Genel

Sömestr tatilinde ne yapacaksınız?

Yazar  | 

oyuncak müzesiKarne zamanı yaklaşırken bu soruyu sormak da duymak da kaçınılmaz. İlginç olan şu ki, insan bazen nasıl plan yapacağını bilemiyor. Ajanda sayfalarımızda birbirinden güzel etkinlik önerilerimizi sizlerle paylaştık. Ancak şehirde olan biten elbette bununla sınırlı değil. Elimizden geldiğince, hem tanıdık hem alternatif seçenekleri sunmaya devam ediyoruz… Herkese iyi tatiller!

 

 

 

 

Rahmi M. Koç Müzesi’nin büyülü atmosferi

Müze gezmesi, eskiden çocuklar için sıkıcı bir okul etkinliğinden öteye geçemezdi. Oysa şimdi o kadar güzel seçenekler var ki, çocuklar neredeyse müzelerden çıkmak istemeyecekler. Rahmi M. Koç müzesi de bunların başında geliyor. Eğlenceli ve eğitici aktiviteleriyle çocuklar kadar ailelerin de gözdesi olan müzenin benzersiz atmosferinde açılan sergiler dışında, Faber Castell’in desteğiyle gerçekleşen Hafta Sonu Eğitim Atölyesi projeleri de büyük ilgi görüyor. Fenerbahçe Vapuru’nda yapılan atölyelerin yanı sıra doğum günü kutlamaları da cabası. 16 Haziran’a kadar devam edecek olan “Hayallerle Dolu Küçük Evler” ise kaçırılmaması gereken sergilerden. Müzenin yirminci yılı için özel olarak oluşturulan koleksiyonda, 19. yüzyıldan bugüne İngiliz, Alman, Fransız ve Amerikan  yapımı bebek evlerini görmek mümkün. 1901-2014 yılları arası üretilen, teneke otomat oyuncaklardan oluşan “Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar Sergisi” de, Fenerbahçe Vapuru’nda daimi müze sergi olarak açıldı, duyurulur. Siz siz olun, Rahmi M. Koç müzesine bir değil, birkaç gün ayırın.

Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy

Tel: 0 212 369 66 00

Ziyaret saatleri

Salı’dan Cuma’ya 10:00-17:00

Cumartesi, Pazar ve Bayram Günleri

10.00-18.00 (1 Ekim-31 Mart)

10.00-20.00 (1 Nisan-30 Eylül)

 

Kidzania’da ‘eğlenceli eğitim’!

4-14 yaş arası çocuklar için tasarlanan Kidzania, eğlenceyle öğrenmeyi birleştirerek çocuklara farklı bir öğrenme deneyimi sunuyor. Gerçek bir ülke mantığıyla kurulan, çocuk ölçeklerinde inşa edilmiş bir dünyayı temsil eden mekan, ilk uluslararası tema parkıdır 15 yıl önce Meksika’da kurulan Kidzania, sürekli değişen yaşam şartlarının yeni kuşaklar üzerindeki etkisiyle özellikle son 10 yılda daha çok ilgi gören eğlendirirken eğitme (edutainment) anlayışının temsilcisi KidZania, 13 ülke ve 16 şehirde faaliyet gösteriyor. Bir eğlence ülkesi olmasının yanısıra bir eğitim merkezi de olan Kidzania, birçok aktivite sayesinde çocukların yetişkinlerden öğrendikleri bilgi ve davranışları kullanmalarına olanak tanıyor. Doğum günü partileri ve özel organizasyonlara da imkan veren mekan, sınırsız eğlence vaat ediyor.

Adres: Akasya Acıbadem Yeni Nesil Yaşam Kompleksi

Ankara Devlet Yolu Haydarpaşa Yönü 4. km Çeçen Sok. Acıbadem

Tel: 0850 200 54 39

Ziyaret saatleri:

Salı, Çarş ve Perş 10.00-17.00

Cuma ve Ctesi 10.00-15.00 ve 16.00-21.00

Pazar 10.00-15.00 ve 16.00-20.00

 

Çöp Adam sayesinde çöp adamlar tarih oluyor

‘Çöp adam bile çizemem’ diyenler için açılan muhteşem bir resim atölyesi burası. Buradaki eğitmenler sayesinde, resimle barışmak mümkün. Tabii minik ressam adayları da unutulmamış. Yaratıcılığın monoton eğitimle sınırlandırılmadığı, güneşin mutlaka sarıya denizin maviye boyanmadığı, yağlıboya ağırlıklı programda renk temelli bir eğitim veriliyor. Yağlıboya, spatula, fırça kullanımı öğretiliyor, renk perspektifi ve renk karışımları teorik bilgileri genç ressam adaylarıyla paylaşılıyor. Çocukların yeteneklerinin şekillendirildiği Temel Sanat Eğitimi’yle başlayan ve yağlıboyayla devam eden atölyeler, 5-9 yaş grubu için özel olarak hazırlanmış.

Adres: Nispetiye Cad. Petrol Sitesi 9. Blok Daire 14 Etiler

Tel: 0212 236 83 84

 

Snowpark’ta spora doymak!

Türkiye’nin ilk kar eğlence merkezi Torium Snowpark, en popüler kış sporları merkezi olmaya aday. Sadece kış aylarında değil, yılın dört mevsimi kış sporları ve kar eğlencesi yaşamak isteyenleri bekliyor. En düşük kar kalınlığının 50 cm’yi aştığı Snowpark’taki karın kalitesi, Uludağ ve Kartalkaya’daki karın kalitesine eşdeğer. Kızaklı tüp kaydırak, 55 metre uzunluğunda 3 sıçrama rampalı snowboard parkuru, çift ahşap kızak rampası, halatlı dağ tırmanışı, kayak eğitim parkuru ve kar oyun alanı bulunan mekanın kayak ve snowboard eğitimine uygun pistleri de var. Ayrıca kayak malzemesi de temin edilebiliyor. Türkiye Kayak Federasyonu lisansı almış, Türkiye Şampiyonluğu ve uluslararası dereceleri olan eğitmenler tarafından özel ya da bireysel ders alabilir, ailece kış sporlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Adres: Saadetdere Mah. E-5 üzeri Haramidere, Esenyurt

Tel: 0212 699 69 70

Ziyaret saatleri: Hafta içi:12.00-21.00 / Hafta sonu:10.00-21.00

 

‘’Bir Dolap Kitap’’ İstanbul buluşması

Okudukları çocuk kitaplarıyla ilgili harika paylaşımlarda bulunan, birçok anne baba, eğitmen ve yayınevi tarafından ilgiyle takip edilen Yıldıray Karakiya ve Banu Aksoy’un blogu Bir Dolap Kitap, İzmir’den sonra bu kez Kadıköy’de okurlarıyla bir buluşma ayarladı. 24 Ocak 2015 Cumartesi günü saat 14:00’te Kadıköy’de onlarla buluşmaya ve iki lafın belini kırmaya ne dersiniz? Hem, Dünyalı dergisiyle henüz tanışmayanlar da bu vesileyle tanışmış olur. Üstelik işin ucunda oyun, eğlence, hediye ve bol etkinlik var. Mekan konusu henüz bir netlik kazanmadı. Detaylı bilgiyi ve son gelişmeleri birdolapkitap.com’dan takip edebilirsiniz. Katılımınızı ise birdolapkitap@gmail.com adresine bir e-posta göndererek belirtirseniz harika olur.

 

VIALAND coşkusu!

Açıldığı günden beri büyük bir ilgi odağı olan VIALAND, tek bir kez ziyaret etmekle doyulacak cinsten değil. Tema park, AVM ve gösteri merkezini aynı alanda buluşturan VIALAND, 100 futbol sahası büyüklüğünde. Devasa şatosuyla sizi karşılayan park, sadece çocuklara değil size de gerçek bir masal büyüsü vaat ediyor. Oyun Dünyası, Efsaneler Dünyası ve Macera Dünyası bölümlerinden oluşan tema parkta 50’den fazla eğlence ünitesi bulunuyor. Kaşif Dora mı istersiniz SüngerBob mu? Vikinglerle maceraya atılmak mı cazip yoksa 4 boyutlu sinema keyfi mi? Heyecan ve eğlenceye doymak için VIALAND mükemmel bir adres.

Adres: Yeşilpınar Mahallesi

Girne Caddesi, Eyüp

Tel: 0850 210 85 63

Ziyaret saatleri

AVM Ptesi-Salı-Çarş-Perş ve Pazar 10.00-22.00 / Cuma-Ctesi 10.00-23.00

Tema Park Hafta içi ve hafta sonu: 11.00-23.00

 

 

Yedikule Hayvan Barınağı’nda bir gün

Çocukların gelişim süreci boyunca hayvan beslemenin önemi bilimsel olarak ispatlanmışsa da, ne yazık ki her ev ve aile bunun için uygun olmayabiliyor. Bu durumda belki de sokaklardaki ya da barınaklardaki hayvanlarla ilgilenmek en güzeli. Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da birçok barınak var. Bunlar içinde çocuğunuzla gitmek için en uygun olanlarından biri Yedikule Hayvan Barınağı. Hemen her gün çeşitli okulların, ailelerin ve ünlülerin ziyaret ettiği barınakta hayvanların sadece yemek ve barınmaya değil, sevgiye de ne kadar ihtiyaç duyduklarını görmek ve çocuğunuzun da aynı bilinçle büyümesini sağlamak için uygun zamanlar yaratabilirsiniz. Barınağın hem mimarı hem de sorumlusu olan Meral Hanım, eğer içeride teftişte değilse sizi güleryüzüyle karşılayacaktır. Giderken yanınızda kuru mama, makarna veya bol bol eski gazete götürebilir, barınak hayvanlarının yaşamında çocuğunuzla birlikte küçük de olsa bir iz bırakabilirsiniz.

Adres: Yedikule Sahil Yolu, Yedikule surdibi

Eski havagazı deposu

Tel: 0212 633 58 57

Ziyaret saatleri: 10.30-15.00

 

Oyuncak Müzesi’ni unutmak mümkün mü?

Bir kez değil, defalarca gezilmesi gereken bir mekan İstanbul Oyuncak Müzesi. Şair ve yazar Sunay Akın’ın kişisel çabaları ve 15 yıl boyunca gezdiği ülkelerin antikacılarından, açık artırmalarından aldığı oyuncaklarla kurduğu müze, ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Yurtiçi ve yurtdışından getirilen yaklaşık dört bin antika oyuncağın bulunduğu müzenin en eski parçası 1817 yılına ait Fransız yapımı bir oyuncak keman. Porselen bebekler, yüzlerce yıllık misketler, bebek evleri, teneke oyuncaklar arasında büyülü zamanlar geçirme şansı yakalamak için harika bir fırsat. Siz çok uzaklarda kaldığını sandığınız çocukluğunuzla buluşurken, çocuğunuz da hiç bilmediği bir geçmişle tanışacak. Ona bir müzenin nasıl gezileceğini ve kültür gezilerinin inceliklerini öğretmek için de güzel zamanlama. Müzeyi gezerken kulaklığınızı takmayı unutmayın!

Adres: Ömerpaşa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok. No: 17 Göztepe

Tel: 0216 359 45 50-51

Ziyaret saatleri: Hafta içi: 09.30-18.00 / Hafta sonu: 09.30-19.00

 

Barış Manço Evi’ni ziyaret zamanı!

‘’Adam Olacak Çocuk’’u izleyen çocuklar bugün kocaman oldular ve şimdi onların çocukları var. Ama ne yazık ki, zamane çocuklarından çok azı Barış Manço’yu tanıyor. Oysa Barış Abilerini tanısalar, eminiz müziğini de kendisini de çok severlerdi. Onlara bu fırsatı yakalamaları için bir şans verebilir ve Barış Manço denildiğinde ilk akla gelen semt olan Moda’daki müzeye ailece gidebilirsiniz. Kadıköy Belediyesi’nin sanatçının yaşadığı ve eserler ürettiği evi müzev haline getirmesi harika bir fikir doğrusu. Zira bu şahane mekan, yıllardır ziyaretçi akınına uğruyor. Barış Manço’nun nesiller boyu, sonsuza dek yaşaması dileğiyle…

Adres: Yusuf Kamil Paşa Sok. No: 5 Moda

Tel: 0216 337 94 13

Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç her gün 09.00-17.00

 

Kidsnook’ta kitap seçimi

İstanbul’un en güzel çocuk mekanlarından biri olan Kidsnook, tatilde de harika etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Hem kitabevi hem aktivite mekanı olan Kidsnook’ta bu ay gerçekleşecek en önemli etkinliklerden biri “Çocuğunuz için doğru kitap seçimi ve çocuklara kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz” konusu üzerine kurulu. Bir nevi seminer havasında gerçekleşecek sunum aslında yetişkinler için ama asıl faydası çocuklara. Ayşegül Dede’nin sunumuyla 25 Ocak’ta saat 13.00’te gerçekleşecek etkinliği kaçırmayın. Gitmişken Kidsnook’un kitap rafları arasında dolaşıp, seminerden edindiğiniz bilgileri değerlendirmeyi de unutmayın.

Adres: Yıldırım Oğuz Göker Sok. No: 11 Akatlar

Tel: 0 212 324 07 06

 

 

Buz Müzesi’nde eğlenceyle ısının!

Üşümekten hoşlanan pek kimse yoktur herhalde. Ama söz konusu Buz Müzesi olunca işler değişebilir! -5 derecede soğutulmuş bir alanda yer alan Magic Ice (Sihirli Buz Müzesi), sadece kar ve buzdan oluşuyor. Kuzey Işıkları, İskandinav doğası, hayvanları, tarihi, Viking yaşamı hakkında bilgi sahibi olmak için mükemmel bir ortam… Mevsimlere bağlı olmayan ve kapalı bir alanda 365 gün kutupları yaşatma fikrinden yola çıkarak kurulan Magic Ice, dünyada ilk kez Türkiye gibi ılıman iklimli bir ülkede açıldığı için de dikkat çekici. 170 ton buz kullanılan mekanda, buz bardan alıp içeceğiniz meyve suyu da bu farklı deneyimin bir parçası. Kutupları gezerken üşümemek için Eskimo kıyafetlerini giymeyi, çıkarken de iade etmeyi unutmayın!

Adres: Kocatepe Mah. Paşa Cad. Forum İstanbul AVM B1 Blok No: 2 Bayrampaşa

Tel: 0212 640 04 40

Ziyaret saatleri: Her gün 10:00-22:00

 

Okay Temiz’le ritmi yakalamak

Türkiye’nin en önemli perküsyon sanatçılarından Okay Temiz, Kuledibi’ndeki yerinde çocuklar için özel atölyeler düzenliyor. Ritim ve hareket çalışmalarıyla eğlenirken, aynı zamanda müzikle tanışan çocuklar; ileride daha başarılı bir hayatın ilk adımlarını atıyorlar. 4-13 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenen atölyelere mutlaka katılın. Evet, çocuğunuz dışında siz de katılabilirsiniz. Çünkü yetişkinler için de atölyeler var.

Adres: Lüleci Hendek Cad. Tatar Beyi Sok. No: 15 Kuledibi

Tel: 0 533 770 99 67

 

İTÜ Bilim Merkezi’nde geleceğin mucitleri var

Size şu an belki çok uzak görünebilir ama çocuğunuz ileride bir bilim adamı olacaksa, bu en çok sizin sayenizdedir. Ona bazı imkanları tanırsanız, bunun olup olmayacağını da görmek mümkün! Şimdi onun elinden tutun ve İTÜ Bilim Merkezi’nin yolunu tutun. Çocuğunuzun içindeki gizli bilim adamını çıkarmanın en iyi yolu, buradan geçiyor çünkü. Buradaki Kış Bilim okulları, 27 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında  4-6 ve 7-11 yaş aralıklarına yönelik eğitimler düzenleyecek.

Adres: İTÜ Taşkışla Kampüsü, Taksim

Tel: 0212 251 60 13

Ziyaret saatleri: Hafta içi 10.00-17.00 / Hafta sonu: 10.00-16.30

 

Atölye Krem Karamel’de sağlıklı ve eğlenceli saatler!

Farklı yaş gruplarındaki çocuklar için özel olarak dizayn edilen Atölye Krem Karamel’le daha önce tanışmış olmalısınız. Göktürklü çocuklar ve ailelerinin sık sık ziyaret ettiği bu şahane mekanda minik şefler keyifle yemek pişiriyor. Her yaşta çocuk için uygun aktivitelerin yer aldığı Atölye Krem Karamel çocukların hem yaratıcılıklarını geliştirerek yemek yeme alışkanlıklarını düzenlemelerini hem de yeni şeyler keşfederken öğrenmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Bebek Aşçı (Kinder Cook), Çocuk Aşçı (Jr. Cook) ve Genç Aşçı (Young Cook) olmak üzere üç ayrı program uygulanan mekanda, sömestr tatilinde de atölyeler devam edecek. Detaylı bilgi için;

Adres: İstanbul Cad. Countrylife Residence İç Avlu No: A-181 Göktürk

Tel: 0212 322 44 34

 

Göktürk Göleti’nde derin bir nefes!

Yanıbaşlarında bir doğa harikası olan Göktürklüler, acaba bundan ne kadar faydalanıyor? Karaçam, sahil çamı, saplı meşe, doğu kayını, dişbudak, defne, böğürtlen gibi birçok bitki ve ağaca ev sahipliği yapan ormanlık alanda, yaban domuzu, kurt, sincap, çakal, tilki ve köstebek gibi hayvan türleri de yaşıyor. Doğal yaya yolları, koşu yolu ve çeşitli doğa etkinliklerinin yapılabileceği arazide, her mevsim temiz hava almak ve doğayla buluşmak mümkün. Havaların izin verdiği ölçüde, yanınıza alacağınız bir termos çayınızla veya elinizde kahvenizle gidebileceğiniz bu kıymetli yere hakkını verin. Çocuğunuzla birlikte doğaya kavuşun. 560 dönümlük Göktürk Göleti’nin muazzam manzarasını çekmek için fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. Etraftaki köpekler ise sizi korkutmasın. Ormana kadar size oyunlar oynayarak eskortluk edip, çıkışta da sizi uğurlamaya gelirler en fazla.

Adres: Göktürk Merkez Mah. İstanbul Caddesi

 Tel: 0212 628 84 18

Bir önceki yazımız olan İntown kids yayın hayatına başladı başlıklı makalemizde çocuk dergisi, göktürk çocuk dergisi ve göktürk dergi hakkında bilgiler verilmektedir.