GÖKTÜRK'TE HAYAT

VERİMLİ LGS HAZIRLIĞI

Yazar  | 

Öğrencilerin eğitim hayatlarında belki de en çok yıprandıkları ve zorlandıkları sınav Lgs sınavıdır. Bir yandan yaş itibari ile yeni yeni gelişen bir birey diğer yandan sınav müfredatının sürekli değişerek soruların gittikçe zorlaşması ve bunlar yetmezmiş gibi sadece bir defa girilebilmesi…

Gerçekten de Lgs sınavı öğrenciler dolayısıyla onların bu hallerini görüp üzülen aileler için tam bir çileye dönüşmektedir.

Peki gerçekten de bu iş çözümsüz bir sıkıntı mı? Elbette hayır…

Ölümden başka her şeyin bir çözümü vardır derler ya.. Lgs hazırlığı tatlı bir heyecana dönüştürmek yine öğrenci ve ailesinin çalışmasına bağlıdır. Bu işteki sorunların en büyük nedeni öğrencimizin yıllardır özellikle matematikte temel eksikliği yaşaması ve günlük planlı programlı çalışmaya geçememesinden kaynaklanmaktadır. Öğrencimiz devam ettiği okuldan yada kurstan temel eksikliğini giderici bir çalışma istemeli ayrıca şimdiki Lgs konularını anlatan kitaplar talep etmelidir. Temel eksikliğini giderip 8. sınıf konularını mutlaka konu anlatım kitaplarından çalışmalıdır. Lgs hazırlıkta öğrencilerin zayıf kalmasının temel eksikliğinden sonraki en büyük sebebi ellerinin altında sadece soru bankalarının olmasıdır. Adı üzerinde soru bankası yani içinde sadece sorular var, konuyu bilmeden soruyu nasıl çözersiniz? Şimdi diyecekler ki ben zaten derslerde öğreniyorum ( öğreniyordum olacaktı pandemiden önce okulda öğreniyordunuz belki ama şimdi online derslerle konuyu öğrenmek çok zorlaştı) fakat genellikle öğrenemiyorlar ve konuyu bilmeden de soru bankalarında ilerleyemiyorlar.
Konu anlatım kitabı şu şartlarda zorunluluktur. Yoksa konuda eksiklikler kalır. Konu anlatım kitapları da öğrencinin seviyesine göre seçilmelidir. Özellikle temeli zayıf öğrenciler için hem başlangıç hem de orta seviyede anlaşılır bir dille yazılmış konu anlatım kitapları gereklidir.
Bu konuda öğrencinin seviyesine göre öğretmenlerden yada bu işi bilen uzmanlardan mutlaka kitap tavsiyesi isteyiniz. Kırtasiye yada kitap evlerindeki satış danışmanları daha fazla kar elde ettikleri kitapları satmak için sizi yanıltıp farkında olmadan öğrencimizin eğitim hayatına büyük bir zarar verebilirler…
Günlük çalışma programı oluşturulmuş ve seviyesine göre konu anlatım kitapları hazır olan öğrenci artık masa başına geçip en iyi liseleri kazanabilmek için yoğun bir çalışmaya girmelidir. Lamı cimi yok kendisini zorlayıp çalışmalıdır. Nasıl ki saatlerce bilgisayar, telefon yada tablet başında takılabilmektedir. Masa başında da takılmalıdır. Birkaç gün zorlansa da zamanla alışacaktır. Bu konuda aile taviz vermemeli çocuğunu masa başında tutmanın sıkıntısına girmelidir. Yoksa unutmamalıdır ki kendilerini çok daha büyük sıkıntılar bekler.
Konuları çalışmaya başlayan günlük düzenli çalışmaya geçen ve deneme sınavlarında yavaş yavaş net yükselmesi yaşayan öğrencide ve bunları gözlemleyen anne-babada Lgs sınavı tatlı bir heyecana dönüşmeye başlar. İşte zevk ve başarının başlangıç noktası burasıdır. İşin devamı başarı ve güzel liselerde okuyup başarılı olmaktır.
Zaten tüm öğrenci ailelerinin de hedefi çocuklarının ayakları üzerinde durup önce kendilerine sonra vatanına milletine ve insanlığa faydalı olmaları değil midir?
Lgs ye adamakıllı çalışıp en kaliteli liseleri kazanmanız dileklerimle…

Matematik öğretmeni & Eğitim danışmanı

Ömer KARAMAN

Bir önceki yazımız olan BİR DEFA OKUMAYLA NASIL EZBER YAPILIR? başlıklı makalemizde Eğitim Danışmanı, ezber yapma ve Matematik Öğretmeni hakkında bilgiler verilmektedir.