Genel

Kullanılmayan Hurdalar Yardıma Dönüşüyor

Yazar  | 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ‘nın geliştirdiği “Atma Bağışla” projesi ile evde, okulda, işyerinde kullanmadığınız her türlü AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar) ürünlerini eğitime kazandırarak, hem çevre için hem de çocuklar için yaşanılabilir bir dünya hayaline sizi de ortak ediyor.

Çoçuklara Destek Olun 

Elektronik cihazlar kullanılmayacak duruma geldiğinde elektronik atık sayıldığını unutmayın. Elektronik atıklar, çevreye zarar verdikleri için geri dönüşüme gönderilmelidir. Çevreye verilen zararı azaltmak ve verimliliği arttırmak için, elektronik atıkları geri dönüşüm vasıtasıyla yeniden değerlendirebilir. Arızalı veya kullanım dışı cep telefonu, bilgisayar, bilgisayar parçaları ve çevre birimleri, elektrikli ev eşyası, adaptör ve kablolarınızı TEGV’e bağışlayarak, çocuklarımızın eğitimine destek olabilirsiniz.

‘Atma Bagışla’ 

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) işbirliği ile ilerleyen projeye göre kullanılamayacak durumda olan AEEE ürünleri, TEGV’in anlaşmalı olduğu geri dönüşüm firmasına gönderiliyor. Elde edilen hurda değeri, imkânı kısıtlı çocuklarımızın TEGV’de nitelikli eğitim alması için bağış olarak kaydediliyor. Çalışır durumda olan cihazlar ise TEGV tarafından incelendikten sonra alınan onay karşılığında vakıf envanterine kaydedilerek, TEGV’in Türkiye’nin dört bir yanındaki etkinlik noktalarında kullanılmak üzere muhafaza ediliyor.

“Atma Bağışla” kapsamında geri dönüştürülebilen ürünler: Masaüstü ve dizüstü bilgisayar, tablet, monitör, yazıcı, bilgisayar parçaları, ses, görüntü ve müzik sistemleri, DVD okuyucu ve uydu alıcılar, masa ve cep telefonları, elektrikli ev aletleri, kablo ve adaptörler ve bahsi geçmeyen tüm elektrikle çalışan ürünler.

“Atma Bağışla” kapsamında olmayan ürünler: Cam ve ahşap ağırlıklı (floresan ve ampüller, ahşap mobilya ve aksesuar) eşyalar, yazıcı kartuş ve tonerleri, buzdolabı, akü ve piller.

Nasıl ulaştırabilirsiniz ?

+90(216) 290 70 00 numarasını arayıp bilgi verdiğinizde ücretsiz ptt yönlenirmesi de yapılmakta ya da yine ptt aracılıyla ücretsiz toplum gönüllülerine gönderebilirsiniz elektronik hurdanızı..

Geri dönüşümle ilgili ürünleri bırakabileceğiniz size en yakın  etkinlik noktalarının nerelerde bulunduğunu öğrenmek için http://tegv.org/nerelerdeyiz/  linkine bakabilirsiniz.
Unutmayalım; damlaya damlaya göl olur, birikimlerimiz umut olur.

Bir önceki yazımız olan Profesyonel fotoğrafçı Deniz Soydemir; Deniz Baby Photography markası ile Göktürk'de !!! başlıklı makalemizde Deniz Baby Photography Studio, Deniz soydemir ve denizbabyphotography hakkında bilgiler verilmektedir.