RÖPORTAJ

ZUHAL OLCAY:YETERİNCE EVLENDİM

Yazar  | 

“EN BÜYÜK POLİTİK GÖRÜŞ, POLİTİK GÖRÜŞÜNÜZÜN OLMAMASI”

Sinema ve tiyatro oyunculuğunun yanında şarkıcılığıyla da bam telimize dokunan kadın…  Sayısız sinema filmi, alınan onlarca ödül ve birbirinden keyifli şarkılar…Duruşu ve farklı çizgisi ile yıllardır sanatını ileriye taşımış, üreterek var olmuş Zuhal Olcay’dan bahsediyorum. 

Hisar Kültür Merkezi’nin sezon açılış gecesinde kulağımızın pasını silen Zuhal Olcay’la; oyunculuk serüveninden, politik duruşundan ve yıllara meydan okuyan güzelliğinden konuştuk.

Röp :Sim Yener

“YETENEĞİM OLMASA BUNLARIN HİÇBİRİ OLMAZDI”

Alkış ve ödüller sanatçılar için beslenme kaynağı… 1989’da “Sahte Cennete Veda” filmindeki rolü ile Almanya’da Altın Film Şeridi festivalinde “En İyi Kadın OyuncÖdülü”nü kazandınız. Bunun yanında daha birçok ödülünüz var. Muhakkak ki hepsi özel ve değerli ama aldığınız ödüllerden sizi en çok mutlu eden hangisiydi?

Sanırım ilk göz ağrısı olanlar hiç unutulmuyor… İlk ve ikinci Altın Portakal ödüllerimi her zaman farklı bir duyguyla anımsarım. İlki “İhtiras Fırtınası” ve ikincisi de Amansız Yol” filmleriyle.

Sizi sinema sanatçısı, tiyatro oyuncusu ve şarkı yorumcusu olarak tanıyoruz. Bu kadar karpuzu bir araya sığdırmak yenilenme isteği mi, şartlar mı bunu gerektirdi? İlerisi için planlar neler?

Asıl eğitimim konservatuvarda aldığım tiyatro eğitimi… Yani tüm bu saydığınız disiplinlerde iş yapabiliyorsam bunun çıkış yolu elbette ki okulum oldu. Yani yeteneğim olmasa bunların hiçbiri olmazdı ama bu yetenek denen şeyin nasıl yoğurulacağı nasıl şekilleneceği ve kullanılacağı da eğitimden geçmekle ilintili… Dolayısıyla sorunuzun yanıtına gelirsek; isteklerim yönünde hareket ettim ve tabii çok çalıştım.

ÜLKEMDE YAŞAYARAK ÜRETMEYE DEVAM ETMEK İSTİYORUM

Politik görüşleriniz olduğunu da biliyoruz. Sizce sanat ne kadar özgür? Türkiye’de darbeler yaşamış bir kuşak olarak ilk başladığınız dönemlere göre nasıl günler geçiriyoruz?

Politik görüşle ilgili tek bir şey söyleyeceğim: Politik görüşü olmamanın en büyük politik görüş olduğunu düşünüyorum! Evet, son derece kaynayan ve sorunlu bu coğrafyada tanık olduğumuz şeyler katlanılması zor şeylerdi ve sanat hep ilk darbeyi yiyordu. Bu hep böyle olageldi ve gitmekte ne yazıkki. Yıllarca sansür ile yaşayan ve yaratmaya çalışan sanatçılar,ister istemez yaratıcılık konusunda güdükleşiyor. Çok aydınlık ve ışıklı bir tablo çizmek isterdim ama bu mümkün değil.

Politikada aktif rol almayı düşünür müsünüz?

Politikada sanatçı olarak kendimce aktif rol alıyorum zaten 40 yıldır. Başka türlüsünü hiç düşünmedim.

Genel düşünce artık buralarda yaşanmayacağı yönünde… Kimi Egeye yerleşmeyi, kimi de yurt dışında hayat kurmayı planlıyor. Sizin var mı ilerisi için bir düşünceniz? Yoksa anlık mı yaşarsınız?

Benim hiç bir zaman öyle bir düşüncem olmadı. Burada ülkemde yaşayıp çalışmaya ve üretmeye devam etmek ve olan bitenin sıkı takipçisi olmak… Plan bu.

Yurt dışına kıyasla sanatçılarımıza yeterli değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Yurt dışıyla kıyaslamayı bırakalı çok oldu. Değer verilmesi vsbunları geçelim, hakkı verilsin önce… Sendikası olan bir sinema sektörü olsun önce

BULUNDUĞUM NOKTADAN MEMNUNUM

Kadın her yaşta güzeldir muhakkak..Fakat siz her geçen sene fiziksel olarak daha da hoşlaşıyorsunuz. Fizik güzelliğinizi nasıl muhafaza ediyorsunuz?

Yıllar içinde daha gençleşmek mi? Bunun mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Sanırım yaşlanırken iyi yaşlanmak mümkün. Bunun yolu da kendini kontrol etmek, iyi beslenmek, spor yapmak ve hatta iyi ve olumlu bir insanolmaya çalışmak, çevrene, doğaya, insanlara, hayvanlara karşı iyi ve nazik olmak ve tabii çalışmaktan geçiyor.

Her zaman çok şıksınız. Seçimlerinizi nasıl yaparsınız?

Teşekkür ederim. Şık giyiniyor muyum bilmem ama rahat olmadığım hiçbir kıyafetle beş dakika bile durmam, duramam.Bu durumumun yarattığı bir tarz var ve ben onu seviyorum.

Zuhal Olcay’lar kolay yetişmiyor. Çok emek harcıyorsunuz buraya gelene kadar. Sanat kariyerinizde geldiğiniz noktadan tatmin oluyor musunuz? Tekrar başlamak imkânı olsa, aynı yolları mı kat ederdiniz?

İnsan hep daha fazlasını ister, hep daha çok ister ama ben kariyerimde yapmak istediğim hemen her şeyi yapabilen şanslılardanım. Memnunum bulunduğum noktadan… Elbette “keşke”lerim var ama bunun çok da önemli olduğunu düşünmüyorum.

Bir zamanlar çok daha yoğun ekranlardaydınız. Bilinçli bir geri çekilme mi, yoksa beklentilerinize uygun işler mi gelmiyor?

Ekranda olmak, 7/24 başka bir hayat olmaması demek ve çok yorucu. Bu yıl yeni bir tiyatro oyunuyla sahnede olacağım Kasım ayı sonunda. Tiyatro ve konserler, 2017-2018 planım bu ve fazlasına vaktim yok.

Bir kız çocuk annesisiniz. Kuşak çatışması yaşıyor musunuz? Kendi gençliğinize kıyasla yeni nesilkonusundaki düşünceleriniz nelerdir?

Kızımla kuşak çatışması yaşamıyorum hayır. Ama yeni dünya, iletişim kanalları, sosyal medya, internetin hayatımıza girişiyle değişen her şey ama her şey ister istemez farklılaştırıyorinsanoğlunu. Ve bu korkunç gidiş insan neslinin robotlara dönüşeceği çağın ilk bebek adımları. Kuşak çatışması mı demiştiniz!

“YETERİNCE EVLENDİM”

Evita müzikalindeki rolünüzle izleyenler sizi çok beğenmişti. Tekrar müzikal yapmayı düşünür müsünüz?

-Müzikalde rol almak ancak bir Türk yazar ve kompozitörün eseri olursa olur yoksa eskiden olduğu gibi Broadwaymüzikallerinin buralarda pazarlanması olayı artık gereksiz. Zaten geliyorlar, ulaşmak ve izlemek mümkün her zaman.

Çalışmadığınız dönemlerde Zuhal Olcay nasıl vakit geçirir. Nasıl bir yaşantısı vardır? Ruhunuzu neyle beslersiniz?

Çalışmadığım zamanlar yaptığım tek şey valizimi almak ve gitmek hemen… Gezmek beni en dinlendiren şey

Tekrar evlenmek var mı planlarınız arasında? Özel yaşamda huzuru ve mutluluğu buldunuz mu?

Yeniden evlenmek, evlenmemek vs… Bunlar hakkında kesin konuşmak bana hep komik gelmiştir. Yeterince evlendim, teorik olarak bir daha evlenmek gibi bir düşüncem yok.

Göktürk’te, Hisar Kültür Merkezi’nde çok coşkulu bir konser verdiniz. Nasıl buluyorsunuz Göktürk’ü?

Göktürk’tsahnenizde olmak çok güzel ve heyecan vericiMisafirperverliğiniz için teşekkür ederim.

Bir önceki yazımız olan KLASİKLERE HEP İLGİ OLACAK başlıklı makalemizde Antika Otomobil Federasyonu, Klakson Rent A Classic ve Klasik otomobil hakkında bilgiler verilmektedir.