GÜNDEM

TESCİLLENEN İLK COVİD-19 AŞISI

Yazar  | 

TESCİLLENEN İLK COVİD-19 AŞISI

Mesajcı Ribo Nükleik Asit (mRNA) temelli aşı adayı, dünyada tescillenen ilk Covid-19 aşısı oldu.

Aşı, 10 ay gibi kısa bir sürede klinik öncesi geliştirme çalışmaları ve 3 aşama klinik denemeleri tamamlayarak onay almayı başardı.

Aşı, formülündeki RNA bileşim sayesinde Covid-19’u etkisiz kılan kan şekeri enzimleri ile alımlayıcı-bağlayıcı İmmünoglobulin G antikorlarını harekete geçirmeyi, hücre düzeyinde bağışıklık tepkisi yaratan CD4+ ve CD8+ glikoproteinlerini artırmayı amaçlıyor.

YÜZDE 95 ETKİLİ

Pfizer ve BioNTech, 18 Kasım’da 3’üncü aşama klinik denemelerini tamamladığını, aşı adayının virüse karşı bağışıklık sağlamada yüzde 95 etkili olduğunu bildirmişti.

Şirketler, aşı adayının acil kullanımına izin verilmesi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile Avrupa İlaç Ajansına (EMA) başvurularda bulunmuştu.

İNGİLTERE BAŞLIYOR 

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu, “BNT162b2” aşı adayının yaygın kullanım için güvenli olduğunu bildirdi.

Böylece İngiltere, Covid-19’a karşı geliştirilen bir aşı adayına onay veren ilk ülke oldu.

Onayın ardından İngiltere’de gelecek haftadan itibaren yüksek öncelikli gurupların aşılanmasına başlanması bekleniyor.

İngiltere daha önce aşıdan 40 milyon doz satın almak üzere ön anlaşma yapmıştı.

PFİZER CEO’SU: İNGİLTERE’Yİ ZAMANINDA HAREKET ETTİĞİ İÇİN ALKIŞLIYORUM

Pfizer’ın CEO’su  Albert Bourla tarafından yapılan açıklamada, “Bu yetkilendirme, bilimin kazanacağını ilk ilan ettiğimizden beri üzerinde çalıştığımız bir hedefti ve MHRA’yı dikkatli bir değerlendirme yapma ve İngiltere’de insanları korumaya yardımcı olmak için zamanında harekete geçme yeteneklerinden dolayı alkışlıyoruz. Daha fazla yetkilendirme ve onay beklediğimizden, dünya çapında yüksek kaliteli bir aşıyı güvenli bir şekilde tedarik etmek için aynı düzeyde aciliyetle hareket etmeye odaklandık” dedi.

İngiltere, Sağlık Bakanı Matt Hancock ise aşılama programın önümüzdeki hafta başlarında başlayacağını söyledi. İngiltere Aşı Komitesi, öncelikli olarak aşı olacaklara ilişkin son tavsiyesini kısa vir zaman içinde duruacağını bildirdi.

ABD’DE DURUM

ABD’de Pfizer, Çin’de Fosun Pharma ilaç firmalarının üretim lisansını aldığı aşı adayı için 1’inci ve 2’nci aşama klinik denemelerinin Almanya’da yürütülmesinin ardından 27 Temmuz’da ABD, Arjantin ve Almanya’nın aralarında olduğu ülkelerde 30 bin sağlıklı gönüllünün katılması hedefiyle 3. aşama klinik denemeler başlatılmıştı.

ÇOK SAYIDA ÜLKE ÖN ANLAŞMALAR YAPTI

Şirketler, aşının tedariki için ABD, Avrupa Birliği (AB), İngiltere, Kanada ve Japonya ile anlaşmalar yaptı. ABD hükümeti, aşı adayının başarılı olması halinde 100 milyon doz aşı satın almak için 1,95 milyar dolar taahhüt ederken, AB Komisyonu aşıdan 300 milyon doz, İngiltere 40 milyon doz, Kanada 20 milyon doz, Japonya ise 120 milyon doz satın almak üzere ön sözleşme imzalamıştı.

TÜRKİYE 25 MİLYON DOZ ALMAYI PLANLIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Kasım’da, Türkiye’nin aşı adayından, 1 milyonu aralıkta olmak üzere kış aylarında 25 milyon doz satın almak üzere görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı.

Şirket, aşıdan 2020 sonuna kadar 100 milyon ve 2021 sonuna kadar ise yaklaşık 1,3 milyar doz üretmeyi planlıyor.

DSÖ’DEN PFİZER-BİONTECH AÇIKLAMASI

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada, Pfizer-Biontech aşısının verilerinin incelendiğini, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu MHRA’nın onayından sonra sürecin hızlanabileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısı ile ilgili verileri aldığını ve acil kullanım izni için değerlendirmeye başladığını açıkladı.

DSÖ, İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu MHRA’ya atıfta bulunarak, aşıyı değerlendirirken MHRA ile görüştüklerini ve bu durumun süreci hızlandırabileceğini belirtti.

Bir önceki yazımız olan 2021 KEHANETLERİ NELER? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.