GÜNDEM

Koronavirüsün Arsa Piyasasına Etkileri!

Yazar  | 

Remax7tepe arazi geliştirme direktörü Mert Başaran, dünyayı etkisi altına alan koronavirüsünün gayrimenkul sektörüne etkisini değerlendirdi…

Mert Başaran, koronavirüsün gayrimenkul sektörü üzerine yaptığı değerlendirmede, son dönemde koronavirüsü nedeni ile borsalardaki değişimin yastık altındaki yatırımcıları arazi yatırımına yönlendirdiğini belirtti.

Başaran, bir günde yüzde 10’a varan düşüşlerin olması, doların son dönemde hareketlenmesine rağmen hala 1.5 yıl önceki zirvesi olan 7 TL’leri görememiş olması, altının bir günde yüzde 3 artarken bir günde yüzde 3 düşebilmesi buna ek olarak faizlerin enflasyonun altına düşmesi ile eksi faize inmesi nedeni hem bireysel emeklilikte fonu olan yatırımcılar hem de yastık altında parası olan küçük yatırımcı bu belirsizlikten ve para kaybetmekten bıktığı için çareyi arazi yatırımında buldu bilgisini paylaştı.

Mert Başaran, şu açıklamalarda bulundu:

“Özellikle cebinde 20 bin TL ile 200 bin TL arasında parası olan bu küçük yatırımcılardan  şehir dışında devletin büyük projeler  yaptığı, organize sanayi bölgeleri ,otoban projelerinin olduğu Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Sakarya, Çanakkale gibi ucuz fiyatla toprak alınabilen bölgelerde bu bahsettiğimiz küçük rakamlarla büyük metrekarelerde toprak alıp beklemek için sıraya girmiş durumdalar.

Başta bunun nedenini anlayamamıştık fakat zamanla her ofise gelene hikayesini sorduğumuzda finansal piyasalardaki oynaklık ,bir günde yüzde 10 kayıpların olması corona virüsünün yarattığı korku ve belirsizlik en güvenli liman olan altının bir günde yüzde 3’e yakın düşmesi insanları on binlerce yıldır içgüdüsel olarak en güvenli hissettiği toprak, arazi yatırıma yönlendirdi.

Burada en önemli dikkat edilmesi gereken detay, telefon, araba, bilgisayar alırken nasıl güvenilir bir markadan alım yapıyorsanız arazi yatırımında da işi bilen, devletin imar planları projelerine hakim size doğru yerde alım yaptırabilecek üründe bir sorun çıktığında sattığı arazinin arkasında durabilecek büyük ve kurumsal bir firma ile çalışmalarını tavsiye etti.

Arazi yatırımda yapılacak en büyük hata, komisyon vermemek için sahibinden alım yapmaktır. Böyle bir durumda satıcının insafına ve şansınıza dua etmekten başka şansınız olmamaktadır bu nedenle riske girmeyin işi bilen kurumsal bir marka ile çalışın muhatabınız belli olsun, satış sonrası da hizmet almaya devam edin” dedi.

Bir önceki yazımız olan Bir Düşün Derim…Size yarınlarınıza dair ip uçları verilecek desem? başlıklı makalemizde Durugörü, Mental Koç ve NLP uzmanı ve NLP hakkında bilgiler verilmektedir.