EĞİTİM-SANAT

HİSAR OKULLARI 25. YILINDA GELECEĞİ VE BİLİMİ KONUŞUYOR!

Yazar  | 

Hisar Okulları 25. Yıldönümünü; her alanda gelecek öngörüleri çevresinde şekillenen ve 2021/2022 öğretim yılına yayılacak bir dizi etkinlikle kutlamaya başlıyor. Öğrenciler, mezunlar ve ailelerin yanı sıra, bir bölümü “Açık Kaynak” yaklaşımıyla tüm eğitimcilere ve topluma açık olacak etkinliklerin ilki; bilim, teknoloji ve inovasyon konularını ele alan “Hisar Konuşmaları: Geleceği Tartışmak…” konferans serisi.

25 Mart’taki ilk konferansın konukları Prof. Dr. Banu Onaral ve Prof. Dr. Mehmet Toner

Konferans dizisinin ilki “Yaşam bilimlerinde teknoloji nereye gidiyor?” başlığını taşıyor. 25 Mart Perşembe günü saat 18:00’de çevrimiçi gerçekleşecek etkinlikte Prof. Dr. Banu Onaral ve Dr. Mehmet Toner, katılımcılarla biyokimyanın insan yaşamındaki etkilerini ve uzmanlık alanlarındaki gelişmeler sayesinde fen bilimleri, canlı organizmalar ve ekosistem uygulamalarıyla ilgilenen ve tüm bu alanların veri analizi ile bir araya gelmesiyle oluşan; çok disiplinli bir alan olan “yaşam bilimleri”nde dünyayı ne gibi dönüşümlerin beklediğine dair öngörülerini paylaşacaklar.

Notre Dame de Sion Lisesi’nin ardından, lisans ve yüksek lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği dalında alan Prof. Dr. Banu Onaral Biomedikal Mühendislik Doktorasını Pennsylvania Üniversitesinde tamamladı. 1998 yılında ABD’deki Drexel Üniversitesinde Biyomedikal Mühendisliği Bilimleri ve Sağlık Sistemleri Fakültesini kuran ve 2015 yılına kadar yöneten Onaral işlevsel beyin görüntüleme, ultrason ve optik yoğunluklu biyomedikal sinyal işlemciliği ve kompleks sistemler ağırlıklı bilgi ve sistem mühendisliği alanlarında çalışmakta.

Prof. Dr. Mehmet Toner, makine mühendisliği alanında lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi’nden, yüksek lisans derecesini ise Massachusetts Institute of Technology (MIT)’den aldı. Doktorasını Harvard-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri bölümünde tamamlayan Toner; Harvard Tıp Fakültesi’nin en büyük eğitim ve araştırma hastanesi olan Massachusetts Genel Hastanesi, Hospital, Harvard Tıp Okulu ve Harvard-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri’nde profesörlük yapıyor. Toner, mikro akışkanlar, nano ve mikro teknolojiler, doku mühendisliği, rejeneratif tıp ve kriyobiyoloji (canlı dondurma) alanlarında çalışmalar yürütüyor.

Hisar Okulları’nın eğitim modeli bilim, mühendislik, sanat ve tasarım alanlarını kapsıyor

Hisar Okulları kurulduğu ilk günden bu yana, dünya ile rekabet edebilen öğrenciler yetiştirmek üzere; bilim, mühendislik, sanat, tasarım gibi farklı alanların ilişkilendirildiği bir eğitim modeli ve akademik program sunuyor. Okul; en küçük yaşlarından başlayarak, her düzeydeki öğrenciler için ilgi alanları doğrultusunda deney ve gözlem odaklı bilgi ve beceri edinme fırsatları yaratıyor. Bu becerilerle donanmış öğrenciler yaşam yolculuklarına, sorun belirleme, çözüm üretme ve bu çözümleri sebatla uygulamaya koyma tecrübesiyle başlıyorlar. 1400 öğrencisi olan okulun mezunları, Türkiye ve dünyanın önde gelen eğitim kurumları ve kuruluşlarında eğitim ve çalışma hayatlarına devam ederken, içinde bulunduğu toplumun ilerlemesine de katkı veriyor.

 

 Konferansı izlemek için:

Hisar Konuşmaları: Geleceği Tartışmak…

Yaşam bilimlerinde teknoloji nereye gidiyor?

Tarih: 25 Mart 2021 Perşembe

Saat: 18.00

Konuklar: Prof Dr. Mehmet Toner ve Prof. Dr. Banu Onaral

Zoom Canlı Yayın Linki:

zoom.us/j/94279305411?pwd=eTVsN25yR1IyeEQwM3ZSN0JYL0FFZz09

İzleyicilere canlı yayın sırasında İngilizce çeviri seçeneği de sunulacaktır.

Bir önceki yazımız olan İNGİLİZCEDE 1+1 AVANTAJI SİZLERİ BEKLİYOR başlıklı makalemizde Dilan Ayşe, ingilizce ve İngilizce öğrenmek hakkında bilgiler verilmektedir.