GÜNDEM

KAYA ÇİFTLİĞİ ARTIK Bİ’TIKTA GELİYOR

Yazar  | 

Türkiye’nin ilk kahvaltı market zincirini yaratan Kaya Çiftliği, hedefine e-ticareti koydu. Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, “Yıla girerken yurt dışı ve HORECA hedeflerine ağırlık verdik. 2020 ilk çeyreğinde %20 büyüme gerçekleştirdik. Günde 200 ton, ayda 6 bin ton süt işleme kapasitesine ulaştık. Şimdi en önemli hedefimiz perakende de yakaladığımız başarıyı e-ticarette de yakalamak” diyor.

Türkiye’nin peynircilik geleneğinin başladığı ve en kaliteli peynirlerinin üretildiği Edirne’de, İpsala’da doğan Kaya Çiftliği, bugün 21 ildeki 109 mağazasıyla Türkiye geneline ve tüketicilere aracısız olarak ulaşıyor. Kaya Çiftliği, İpsala’daki 32 dönüm arazi üzerinde kurulu fabrikasında ve İstanbul-Sultanbeyli’de 10 bin metrekare üzerine konumlanan genel müdürlük binası ve lojistik merkezinde toplam 850 çalışan istihdam ediyor. Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, üretim teknolojisi ve Ar-Ge faaliyetlerinde trendleri ve gelişmeleri sürekli takip ettiklerini söylüyor.  2020 gündemlerinin en önemli maddesinin e-ticaret olduğunu açıklayan Kaya, “Mayıs ayının ortası itibariyle Kaya Çiftliği Bi’tıkta ismiyle mobil uygulamalarda ve internet sayfamızdan hizmete başladık. Hedefimiz İstanbul içinde 2 saat içerisinde ürünlerimizi tüketiciyle buluşturmak” diyor.

ÜRETİME ARA VERMEDİ

Pandemi döneminde de üretimini ve büyümesini sürdüren marka aslında 80’li yılların başında Kaya Kardeşler ismiyle küçük bir bakkaliye olarak açıldı. Kaya Çiftliği, bugün 21 ilde 109 zincir mağazayla ulaştı. Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, bakkaliyenin ardından önce 2000’li yılların başlarında Edirne’nin İpsala ilçesinde ufak bir mandırayla birlikte süt ürünleri üretimine başladıklarını söylüyor. Kaya, ardından fabrika satış mağazaları kurarak bu alanda zincir mağazacılık kuran ilk ve öncü şirket olduklarını belirtiyor.

Günlük 200 ton süt işleme kapasitesine sahip üretim tesislerinde 2017 yılında tam otomatik sisteme geçilerek verimlilik yüzde 100 artırıldı. İşte o günden sonra Kaya Çiftliği, büyümede hız kazandı.

İLK ÇEYREKTE MÜTHİŞ BÜYÜME

Kaya Çiftliği, bu zamana kadar yaptığı teknoloji yatırımlarının meyvesini 2020 yılının ilk çeyreğinde aldığı finansal sonuçlarla kanıtladı. Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, “Yurt dışı ve HORECA hedeflerine ağırlık verdik. Kaya Çiftliği, 2020 ilk çeyreğinde %20 büyüme gerçekleştirdi. Günde 200 ton, ayda 6 bin ton süt işleme kapasitesine ulaştık. Şimdi en önemli perakende de yakaladığımız başarıyı e-ticarette de yakalamak” diyor.

Kaya Çiftliği’nin büyümesine devam edeceğini söyleyen Kaya, açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Beyaz peynir, yoğurt, kaşar peyniri, yöresel ürünler ve tereyağı olarak beş ana grup altında, 140 çeşit ürün çeşitliliğimiz var. Tüketiciye mağazalarımızda toplam 700 kalem ürün sunuyoruz. 2018’de büyüme oranımızı yüzde 70’lere çıkarmıştık. Otomasyona verdiğimiz öncelikle yatırımlarımızı geliştirdik. İnsan kaynağımızın kalitesini sürekli eğitimlerle artırarak 2019 için belirlediğimiz hedeflerin yüzde 120 üzerine çıktık.  2020 yılının geri kalanında da yeni şubeler açmaya devam edeceğiz. Franchise başvurularını değerlendirmeye devam ediyoruz.”

“YENİ MAĞAZALAR VE YENİ PAZARLAR HEDEFİMİZDE”

2020 yılının ilk çeyreğinin ardından Kaya Çiftliği, büyümesini sürdürmek, yeni mağazalara ve yeni ihracat pazarlarına ulaşmak için yatırımlarını sürdürüyor. Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, her ay yüzlerce franchise ön talep başvurusu aldıklarını söylerken franchise bedellerinin mağaza başına ortalama 900 bin TL yatırım bedeli olduğunu sözlerine ekliyor. Bu hizmeti anahtar teslim verdiklerini ifade eden Kaya, yeni hedef mağazalarının merkezi konumda olmasına, cephesinin en az 8 metre olmasına, yüksek girişli olmamasına, teşhir için 80-100 arası, depolama için ise en az 40 metrekarelik alana sahip olmasına dikkat ettiklerini söylüyor. Markanın hedefinde Ankara özellikle öne çıkarken Kaya, girmedikleri diğer illerden ve büyükşehirlerden gelecek talepleri de değerlendireceklerini belirtiyor.

Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, ihracattaki ilk adımlarını Orta Doğu’ya açılarak attıklarını söylüyor. Markanın şu an Kuveyt’te ulusal ve yerel marketlerde ürünleri satılıyor. Kaya, ihracat planları hakkında “Dubai’ye açılmaya hazırlanıyoruz. Avrupa ve diğer Orta Doğu ülkeleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni anlaşmalar yaparak taleplere karşılık vermek ve en önemlisi Türk kahvaltı kültürünü tüm dünyaya yayıp tanıtabilmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor.

LOJİSTİKTE DE DEVLEŞTİ

Taze gıda sektöründe hijyen, sağlıklı üretimin yanı sıra soğuk gıda zincirinin bozulmadan perakende noktalarına ulaştırılması büyük önem taşır. Özellikle süt ve süt ürünleri sektöründe bir markanın var olabilmesinin en önemli koşullarından biri de kendi soğuk zincir lojistik sistemine sahip olmasıdır. Kaya Çiftliği’nin markalaşmasında ve yaygınlaşmasında şirketin lojistik gücünün de büyük payı var.
Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, şöyle açıklıyor: “Günlük 200 ton süt işleme kapasitesine sahip olan Kaya Çiftliği, 140 farklı üretim çeşitliliğiyle yıllık 12 bin ton sevkiyat gerçekleştiriyor. Gider sıralamasında lojistik maliyetleri üçüncü sırada yer alıyor. Tüm depolama ve dağıtımımızı, yönetim ve lojistik merkezimiz İstanbul-Sultanbeyli’den gerçekleştiriyoruz. Lojistik operasyonlarımızın yüzde 98’ini kendi bünyemizde çözebiliyoruz. Bu konuda da teknolojinin çok katkısını görüyoruz. Web üzerinde çalışan bir yazılım kullanıyoruz. 21 adetlik frigorifik araç filomuzla süreçleri yönetirken optimum kaynak ve maksimum fayda sağlıyoruz. Bunun için lojistik süreçlerimizi sürekli gözden geçiriyoruz.”

Bir önceki yazımız olan Penti ile "Yaz Varsa Biz de Varız!' başlıklı makalemizde Penti, Penti Young ve plaj koleksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.