Genel

Muhallebili Bisküvili Kek

Yazar  | 

Malzemeler

100 gram margarin
1 su bardağı un
1 su bardağı toz şeker
1 litre süt
Kakaolu bisküvi
Çikolatalı Sos

Hazırlanışı

Muhallebili Bisküvili kek tarifimize ilk olarak muhallebimizi hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için öncelikle derin bir tencerenin içerisine 100 gram kadar margarinimizi alarak eritmeye başlıyoruz. Margarinimiz erimeye başlayınca içerisine 1 su bardağı kadar unumuzu ilave ederek 3-4 dakika kadar kavuruyoruz. Unumuzun kokusu çıkmaya başlayınca içerisine 1 su bardağı kadar toz şekerimizi ve 1 litre kadar sütümüzü ilave ediyoruz.

Tüm harcımızı orta ateşte sürekli karıştırıyoruz. Harcımız muhallebi kıvamına geldikten sonra ocağın üzerinden alarak oda sıcaklığında soğumaya bırakıyoruz. Oda sıcaklığında yeterince soğuyan muhallebimizi mikser yardımı ile ortalama 5 dakika kadar karıştırıyoruz.

Hazırladığımız muhallebi harcımızdan bir miktar kare orta boy bir borcama alıyoruz. Hiç zaman harcamadan muhallebinin üzerine sıra sıra kakaolu bisküvi diziyoruz. Daha sonra kakaolu bisküvilerimizin üzerine yine bir miktar muhallebi dökerek spatula yardımı ile üzerini düzeltiyoruz.

Üzerini spatula ile düzelttiğimiz muhallebinin üzerine tekrardan kakaolu bisküvi diziyoruz. Bu işlemi malzemelerimiz tamamen bitinceye kadar tekrarlıyoruz. Hazırladığımız Muhallebili Bisküvili Kekimizi buzdolabında en az 3 saat beklettikten sonra üzerine çikolatalı sos dökerek kekimizi sunuma hazır hale getiriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Can boğazdan gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.