RÖPORTAJ

KLASİKLERE HEP İLGİ OLACAK

Yazar  | 

 

Hayatının 23 yılını klasik otomobillere adayan Tuna Albayrak, klasik otomobil koleksiyonunun en özel parçalarını Klakson Rent A Classic markasıyla kiralıyor.

 

Albayrak, çocuğu gibi gördüğü otomobilleri kiralarken başta zorlansa da araçlarının insanların anısında yer almasından mutlu olduğunu anlattı.

 

 

 

23 yıldır klasik otomobil hobisiyle ilgilenen Tuna Albayrak, Klasik Otomobil Kulübünün iki dönem genel sekreterliğini yapmış. Antika Otomobil Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği, Klasik Otomobil Kulübü Üyeliği, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği ve Volkswagen Kaplumbağa Derneği üyeliği devam ediyor. 2015 Yılında Klasik Otomobil sevgisi ve deneyimini “Ulaşılabilir Lüks” ilkesi ile kitlelerle paylaşmak adına, Klakson Rent A Classic şirketini kurmuş.

 

Klakson Rent A Classic’in kuruluş hikayesi nasıl başladı?
Klasik otomobil sadece bir otomobil değil, yaşam tarzı. Sadece hobi denemez. İşin içine girdiğinizde her anlamda donanımlı olmanız lazım. Ben de çok yıllarımı hobinin ötesinde bu işe ayırdım. Çok gezdim, gördüm, okudum araştırdım ve takip ettim. Bu hobinin sevdirilmesi, anlaşılması için çok farklı platformlarda çalışmalar yaptım. Tüm bunların sonucunda, bu yaşam tarzını daha geniş kitlelere sevdirmek yaşatmak için ne yapabilirim diye düşündüğümde aklıma müzemizdeki klasik otomobillerin kiralama fikri geldi.

Erkek egemen bir sektörde böyle bir işe sizi cesaretlendiren şeyler nelerdi?
Bu konuda ki alt yapım ve en önemlisi profesyonel ekibim… Tüm bunlara inanamasaydım zor olabilirdi. Ama gerçek anlamda kendime özgü bir tarzı iş modeli olarak oturtmaya çalışıyorum. Benim için anılarda güzel anlar oluşturma sorumluluğu gibi anlamları olan bir iş. Bu işte kadın olmak belkide avantaj. Çünkü bizler otomobili sadece mekanik bir tanımda değil daha fazla duyguda görüyoruz. Bu müşteri ilişkilerinde, marka tanımında fark yaratmama sebep oluyor.

İşin başında zorluklar oldu mu?
Her şeyden önce bu otomobillerin hepsinde benim tarihsel bir sorumluluğum var. Orijinalliğini bozmadan korumam ve orijinalliği yaşatmam gerekiyor. Arızalandıkları zaman orijinal parçası için aylarca beklediğimiz oluyor.
Araç sürücülerimiz ya da teknik ekip gerçekten nitelikliler. Doğru insanlarla çalışmak çok önemli. Bu iş bir yaşam tarzının yaşatılması, bir duygunun hissettirlemesi işi. Bu yüzden çok titizlenmek zorluyor beni ve ekibimi.

Araba tamirinden anlar mısınız? Yoksa birçok kadın gibi kullanmakla mı ilgilisiniz?
Klasik otomobillerin restorasyon ve bakımından ve özelliklerinden anlarım, tamir dendiğinde haddimi bilir ve muhakkak ustasına danışırım.

KOLEKSİYONERLİK BİR ÇEŞİT YATIRIMCILIKTIR

Koleksiyonerlik günümüzde pahalı bir lüks… Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Koleksiyonerlik aslında bir çeşit yatırımcılıktır. Kimi insan yatırımını   dövize ya da borsaya, kimisi de tabloya, otomobile yapar. Bizler şanslıyız, çünkü yaptığımız yatırımdan müthiş keyif alıyoruz. Koleksiyonerler sahip oldukları değerleri bir gün paraya çeviririm mantığıyla almazlar ama isteseler de istemeseler de arzı bitmiş bir ürün dünyada değer kazanır.


Böyle bir koleksiyonu korumak sahip olmaktan daha mı pahalı?

Bu klasiğinizi hangi durumda aldığınız la çok bağlantılı bir şeydir. Çünkü bir koleksiyoner önüne gelen her otomobili almaz. Tıpkı bir avcı gibi iz sürer, takip eder, gözlem yapar, doğru otomobili bulduğunu anladığı anda sahip olmak için harekete geçer. Şayet sahip olunan otomobil kondisyon olarak iyi durumda ise onu korumak masrafsız ve kolaydır. Ben otomobillerimi bu titizlikle aldığım için korumak o kadar pahallı olmuyor.

Kullanmaya kıyamadığınız otomobiller var mı?
Bütün otomobiller kullanılmak maksadıyla üretilmiştir. Bizlerin ömrü biterken bizlerden sonra da varlıklarını devam ettireceğine emin olduğum klasiklerimden kullanmaya kıyamadığım hiçbir otomobil yok.

Otomobillerinizi kiralama fikri zorlamadı mı sizi?
Başlarda zorladım. Çocuklarım gibi her biri. Ama bu araçların daha çok anıda yer bulacağını düşünmek mutlu etmeye başladı. Bir düğünün  içinde olmak, İstanbul gezisini bu otomobillerle yapmak çok güzel.

Otomobilleriniz arasından kaç tanesi ve hangileri kiralık?
Bu otomobillerin hepsi kiralık ama 25 tanesi trafiğe çıkabilecek kategoride. Diğerleri dekor ve görsel amaçlı kullanılıyor. Ayrıca dekor amaçlı kullanılan otomobillerden özellikle trafikte kullanılmak istenen varsa o otomobil müşterimiz için özel olarak hazırlanıyor. Tüm koleksiyonumuza  ve özel hizmetlerimize www.klakson.com.tr den ve bizi takip etmek için işlerimize instagram @klaksonrentaclassic hesabımızdan ulaşabilirsiniz.

Gündelik hayatınızda nasıl otomobil kullanmayı tercih ediyorsunuz?
Genelde Klasik otomobil kullanmaya özen gösteriyorum. Gideceğim yerde park sorunu varsa yeni bir otomobille gidiyorum.

Son model teknoloji harikası araçlar hiç ilginizi çekmiyor mu?
Çekiyor. Şimdi bir retro akımı da var ama yine de klasik otomobillerin yeri başka.

Sahip olmak istediğiniz başka bir klasik otomobil kaldı mı?
Bitmez ki, en çok sevdiğiniz yemeklerin olduğu bir masa düşünün tatlılar, börekler, çörekler, birini yerken hep gözünüzle öbürüne bakarsınız, benim durumunda bu.

Sizce klasiklere olan ilgi her zaman taze kalacak mıdır?
Kesinlikle, çünkü artık yeni nesil otomobiller estetikten yoksun. Bu yüzden klasiklere olan ilgi her zaman olacak. Bu işe gönül veren,  sahne tozu yutanlar gibi oluyor.

Koleksiyondaki klasik otomobillerin en eskisi 1903  ve en yenisi 1980 model. Ayrıca 1980 ve sonrası yıllara ait youngtimer modeller de Klakson Rent A Classic sayesinde meraklılarıyla buluşuyor.

Bir önceki yazımız olan GENCO ERKAL:SAHNEDE ÖLMEK İSTİYORUM başlıklı makalemizde gemco erkal röportaj, genco erkal ve göktürk hakkında bilgiler verilmektedir.