin ferdi, canı olarak gören insanlar bana güvensin ve büyümem de oyle olsun istedim. Büyüdüğüm çevrenin de etkisiyle A+ hedef kitlesiyle büyük bir aile olduk. Instagram yokken kurduğum işimde ona ihtiyaç duymadan bu şekilde büyümek bana çok gerçek ve candan geliyor.

Sizi benzerlerinizden ayıran özellikler neler?

Ülkenin ilk profesyonel köpek otel & kreşini açmamın üzerinden 11 sene geçmesine rağmen hâlâ tüm gün her cinsten, her türlü köpeği günün 12 saati, 30 köpeklik bir sürünün içinde dönüşümsüz oynatabilen başka bir köpek oteli & kreşi bulunmuyor. Amerika’dan dünyanın en geçerli eğitmenlik sertifikası olan CPDT-KA’yı 2014 yılında almış olmam, 450’den fazla yerinde eğitim, otel & kreşimde 900’den fazla değişik köpeğe bakmış olmam, bilgim yanımda tecrübem açısından beni farklı kılıyor.

Ben bilinen komut öğreten eğitmenlerden, çiftliklerden farklıyım. Komut öğretmek kolaydır, asıl mesele davranış
ve karakter eğitimidir… Ben, davranış bilimi yönüm ve bilgimin gücü ile sektörün öncülerindenim.

Köpekler için ‘daycare’ denildiğinde ne anlamalıyız?

DayCare dediğimiz, benim kreş sistemim. Aynı çocuk anaokulu gibi köpek anaokuludur. İnsanlar işe giderken, köpekleri ile ilgilenmeyecekleri zamanlarda, enerji atsın veya sosyalleşsin istediklerinde, bize getirip, köpeklerine tüm gün sürümüzde oyun oynama imkanı sağlayabiliyorlar. Akşamüstü köpeklerini geri aldıklarında ise doğaları gereği sürü canlısı olan köpekleri hem enerjisini atmış, hem de daha mutlu olarak evine dönüyor. DayCare’in ikinci versiyonu da köpekleri özel dizayn servisimiz DoggyBusTM ile her sabah evlerinden alıp akşamüstü geri bıraktığımız modelidir.

Eğitimlerinizden bahseder misiniz? Köpek eğitiminde temel kural nedir?

Köpek eğitimi, köpeğin kendi yerinde ve ailesi ile olmalıdır. Her eğitim programı köpeğe ve ailenin yaşantısına göre özel çıkarılır. Eğitime, köpek 2 aylıkken başlanmalı ve köpeğe yol göstererek onun patronu değil lideri olmalıyız. Köpeğimiz bizden korktuğu için değil saygı duyduğu için bizi sürü lideri olarak görmelidir ki zaten korku ve öğrenme beyinde aynı anda gerçekleşemez. Asıl üstünde durulması gereken konu, davranış ve karakter eğitimi olmalıdır. Amacımız sakin ama özgüvenli bir köpek yaratarak aile ile uyumlu bir hayat sürdürmektir.

Biraz da mekânsal özelliklerinizden bahsedelim. Aynı anda kaç aileye/köpeklerine hizmet verebiliyorsunuz? Mekânsal artılarınız neler? Hijyen kurallarınız neler?

Otelimiz 1 dönüm alanda, 80 m2 havuz ve farklı açık/ kapalı oyun alanları ve veteriner odası bulundurur. Uyku alanları ise kapalı alanda, 3m2’lik önü cam olan özel odacıklardır. Sağlık, güvenlik ve hijyen bizim için önceliklidir. Aşıları tam olmayan köpekleri kabul etmiyoruz. Tüm tesis her gün düzenli olarak ve gerektirdiği takdirde gün içinde birkaç kez dezenfektan ve köpeğe zarar vermeyen temizlik ürünleri ile temizleniyor. Kene, böcek, pire gibi haşereler için düzenli ilaçlamalar yapılıyor ve yasal mevzuat gereği tüm bunlar dezenfeksiyon defterine işleniyor. Tesisimiz Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce denetlenen, çalışma izni bulunan bir işletmedir.

Eklemek istedikleriniz?

İlk günden beri önceliğim insanlar değil köpekler oldu. Köpek otelimi açarken geçen sene vefat eden, mesleğe başlama sebebim köpeğim Jo’yu düşünerek, kendime söz vermiştim; Jo benim canımsa, bana gelen başka köpekler de o ailenin canı. O yüzden bize gelen her köpek Jo’dur. Önem verdiğim başka iki konu da, köpek sahiplendirme ve sosyal projem olan otistik çocuklar ile köpekli terapidir. Bunun için terapi köpekleri yetiştirip ailelere destek oluyorum. Önümüzdeki yıllarda amacım bu projenin kapsamını genişleterek daha fazla çocuğu destek sağlayabilmek olacak.

Bir önceki yazımız olan Sonbaharın Ruhuyla, Yakında Bizlerle... başlıklı makalemizde aylin tepe, Gökhan Tepe ve music & joy hakkında bilgiler verilmektedir.