GÜNDEM

Bademcikleri Dört Kereden Fazla Şişiyorsa Dikkat!

Yazar  | 

Sonbaharla birlikte çocuklarda görülen kulak, burun, boğaz hastalıklarında da artış yaşanıyor. Bu hastalıkların bir kısmının basit üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu belirten Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Hikmet Toy, “Bademcik, kulak ve burun ya da sinüs enfeksiyonları çok sık tekrarlamadıkça kaygı duymayı gerektirmez. Ancak bu hastalıklar sık tekrarlanırsa çocuk hastalar kadar aileleri ve hekimler için de sıkıntılı olabiliyor“ diyor.

 

Dr. Hikmet Toy
Kulak Burun Boğaz
Hastalıkları Uzmanı

 

BADEMCİK AMELİYATI GEREKEBİLİR

Çocuklarda sıklıkla görülen bademcik sorunlarında, hastalığın nedenleri ve seyrine uygun ilaç tedavileri ile hızlı iyileşme sağlandığını kaydeden Dr. Hikmet Toy, “Yılda dört veya daha fazla enfeksiyon, ağır hastalık tabloları, büyüyen bademciklerin yol açtığı horlama, yeme zorlukları, büyüme ve gelişmede geri kalma gibi durumlar yaşandığında cerrahi yöntemler düşünülmelidir. Cerrahi kararı, hekim ve aile birlikte almalıdır. Sık geniz akıntısı, horlama, uyku apnesi ve tekrarlayan kulak enfeksiyonlarında da geniz etinin alınması gerekebiliyor“ diyor.

 

VİRÜS VE ALERJİLERE DIKKAT!

Burun ve sinüs sorunlarının en sık nedenlerinin virüs ve alerjiler olduğuna dikkat çeken Dr. Toy, “Çocuklarda sinüs yapıları erişkinlere göre farklı olabilir. Sık yapılan burun temizliği, ilaç tedavilerine ihtiyacı azaltabilir. Bu temizlik geniz eti büyümesine karşı da iyi bir önlemdir“ diyor. Kulak enfeksiyonlarının büyük oranda üst solunum yolu hastalıklarıyla bağlantılı olduğunu anlatan Dr. Hikmet Toy, şunları söylüyor: “Akut enfeksiyonlar ağrı nedeniyle çok eziyetli seyredebiliyor. Seröz otit adı verilen orta kulakta sıvı birikmesi, kulak zarında çökme gibi sorunlar ise ağrısız oldukları için gözden kaçabiliyor. İşitmede azalma, orta kulak enfeksiyonları için yatkınlık da olabiliyor. Bu nedenlerle orta kulak iltihapları özenle takip edilmeli ve hayat boyu devam edebilecek kulak sorunlarına karşı önlem alınmalı.“

 

Bir önceki yazımız olan Şimdi 'Aktivite' Zamanı! başlıklı makalemizde @ateliergokturk, @beyond_music_gokturk ve @bizimboyahane hakkında bilgiler verilmektedir.