GÜNDEM

Somonun Lezzetin iİftar Sofralarına Taşıyın

Yazar  | 

Ramazan ayı boyunca doğru beslenme ile koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlü tutmak oldukça önemli. Oruç sırasında yaklaşık 15 ila 16 saat aç ve susuz kalan vücudun doyurucu olduğu kadar sağlıklı ve besleyici gıdalara ihtiyacı var. Uzun süre tok tutma özelliği ve lezzetinin yanı sıra zengin protein, mineral, omega-3 kaynağı olmasıyla dikkat çeken Norveç somonu, iftar sofralarına sağlık ve lezzet katan bir besin olarak öne çıkıyor. Bu farkındalıkla Seafood From Norway, evlerimizde olduğumuz bu ramazanda sağlıklı olduğu kadar lezzetli Norveç somonlu tarifleri sizin için sunuyor.

Ramazan ayının gelmesiyle oruç tutanları iftar heyecanı sardı. Ancak koronavirüs (COVİD-19) ile mücadele ettiğimiz bugünlerde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak da aynı derecede önem taşıyor. Özellikle değişen yeme düzenine uzun saatler tutulan oruç süresi de eklenince sağlıklı, hafif, dengeli ve uzun süre tok tutma özelliğine sahip olan gıdalar ön plana çıkıyor.

Lezzetli olduğu kadar sağlıklı bir yiyecek…

Bağışıklık sistemimizi geliştirmek için iftar sofralarında da deniz ürünlerine yer vermek oldukça önemli. Ayrıca deniz ürünleri, bağışıklık sisteminin az bulunan önemli elementi olan selenyum zengini olmasıyla tüketilmesi en kritik besinlerin başında geliyor. Yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü ve Norveç Sağlık Kurumu, haftada en az iki öğünde yağlı balık tüketilmesini öneriyor. Yüksek besin değerine sahip yağlı balıklardan Norveç somonu, lezzetinin yanı sıra zengin protein, mineral, omega-3 kaynağı olmasıyla da kaliteli bir öğün oluşturuyor.

Günlük protein ihtiyacının yarısı Norveç somonundan!

Parlak derisi ve pembe rengiyle diğer somon balıklarından ayrışan Norveç somonu, vücudumuz için vazgeçilmez olan protein yönünden de çok zengin bir balık türü. Öyle ki, 140 gramında 28,6 gram protein bulunduran Norveç somonu, yetişkin bir insanın günlük protein ihtiyacının yüzde 49’unu karşılıyor. Bu şifa deposu balık, zengin içeriğiyle iftar sofralarında baş tacı oluyor.

Türkler Norveç somonunu sağlıklı ve lezzetli olduğu için tüketiyor

Her gün dünya çapında Norveç somonuyla hazırlanan 14 milyon yemek servis ediliyor. Tokyo’dan Rio’ya, İtalya’dan Türkiye’ye kadar her ülkede sofralarda yer almasına rağmen, hâlâ bu lezzetli olduğu kadar faydalı balık hakkında birçok kişinin bilmediği çok şey var. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’nin araştırmasına göre Türk tüketicilerin yüzde 70’i somon tercihlerini Norveç somonundan yana kullanırken bu seçimlerini etkileyen kriterler sağlık, lezzet, gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik olarak sıralanıyor.

Norveç Deniz Ürünleri Endüstrisi’nden pandemiye karşı sürdürülebilir balıkçılık

Norveç Deniz Ürünleri Endüstrisi, her dönem olduğu gibi pandemi döneminde de sürdürülebilir balıkçılık ile herkesin güvenli bir şekilde besleyici deniz ürünlerine ulaşmasını sağlamak için çalışıyor. COVİD-19 virüsünün yiyecek veya su yoluyla bulaşan bir hastalık vakası olmadığının altını çizen Norveç Deniz Ürünleri Endüstrisi, Norveç’ten gelen balık ve deniz ürünlerinin tüketilmesinin güvenli olduğunun altını çiziyor. Deniz Araştırmaları Direktörü Sissel Rogne,“Araştırmalar ve değerlendirmelerden elde edilen sonuçlar balıkçılık ve diğer ülkelerle iş birliği için büyük önem taşıyor. İhracatın devamlığını sağlamak ve operasyonların sürdürülebilirliğinin devam etmesi için için elimizden geleni yapıyoruz” açıklamasında bulundu.Ramazanda sağlıklı olduğu kadar lezzetli Norveç somonlu tarifler…

Norveç Somonlu Şiş

Yaratıcılığınızı konuşturarak lezzetli bir başlangıç yemeği hazırlamak için yalnızca pırasa, yeşilbiber, tahta şiş ve Norveç somonuna ihtiyacınız var! Hazırlama Süresi: 20 dakika

Malzemeler

600 g taze Norveç somonu

1 adet pırasa

1 adet çan biberi- yeşil

Natürel sızma zeytinyağı

Tuz ve tahta şiş

Hazırlanışı

 • Norveç somonunun derisini çıkarın ve küçük küpler halinde kesin.
 • Biberi yıkayıp eşip paralar halinde kesin.
 • Pırasanın yeşil kısmını kesin, yıkayıp 1 cm kalınlığında kesin.
 • Norveç somonu küplerini sebzelerle dönüşümlü olarak tahta şişlere dizin.
 • Tuz serpip fırça ile yağlayın.
 • Sıcak ızgarada ya da tavada somon parçalarının her yanı altın sarı olana dek kızartın.
 • Hemen servis edinFırında Sebzeli Norveç Somonu

Fırında Norveç somonu iftar sofralarınız için ideal bir yemek. Bu sayede balık fırındayken siz de iftar sofranızı rahatlıkla kurabilirsiniz.

Malzemeler;

600 g Norveç somon fileto, (derisiz ve kılçıksız

1 adet kırmızı biber

8 adet çeri domates

3 yemek kaşığı zeytinyağı

tuz ve biber

1 adet kırmızı soğan

0.5 adet pırasa

1 pcs havuç

0.5 adet dolmalık (sakız) kabak

1 tutam kuru kekik

1 tutam mercanköşk

alüminyum folyo

Servis etmek için

Ekşi krema (az yağlı)

Hazırlanışı

 • Fırını önceden 200 dereceye ısıtın.
 • Norveç somonunu servis boyutlarında kesin.
 • Soğanları kayık biçiminde kesin, biberleri doğrayın, pırasa, havuç ve kabağı dilimleyin.
 • Yağı, baharatları ve sebzeleri bir kasede karıştırın. Karışımı bir fırın kabına alın.
 • Sebzelerin üzerine iki kaşık su gezdirin ve üzerine Norveç somonu parçalarını dizin. Tuz ve biber ekin ve kabı alüminyum folyo ile kapatın.
 • Fırın kabını fırının ortasına yerleştirin ve 20 dakika kadar pişirin.
 • Unutmayın ki pişme süresi Norveç somonu parçalarının iç ısısına, buzdolabından yeni çıkarılmış olmasına, buzunun yeni çözdürülmüş olmasına ya da hazırlıktan önce oda sıcaklığında olmasına olarak değişebilir.
 • Üzerine birkaç kaşık ekşi krema koyarak servis edin.

Bir önceki yazımız olan Ramazan’da da Banvit’le lezzetli sofralar... başlıklı makalemizde banvit, hindi füme ve iftar ve sahur menüleri hakkında bilgiler verilmektedir.