GÜNDEM

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu 5-8 Mart tarihleri arasında ‘Milas ve Bodrum Peynir Festivali’ düzenliyor.

Yazar  | 

Milas ve Bodrum Peynir Festivali’nin iki ayağı var.İlki Milas’ta 6. Güney Ege Tarım ve Hayvancılık Fuarı çatısı altında gerçekleşiyor. 5 ve 6 Mart’ta Milas Süt Birliği’nin standında Türkiye’nin dört bir yanından Slow Food’un desteklediği peynir üreticilerinin tadım ve satışları yapılıyor.

Peynir Festivali kapsamında Bodrum’un ünlü lokantalarından Erenler Sofrası,  Kısmet Lokantası, La Pasion, Musto, Bitez Bağarası Lokantası ile Zazu Bistro’da  özel peynirli menüler sunuluyor.

Önümüzdeki hafta sonu, Türkiye için bir ilk olan Peynir Festivali’ni desteklemek için Bodrum’a gidilmeli..

 

 

Festivalin yurt dışından uzman konukları da var. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksek Okulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü’nde Üsküp Üniversitesi’nden gıda uzmanı Prof. Dr. Sonja Srbinovska konferansı, Avusturyalı peynir üreticisi Robert Paget’nin de uygulamalı ‘Peynir atölyesi’ var.

7-8 Mart Günlerinde ise festivalin Bodrum ayağı başlıyor. Peynir satışları, konuk uzmanların konferans ve atölye çalışmaları Turgutreis Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde gerçekleşiyor.

Marmara Koleji Halikarnassos Kültür Merkezinde “ Yöresel Peynirlerimiz ve Geleceği” konulu panel düzenleniyor.  SF İzmir Bardacık Birliği Lideri Nedim Atilla yöneteceği panele konuşmacı olarak  Prof. Dr. Bike Kocaoğlu,  SFİstanbul  Fikir Sahibi Damaklar Lideri Defne Koryürek, SF Bodrum Kurucu Lideri Frank Marciano, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, İstanbul Yiyecek Ve İçecek Grubu’ndan Tangör Tan katılıyor.

SF Kars Lideri, Türkiye’nin ilk peynircilik müzesi ‘ Ekomüze Zavot ’ kurucusu, peynir üreticisi İlhan Koçulu, atölye süresince ‘Çiğ Sütten Yapılan Yerel Peynirler ‘ konulu eğitim de veriyor. Yöresel peynirlerin tadım ve satışları ise Oasis Alışveriş Merkezi’nde kurulan tezgahlarda yapılıyor.

 

www.slowcheesebodrum.com

 

Bir önceki yazımız olan Minibüsle eve dönerken kaybolan 16 yaşındaki Ant Sekban Kurtköy’de bulundu. başlıklı makalemizde alp sekban bulunbu hakkında bilgiler verilmektedir.