RÖPORTAJ

YANSI, MÜZİK PİYASALARINA DAMGA VURMAYA HAZIRLANIYOR

Yazar  | 

 

 

YANSI, MÜZİK PİYASALARINA DAMGA VURMAYA HAZIRLANIYOR

Göktürk Motto’da düzenli olarak sahne alan ve sevenleriyle buluşan Yansı, müziğe nasıl başladığını ve yaz sonunda piyasaya süreceği single çalışmasıyla ilgili ipuçlarını bizlerle paylaştı.

 

 

 

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Adım Yansı Dilan Özçolpan. 20 Kasım 1989 doğumluyum, İzmirliyim. Liseyi İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde, üniversiteyi ise Boğaziçi Üniversitesi’nde okudum. 5 senelik Turizm İşletmecilik Bölümü’nü okulun ve öğrenciliğin tadını çıkara çıkara, anılarıma Amerika’da Work&Travel ve Viyana’da Erasmus’u da ekleyerek 7 senede bitirdim. Pişman değilim, hatta şu hayatta iyi ki yapmışım dediklerimden.


Müzik serüveniniz nasıl başladı?

Çocukluk dönemimde 5 sene kadar keman çaldım fakat pek sevmemiş olacağım ki bazen derslere zorla gittiğimi anımsıyorum. Zaten sonrasında da lise sınavları nedeniyle ara verdim ve bir süre sonra da bıraktım. Üniversite
yıllarımda çalmaktan çok söylemeyi sevdiğimi fark ederek okulun müzik kulübünde aktif olarak yer almaya karar verdim. Önce Boğaziçi Üniversitesi Rock Korosu’nda korist olarak, daha sonra da Showband isimli müzikal
ekibinde dans ve vokal performaslarımla yer aldım.

Peki profesyonel müzik kariyeriniz ne zaman başladı?

Profesyonel olarak müzik yapmaya başlamam yine o yıllarda Enbe Orkestrası’na girmem sayesinde oldu. O sıralar TRT’de Enbe Orkestrası şefi Behzat Gerçeker’in sunduğu, şu an adını hatırlayamadığım bir program sonrasında sahneye atlayarak amatör olarak doldurduğum bir CD’yi verdim ve dinlemesini rica ettim. Yaklaşık 3 ay kadar sonra bana sürpriz bir şekilde geri dönerek görüşmek istediklerini söyledi ve işte bu sayede profesyonel olarak müzik hayatım başlamış oldu. Gerçek bir sahnenin, o heyecanın ve tutkunun nasıl bir şey olduğunu ilk o zaman hissettim. Gel gör ki müzik aşkım derslerimin yoğunluğu ve kaçırdığım sınavlardan dolayı erken son buldu. Sonrasında birkaç yerde sahne alsam da bu aşk amatör olarak devam etmek zorunda kaldı.

Müziğe tam olarak dönüşünüz nasıl oldu?

4 sene kadar turizm sektöründe halkla ilişkiler ve pazarlama ile uğraştım. 2016 yılında bir arkadaşıma doğum günü hediyesi hazırlamak amaçlı bir şarkı kaydettim ve arkadaşlarımla beraber çok da eğlenceli bir klip hazırladık. Klibe ekleriz diye bir arkadaşımın sahne aldığı Catz’te söyledim ve sonrasında mekanın sahibi orada sahne almamı istedi. Aslında müziğe tam olarak dönüşüm ve hayatımdaki en büyük aşkın müzik olduğunu hatırlamam bu şekilde başladı, sonra da  ömrümün sonuna kadar aynı şevkle yapacağımı bildiğim bir tutku haline geldi.

 

Sonra, O Ses Türkiye macerası var.

Evet, 2017’de O Ses Türkiye’ye katıldım. 4 jüri üyesinin dönmesinin ardından
Murat Boz’u seçtim ama çeyrek finalden önce elendim. O Ses Türkiye
inanılmaz bir tecrübeydi benim için. Hala düşününce heyecanlanıyorum. Çok
güzel insanlarla tanıştım yarışma süresince ve sonrasında. Hala görüştüğüm
arkadaşlarım var.

Bu süreçte sana destek olan kişiler oldu mu?
Motto, sahneye tekrar alışmam ve pişmem adına bana inanılmaz destek oldu. O yüzden Göktürk’ün ve Motto’nun, Mehmet ve Engin Beylerin yeri apayrıdır bende. 1 sene önceki Yansı ile şu anki arasında dünyalar kadar fark var diyebilirim. Buradan da tekrar teşekkür etmiş olayım ikisine de. Motto’da sahne aldığım süre boyunca Göktürk ve Göktürklüleri tanıma fırsatı buldum. Sanırım Göktürk’te tanıdığım insan sayısı, yaşadığım yerde tanıdıklarımdan daha fazladır. Göktürklülerin bana gösterdiği yakınlığı ve içtenliği düşündükçe kendimi burada evimde gibi hissediyorum. Ayrıca tabi
ki dayım Ersan Gürcü bana bu yolun en başından beri arkadaşım, dayım,
gitaristim, menajerim ve öğretmenim olarak hep destek oldu; hiçbir zaman
hakkını ödeyemem.

Seni canlı dinlemek isteyenler nerede dinleyebilirler?

Şu an Göktürk Motto’da, Zekeriyaköy Cheers’ta, Suadiye Hotel’de (Madame Margot Kabaresi’nde solist olarak) düzenli sahnelerim oluyor. Martta başlayan ve tüm yaz devam edecek olan Boğazda Güzelleşelim projesinde de akustik performanslarımızla yer almaya devam edeceğiz. Yaz boyunca beni dinlemek isteyenlerle Dada Salon Bodrum’da beraber olacağız. Bu arada piyasada çok önemli ve çok büyük isimlerle çalışmış değerli hocam Celal Eldeniz’den şan dersi alıyorum, kendimi her gün daha fazla geliştirmeye çalışıyorum. Zaman el verdikçe kendime örnek aldığım isimlerin sahnelerini izlemeye çalışıyorum. Yaz sonunda da şahane bir single ile tüm dijital platformları, müzik marketleri ve radyo kanallarını sallamayı planlıyorum. Umarım şans benimle olur.

(https://instagram.com/bogazdaguzelleselim?utm_source=ig_profile_share&igshid=1caxdt5iwwqtd)

 

Bir önceki yazımız olan GÖKTÜRK MAHALLESİ MUHTAR ADAYI SEVAL KIZILATEŞ: ''DAHA GÜZEL BİR GÖKTÜRK İÇİN'' başlıklı makalemizde göktürk, kemerburgaz ve kemercountry hakkında bilgiler verilmektedir.