GÜNDEM

Yeni Zelanda’da kanlı saldırı

Yazar  | 

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırılarda 49 kişi hayatını kaybetti. En az 20 kişinin yaralandığı açıklandı. Saldırılarla ilgili olarak üç kişi gözaltında tutuluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Katil bir bildiri yayınlamış, tüm Müslümanlarla birlikte ülkemi ve şahsımı da hedef alıyor” dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern olayı “terör saldırısı” olarak niteledi.

Ardern, “Bu, Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olacak” dedi.

Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush da, El Nur ve Linwood camilerini hedef alan saldırıların ardından, biri kadın dört kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bush, gözaltına alınanların araçlarında el yapımı bomba olduğundan şüphelenilen düzenekler bulunduğunu ve askerlerin bunları etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Avusturalya Başbakanı Scott Morrison gözaltına alınan dört kişiden birinin Avustralya vatandaşı olduğunu duyurdu.

Scott Morrison, adı açıklanmayan bu kişi için “aşırı sağcı terörist” dedi.

Yeni Zelanda’daki saldırıda şarjör detayı! Saldırgan azılı Türk düşmanı çıktı!

Saldırganlardan Brenton Tarrant’ın kapatılan twitter hesabında paylaştığı fotoğraflarda; silah ve mühimmatların üzerine ‘Müslümanlara karşı savaşan’ kişilerin isimlerini yazdığı görüldü. En dikkat çekici olanı ise Osmanlı Padişahı 1. Murat’ı kalleşçe şehit eden Miloş Obiliç.

Bir önceki yazımız olan Göktürk Mahallesi Muhtar Adayı Seval Kızılateş 14 Mart Tıp Bayramı'nda Doktorlarımızı Ziyaret Etti!.. başlıklı makalemizde 14 Mart Tıp Bayramı, Göktürk Mahallesi Muhtar Adayı Seval Kızılateş ve Seval Kızılateş hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir