RÖPORTAJ

ÜNAL GÜNÇ İLE OKÇU TRİKO’NUN GELECEK HEDEFLERİNİ KONUŞTUK..

Yazar  | 

Adınızı sıklıkla Fashion TV ye düzenlediğiniz defilelerde duyuyoruz.  Fashion TV ve Okçu Triko arasındaki bu bağlantı nasıl kuruldu?

2019 yılının ikinci çeyreğinde Okçu Triko Fashion TV ile PR alanında birleşme kararı aldı. Fashion TV’nin PR ve tekstil hakları bende olduğu için Türkiye ‘de açık konuşmak gerekirse geçmiş ve alt yapısı kuvvetli olan bir grupla bizde birleşmek istiyorduk. Okçu’nun 48 yıllık firma tarihi ve gelenekçi şirket yapısı bizi bu marka ile birleşmeye itti diyebiliriz. Tabii Türkiye iç piyasası organizasyonunuda Okçu Triko bünyesinde bizzat yapmam ve iki taraf arasında köprü kurmam süreci biraz daha hızlandırdı.

 

İlerleyen dönemlerde bizleri hangi defileler bekliyor?

Bildiğiniz üzere her sene sayısız event yapıyoruz. Miss & Mr Fashion TV Güzellik Yarışması – Fashion TV Moda Ödülleri – Fashion TV Global Güzellik Yarışması Kıbrıs Ve daha bir çok organizasyon. Okçu yukarıda saydığım bir çok organizasyonun ana sponsoru. Bu arada Fashion TV’nin sadece Okçu’ya özel yaptığı organizasyonlarda var. İstanbul Masquared kulüpte yapılan büyük bir yapım buna dahildi mesela. FTV kanalıyla ilişkimizden sebep Türkiye’de ve dünyada bir çok sanatçı organizasyonunun da sponsoru olduğumuz bir gerçek.

 

Okçu Store projesi hangi illeri kapsayacak? Franchising süreçlerinden bahseder misiniz?

Aslında tüm Türkiye radarımızda. An itibari ile 11 Smart Store 900 corner bayimiz bünyemizde. Öncelikle hedefimizde bünyemizde bulunan bayilerimizi Smart Store mağazaya dönüştürme var. Mağazacılığı bilenlerle ileriye doğru hareket etmek ve büyümek bizim daha ilgimizi çekiyor. Hedefimizde 100 m2’yi geçmeyen mağazalar var. Yönetimi kolay maliyeti sabit, butik store diye tabir ettiğimiz aslında gardrop mantığında mağazalar. İşin sahiplerinin satışta olduğu ve yönettiği bu mağazalara her türlü teknik desteği veriyoruz. İnstagram yönetimi, stok takibi, network dataları yönetme. Her mağazaya yapılan ayrı ayrı defile ve PR organizasyonları ile stok devir hızını arttırmayı hedefliyoruz.

 

Mağaza başına; Sosyal İletişim Uzmanı, Görsel Uzman, Ürün Sorumluları, Satış Performansını Değerlendiren, Sistem Ekibi, PR Ekibi ayrı ayrı hizmet vermekte olup hepsi alanında tecrübeli kişilerden oluşmaktadır.

Yurt içi, yurt dışı hedefleriniz nelerdir?

Corner bayilerimizin işletimini devam ettirirken ki bu süreci Osmanbey ve İzmir toptanlardan yönetiyoruz. Smart Store mağazalar için, Türkiye için hedefimiz 30 Smart Store olarak belirledik. Yurt dışı organizasyonumuzda orta ve uzun vadede 35 mağaza hedefimiz var. Yurt dışı fizibilitelerinde sona doğru yaklaşmak üzereyiz. Kararlı bir alt yapıya ulaştığımız andan itibaren yılın son çeyreğinde yapılanmaya çıkış vereceğiz.

 

Türkiye iç piyasası dinamikleri hakkında ne söylemek istersiniz?

Bildiğimiz üzere çok değişik ve hareketli bir coğrafyada bulunuyoruz. Belki bir çok ülkeden daha fazla sınandığımız alanlar var. Tabii bu bize oldukça değişken stratejileri uygulama fırsatı veriyor. Olumlu açıdan bakarsak bu kadar değişken yapıdan hasarsız çıkmak bizim adımıza sevindirici. Büyük bir aileyiz ve aileyi korumak adına bir çok planımız var ve uyguluyoruz. Başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Biliyorsunuz krizi fırsata çeviren nadir ülkelerdeniz. Kararlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.

 

Sizinle ivme kazanan bu sürecin finalinde bizleri neler bekliyor?

Elbette küresel bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Dijital dünyayı iyi takip edip kurgulayıp içinde olmaya devam ediyoruz. Tasarım dilini iyi okuyan bir stil firmasıyız. Hedefimiz sokaktaki kadının kendini bizimle iyi hissetmesi. Bizim kadınımızın ayakları yere basıyor, modayı ve giyinmeyi seviyor, başarılı üretken ve tutkulu bir kadın. 48 yıllık bir tabana sahip olan firmamızı bu alt yapı ile bir yarım asır daha dünya platformunda iyi bir pozisyonda konumlandırmaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan BESTE AÇAR: YOLU SEVGİDEN GEÇEN HERKESLE BULUŞUYOR.. başlıklı makalemizde ACCESS BARS, BESTE AÇAR ve ENERJİ hakkında bilgiler verilmektedir.